Opublikowany w poniedziałek raport powstał na podstawie wywiadów z dyrektorami finansowymi ok. 300 polskich firm. Wynika z niego, że zmiany zachodzące w systemach podatkowych organów skarbowych wymuszać będą cyfryzację działów finansowych w firmach. Autorzy opracowania wskazują, że 36 proc. ankietowanych planuje w kolejnych pięciu latach przeznaczyć przynajmniej 150 tys. złotych na dodatkowe inwestycje w digitalizację raportowania podatkowego.

Czytaj w LEX: Raportowanie CbC – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania >>

- W wyniku rozwoju technologicznego i zmian regulacyjnych (np. split payment, JPK, e-faktury) organy podatkowe zyskały możliwości znacznie dokładniejszego i celowanego kontrolowania firm. Sprawia to, że przedsiębiorstwa bardzo szybko muszą dostosować się do tych realiów, co wymaga nie tylko inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne, ale również rozwój kompetencji działów podatkowo-księgowych  – stwierdza, cytowana w raporcie, partnerka w dziale doradztwa podatkowego EY Polska Aleksandra Sewerynek-Barszcz. I dodaje, że ich brak będzie wiązał się z ryzykiem dostarczenia nieprzeanalizowanych danych. Zauważyła także, że ze względu na tempo i zakres wprowadzonych zmian a także problemy z rekrutacją specjalistów, wielu dyrektorów finansowych coraz częściej i chętniej chce korzystać z zewnętrznego wsparcia.

Czytaj w LEX: Obowiązek raportowania schematów podatkowych >>

Czytaj: Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej>>

Natomiast z globalnego badania EY Tax and Finance Operations Survey, w którym wzięło udział 300 firm o obrotach od 20 mln do 1 mld zł oraz zatrudnieniu od 50 do 1000 pracowników wynika, że 84 proc. firm planuje zmianę modelu funkcjonowania swoich działów finansowych. W zdecydowanej większości (68 proc.) zamierzają nawiązać współpracę na zasadach co-sourcingu z partnerami posiadającymi odpowiednie zaplecze eksperckie oraz technologiczne.