Próbny egzamin ósmoklasisty w szkole i według skróconych wymagań

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzaminy próbne w tym roku mogą odbywać się na terenie szkoły – oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co ciekawe, resort edukacji uregulował tę kwestię w rozporządzeniu epidemicznym, zamiast w rozporządzeniach dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

11.02.2021

Uczelnia kształtuje program, liczba punktów zależy od rodzaju studiów

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki wyjaśnia zawiłości dotyczące liczby punktów, które musi osiągnąć student dwustopniowych studiów - wiele zależy od uczelni, nie ma jednak wymogu, by suma punktów wynosiła tyle, co na studiach jednolitych. Każdy z limitów dotyczy konkretnego rodzaju studiów.

11.02.2021

Trwa batalia o e-doręczenia pism procesowych, a w tle dyskusja nad cyberbezpieczeństwem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Adwokaci i radcy prawni wespół walczą o zmiany w proponowanych przepisach dotyczących e-doręczeń. W tle jednak pojawia się coraz więcej głosów, że powinni zmienić też podejście do bezpieczeństwa przesyłanych danych - tak był chronić klientów i siebie samych choćby w zakresie tajemnicy zawodowej. Bo choć maila większość z nich ma, nadal z trudem poruszają się w meandrach "sieci".

11.02.2021

Testy na COVID-19 można zaliczyć w koszty podatkowe

CIT PIT Koronawirus

W dobie pandemii, wiele firm decyduje się pokryć koszty testów wykrywających zakażenie lub antygeny COVID-19 u swoich pracowników i współpracowników. Aby tego typu wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba spełnić kilka warunków. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać zwłaszcza prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

11.02.2021

Unia chce karać za pozostawienie posta, a Ministerstwo Sprawiedliwości - za usunięcie

Nowe technologie

Wielkie platformy społecznościowe będą musiały informować użytkowników o usunięciu posta, wprowadzić jasny mechanizm składania skarg i rozstrzygania sporów. Takie zmiany przewiduje rozporządzenie, nad którym pracuje Unia. W Polsce w tym samym czasie pojawił się projekt, który ma chronić wolność słowa, ale... na odwrót. Wysokie kary mają być za usunięcie posta.

11.02.2021

ZUS przeliczy świadczenie tylko raz w roku, a pracujący emeryt mniej zyska

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ale po przejściu na emeryturę lub rentę nadal pracują, utracą prawo do podwyższenia świadczenia poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Nie będzie też można wydłużyć stażu okresami nieskładkowymi. Ponadto emeryturę będzie można przeliczać raz na rok, a nie jak obecnie - co kwartał. Zdaniem ekspertów, to nie jest wyrównywanie systemów, lecz ograniczanie wydatków na emerytury.

11.02.2021

Nie każda obdukcja lekarska ma znaczenie dla postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Każdy lekarz może zbadać stan zdrowia pokrzywdzonego. Jeśli jednak wydany dokument ma posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym, powinien to zrobić biegły - lekarz z zakresu medycyny sądowej, który został wpisany na listę prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego. Badanie nie ma ściśle określonego przebiegu.

11.02.2021

Prezydent o proteście mediów: chodzi o pieniądze, nie naruszenie wolności słowa

Niektóre media naprawdę przesadzają z tym, że sugerują jakieś naruszenie wolności słowa, chodzi o pieniądze po prostu - tak prezydent Andrzej Duda odniósł się do planów rządu wprowadzenia podatku od reklam i protestu dużej części mediów prywatnych. Ocenił, że wielkie kompanie medialne mogą płacić podatki, zwłaszcza gdy są przeznaczone dla ludzi.

10.02.2021

Holenderski sąd nie chce wydać podejrzanego Polaka, bo proces może być nierzetelny

Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Amsterdamie powstrzymał się od wydania 33-letniego Polaka podejrzanego o handel i import narkotyków na teranie Polski. Powód to obawa, że ​istnieje realne zagrożenie dla jego podstawowych praw do rzetelnego procesu. To nie pierwsza taka sprawa, już wcześniej ten sam sąd wskazywał na usterki systemowe w polskim porządku prawnym i brak gwarancji niezależności.

