Zmiany w ustawie mają rozładować napięcie wśród pracowników socjalnych

Pomoc społeczna

Resort rodziny planuje poszerzenie listy studiów uprawniających do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Problemy kadrowe to jednak tylko część postulatów protestujących w pomocy społecznej. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu dopiero w połowie roku. Tymczasem branża zapowiada strajk.

09.03.2019

Polska zabójczyni - narzędziem nóż, ofiarą kat

Wymiar sprawiedliwości

W polskich więzieniach przebywa obecnie blisko siedemset zabójczyń. Większość skazanych za zabójstwo, część - za dzieciobójstwo. I choć jak mówią prawnicy, każda z tych spraw jest inna, przeważają te z podobnym scenariuszem - to tzw. zabójstwa kuchenne, czyli wieloletnia przemoc domowa, zakończona zabiciem kata przez jego ofiarę.

09.03.2019

Pielęgniarki kaleczą się ampułkami i igłami, ale nie zawsze to zgłaszają

BHP Opieka zdrowotna

Prawie 70 proc. pielęgniarek w ostatnim roku zakłuło się lub zraniło w czasie pracy. Najczęściej dlatego, że doszło do zmiażdżenia szklanych ampułek lub zakłucia igłą. Zdarzało się nawet przecięcie ścięgna. Ale co najważniejsze, aż 40 proc. personelu, chociaż jest taki obowiązek, nie zgłosiło takiego zdarzenia.

09.03.2019

Sprzeczne decyzje dwóch izb SN w sprawie sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła w piątek odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu. Decyzja została podjęta, mimo że w Izbie Cywilnej SN czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli z rozpoznawania tego odwołania.

08.03.2019

Już niemal 67 tysięcy wniosków o e-dowód

Samorząd terytorialny

Rekord padł w poniedziałek 4 marca. Złożyło wtedy wnioski 18 640 osób, niemal 4 tysiące - online. Zainteresowanie nie słabło też w pozostałe dni. Pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - mają trafić do rąk właścicieli.

08.03.2019

Nie będzie już profilowania bezrobotnych

Prawo pracy

Zniesienie obowiązku ustalania przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego - zakłada skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej projekt ustawy. Proponowane przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

08.03.2019

Prawnicy wciąż nie doceniają internetu

Prawnicy

Promowanie usług w internecie i w mediach społecznościowych, dobrze zaprojektowane strony internetowe oraz kontakt z klientem - to wciąż szwankuje w polskich kancelariach. Problematyczna bywa także komunikacja z klientem oraz rutyna.

08.03.2019

Samorządowcy chcą negocjować finansowanie oświaty

Z całą mocą oświadczamy, że samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie, dokładamy do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych - w ten sposób odpowiada na słowa premiera Mateusza Morawieckiego Związek Miast Polskich.

08.03.2019

Rząd przeanalizuje, czy utrzymać zakaz handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

Rada Ministrów będzie omawiać skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie polskie małe sklepy rosną w siłę. Potwierdza to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

08.03.2019

Długi spółdzielni nadal mogą obciążać właścicieli mieszkań

Prawo cywilne Budownictwo

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni

08.03.2019

NFZ nie chce być bankomatem i przebudowuje system, by analizować dane

Opieka zdrowotna

Posiadamy w systemie ochrony zdrowia ogromne zasoby danych, ale ich nie analizujemy - twierdzi Narodowy Fundusz Zdrowia. I informuje, że właśnie przebudowuje swój system informatyczny i tworzy algorytmy, które pozwolą śledzić nieprawidłowości, ale także podawać przydatne informacje dla pacjentów.

08.03.2019

Anna Mazurczak wyróżniona tytułem "Kobieta Adwokatury" 2018

Prawnicy

Prawo antydyskryminacyjne, prawa osób LGBT, prawa człowieka to specjalizacja adwokat Anny Mazurczak, która w tym roku odebrała nagrodę "Kobieta Adwokatury". Razem z nią wyróżnione zostały dwie inne adwokatki - Monika Sokołowska zajmująca się m.in. sprawami dotyczącymi przemocy w rodzinie i Beata Bieniek-Wiera - specjalistka od sporów korporacyjnych oraz prywatyzacji.

08.03.2019

Będzie jednak etatyzacja lekarzy weterynarii

Prawo gospodarcze

W dłuższej perspektywie będzie zmieniona ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, tak aby kontroli uboju zwierząt i przetwórstwa mięsa dokonywali tylko urzędowi lekarze weterynarii – poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

08.03.2019

Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Kurator - zawód wysokiego ryzyka, konieczne zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi chcą, by w nowej ustawie zadbano o ich bezpieczeństwo i zabiegają m.in. o wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy. Z badań wynika, że zaledwie 2,5 proc. spośród nich podczas wykonywania obowiązków czuje się bezpiecznie.

08.03.2019

Podpisywanie sprawozdań finansowych wreszcie bez kłopotów

Rachunkowość

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową usługę na rządowym serwisie gov.pl. Tzw. podpisywarka, bo o niej mowa, umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów, m.in. sprawozdań finansowych.

08.03.2019

VAT na audiobooki - wyższy, zamiast niższego?

VAT

Z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT wynika, że już od czerwca sprzedaż książek papierowych i elektronicznych będzie obciążona 5-proc. podatkiem. Jednak nowe przepisy, które miały uporządkować stawki VAT, powodują kolejne problemy. Zdaniem części ekspertów audiobooki w formie mp3 będą nadal opodatkowane 23 proc. stawką.

08.03.2019

Filipińczycy poczekają na ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia z filipińskim rządem w sprawie ułatwień w dostępie obywateli tego państwa do polskiego rynku pracy nie są kontynuowane, co nie znaczny, że w przyszłości rząd do nich nie powróci. Zdaniem organizacji pracodawców jest to konieczne i to nie tylko w odniesieniu do tego kraju.

08.03.2019

Nadwyżka w ZUS sfinansuje "trzynaste" emerytury

Ubezpieczenia społeczne

Z danych z dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku wynika, że wpływy do ZUS na indywidualne numery rachunków składkowych są większe o 3 mld 600 mln zł niż rok temu. M.in. ta nadwyżka sfinansuje tzw. trzynaste emerytury, które mają być wypłacone w maju - powiedziała Prawo.pl Elżbieta Rafalska

08.03.2019

Dodatek jednak nie dla wszystkich wyróżniających się nauczycieli

Kadry w oświacie

Resort edukacji obiecał, że dodatek za wyróżniającą pracę będzie przysługiwał wszystkim najlepszym pedagogom. Jednak projekt noweli Karty Nauczyciela, który przekazano do konsultacji społecznych, wcale na to nie wskazuje. Lukę w propozycjach resortu wskazują związkowcy.

08.03.2019