Co trzeci nastolatek ofiarą cyberprzemocy

Co trzeci nastolatek spotkał się z mową nienawiści w internecie, prawie co dziesiąty doświadczył jej osobiście - wynika z raportu wynika z badań EU Kids online 2018. Wnioski wskazują na potrzebę dalszej edukacji medialnej skierowanej do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Badania były przeprowadzone w 2018 roku na reprezentatywnej grupie dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat - 1249 uczniach z 90 szkół.

07.03.2019

NFZ i ZUS razem zadbają o rehabilitację pacjentów

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie współpracował z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w tworzeniu wspólnych programów dotyczących m.in. rehabilitacji pacjentów. Poinformował o tym w czwartek prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

07.03.2019

"Emerytura plus" trafi do blisko 10 mln osób

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

6 mln 94 tys emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych otrzyma w maju trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł brutto (netto 888,25zł) - zakłada to skierowany do konsultacji projekt ustawy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatkowe pieniądze będą wypłacane emerytom także w kolejnych latach.

07.03.2019

Pobieranie opłat za usunięcie danych osobowych grozi karą

RODO

Prezes UODO zawiadomiła Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę, która jako administrator kilkunastu stron internetowych żąda pieniędzy za usunięcie wpisów zawierających dane osobowe. Urząd nie informuje jednak o jaką firmę chodzi, i o czyje dane, czy osób prywatnych czy firm.

07.03.2019

UE: Nie będzie szerszej listy państw podejrzewanych o pranie pieniędzy

Policja Finanse

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE odrzucili projekt dotyczący rozszerzenia czarnej listy krajów, gdzie istnieją warunki do prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Komisja Europejska wyraziła w związku z tym ubolewanie i zapowiedziała dalsze działania na rzecz stworzenia takiej listy.

07.03.2019

Średnie miasta przyjazne dla inwestorów

Finanse Zarządzanie

Niższe koszty wynajmu powierzchni biurowej, niższe oczekiwania płacowe pracowników, niższa rotacja kadry. To atuty 11 średnich miast, które powinny przyciągać inwestorów. Inne miasta muszą zainwestować w promocję i współpracę z uczelniami.

07.03.2019

Miasta za wzmocnieniem samorządu i obroną decentralizacji

Finanse samorządów

Związek Miast Polskich zapowiada propozycje rozwiązań dotyczących finansów samorządów. Chce też zaproponować sposoby rekompensowania ubytków w dochodach własnych spowodowanych zmianami ustawowymi.

07.03.2019

Zalewska: Strajkujących szkół nie tak dużo

Kadry w oświacie

Według minister Anny Zalewskiej nie ma obaw, by strajk nauczycieli zagroził egzaminom. Wskazują na to dane Państwowej Inspekcji Pracy. Minister potwierdza, że nie ma możliwości przełożenia egzaminów.

07.03.2019

"Solidarność": 450 zł podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur do już uzyskanych 200 zł

Wymiar sprawiedliwości

Postulowane przez nas 450 zł podwyżki dla pracowników sądów ma być uzupełnieniem do 200 zł podwyżek, które zostały zapisane w budżecie na 2019 r. - wyjaśnia NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądów w opublikowanym w czwartek oświadczeniu. To reakcja na postulaty innych związków - m.in. Ad Rem i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, które domagają się 1000 zł podwyżki.

07.03.2019

TK: Niekonstytucyjny przepis ustawy o dochodach samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu, zgodnie z którym gmina otrzymuje bez rekompensaty niższą część wyrównawczą lub równoważącą subwencji ogólnej lub dokonała wyższej wpłaty wyrównawczej i nie otrzymała jej zwrotu.

07.03.2019

RPD: Deklaracja LGBT+ wbrew prawom rodziców

Zarządzanie oświatą

Według rzecznika praw dziecka podpisany w Warszawie dokument dotyczący ochrony praw osób nieheteroseksualnych może naruszać Konstytucję. A mianowicie prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. Największe wątpliwości rzecznika zrodziły plany wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO.

07.03.2019

Fedorczuk: Bezrobocie jeszcze nieco spadnie

Rynek

Wraz z rozpoczęciem prac sezonowych, prawdopodobnie bezrobocie nieco spadnie w stosunku do wartości z przełomu roku, ale w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać tak spektakularnych zmian jak te, które miały miejsce w latach ubiegłych - stwierdziła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, odnosząc się do danych na temat bezrobocia.

07.03.2019

Kończy się kadencja szefa PKW - kogo wyznaczy prezes Trybunału Konstytucyjnego?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W końcu marca dojdzie do wymiany jednego z członków Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ reprezentuje on w tym organie Trybunał Konstytucyjny, to musi go zastąpić inny sędzia TK. Jeśli wskazany zostanie któryś z sędziów wybranych przez Sejm na miejsce już zajęte, w przyszłości może to być wykorzystane do podważania wyników wyborów.

07.03.2019

Wybory do PE: jeszcze miesiąc na rejestrację komitetów

Wydarzenia

Do 6 kwietnia jest czas na zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a termin rejestracji list kandydatów na deputowanych wyznaczony jest na 16 kwietnia, natomiast głosowanie nastąpi 26 maja br. Polsce przypadło w Parlamencie jedno miejsce więcej niż w poprzednich wyborach.

07.03.2019

Trzynastka dla emerytów i rencistów - jest projekt

Domowe finanse Emerytury i renty

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że trzynaste emerytury i renty zostaną wypłacone już w maju. Prace nad ustawą wprowadzającą to dodatkowe świadczenie muszą toczyć się więc szybko. W czwartek projekt trafił do konsultacji.

07.03.2019

NIK: Niebezpieczne substancje w leczeniu zwierząt bez nadzoru

Farmacja

Przepisy nie precyzują, kto powinien sprawować nadzór nad obrotem i stosowaniem w leczeniu zwierząt produktów leczniczych, które zawierają substancje o działaniu odurzającym lub psychotropowym. W rezultacie nie robi tego ani Inspekcja Weterynaryjna, ani Inspekcja Farmaceutyczna. Najwyższa Izby Kontroli zwraca uwagę, że ta luka wymaga zmiany prawa.

07.03.2019

Raport: Większość Ukraińców chce nadal pracować w Polsce

Prawo pracy Prawo gospodarcze

75 proc. pracujących w Polsce obywateli Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje kontynuować zatrudnienie nad Wisłą. Wyjazd z Polski do innego kraju w celach zawodowych planuje 25 proc. przedstawicieli Ukrainy. Najczęściej jako kierunek migracji wskazują Niemcy oraz Czechy - wynika z raportu Manpower.

07.03.2019

Cztery lata diagnozuje się w Polsce raka jajnika

Opieka zdrowotna

Prawie cztery lata minęły od zgłoszenia się pacjentki do lekarza rodzinnego z podejrzanymi objawami do zdiagnozowania u niej raka jajnika. W przypadku raka płuca maksymalny czas diagnozowania wyniósł 783 dni. To wyniki raportu, w którym prześledzono jak przebiega leczenie pacjenta od momentu, gdy pojawi się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do diagnozy. Najwięcej czasu tracimy na powtórne badania i stanie w kolejkach do kolejnych specjalistów.

07.03.2019

MS przyznaje - rola kuratorów w kontaktach z dzieckiem wymaga uregulowania

Prawo rodzinne

Trwają prace nad zmianą przepisów, m.in. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczących praw i obowiązków kuratorów rodzinnych w czasie spotkań rodzica z dzieckiem - poinformował wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. To część prac nad ustawą o kuratorach sądowych. O zmiany w tym zakresie od dawna postulują sami kuratorzy

07.03.2019