10.02.2021

MEN: Nie planujemy likwidacji szkół specjalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące szkół specjalnych. Dementujemy. Nie planujemy likwidacji tych placówek - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zapewnia, że placówki te są ważnym elementem systemu oświaty. Resort informuje jednak, że pracuje nad zmianami dotyczącymi wspierania dzieci ze specjalnymi potrzebami.

10.02.2021

MZ: 1959 miejsc rezydenckich w wiosennej kwalifikacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie zostanie przyznanych 1959 rezydentur. Najwięcej miejsc przyznano na specjalizacje: anestezjologia i intensywna terapia (213), choroby wewnętrzne (123), choroby zakaźne (115), chirurgia ogólna (115) medycyna ratunkowa (109) i medycyna rodzinna (104).

10.02.2021

Katarzyna Łażewska-Hrycko została Głównym Inspektorem Pracy

Prawo pracy BHP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powołała Katarzynę Łażewską-Hrycko na urząd Głównego Inspektora Pracy. Zastąpi ona na tym stanowisku zmarłego na początku tego roku Andrzeja Kwalińskiego. W uroczystości uczestniczyli Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu i poseł Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

10.02.2021

Rzecznik dyscyplinarny ma kolejne zarzuty wobec sędziów Juszczyszyna i Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował o skierowaniu do sądu dyscyplinarnego wniosków z kolejnymi zarzutami wobec m.in. sędziów Waldemara Żurka (fot.) i Pawła Juszczyszyna. Pierwszemu zarzuca niezapłacenie podatku od zakupu ciągnika rolniczego, a drugiemu m.in. przypisywanie sobie nienależnych kompetencji i jazdę z prędkością 101 km na godzinę w terenie zabudowanym.

10.02.2021

Placówka w Gostyninie nie przyjmuje kolejnych osób - powód przepełnienie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, do którego kierowani są byli skazani, którzy mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej, odmówił przyjęcia kolejnej - 92 osoby. Powód... przepełnienie. Informację potwierdził w rozmowie z Prawo.pl dyrektor placówki dr n. med. Ryszard Wardeński, dodając, że nie widzi możliwości by w tym momencie decyzja była inna.

10.02.2021

Sędzia Tuleya po raz drugi nie stawił się w prokuraturze

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sądu Okręgowego nie stawił się w środę na ponowne wezwanie do Prokuratury Krajowej, gdzie miał być przesłuchany w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. Przed budynkiem prokuratury odbyła się pikieta poparcia dla Tulei.

10.02.2021

52 tys. kontroli - pracodawcy już dziś powinni się przygotować na wizyty PIP

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w 2021 roku planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli weryfikujących głównie przestrzeganie przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy, ale również poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii COVID-19. Przygotowując się na nie pracodawcy powinni dokonać przeglądu m.in. instrukcji i procedur, oceny ryzyka zawodowego

10.02.2021

Kajdanki, gaz, kolczatka - co i kiedy może zastosować policjant?

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policjant wykonując zadania służbowe może stosować środki przymusu bezpośredniego - m.in. chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową. Ale powinien przy tym kierować się zasadą minimalizacji skutków i dostosowywania ich do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia uprawnień.

10.02.2021

Rząd szykuje podatek od reklamy, media protestują

Rynek i konsument CIT

Telewizje, stacje radiowe i informacyjne portale internetowe wstrzymały w środę przekaz w proteście przeciwko zapowiadanej "składce" od reklam. Tymczasem przedstawiciele rządu uspokajają, że to dopiero projekt, a Ministerstwo Finansów sugeruje, że planowany podatek obejmie cyfrowych gigantów i zagranicznych wydawców. I rząd zachęca wydawców do udziału w konsultacjach.

10.02.2021

Rachmistrz spisowy potrzebny – przedłużony nabór we wszystkich gminach

Samorząd terytorialny

Jeszcze do 16 lutego chętni mogą zgłaszać się do urzędu gminy w celu rekrutacji na rachmistrzów spisowych. Nabór przedłużono, bo kandydatów jest za mało. Pierwszy termin minął 9 lutego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem e-maila, przez ePUAP lub bezpośrednio w urzędach.

10.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021