Szef MZ uczestniczył w Katowicach w 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Był gościem sesji dotyczącej finansowania systemu ochrony zdrowia.

- Dyskusja wokół ustawy pokazuje, że nie jesteśmy gotowi do decydowania w tej chwili o kształcie klauzuli no-fault, która przyciągnęła najwięcej kontrowersji. Ten temat troszeczkę oddzielimy od ustawy i poddamy go dalszej dyskusji - powiedział Niedzielski. Dodał, że do tej dyskusji, zaprasza wszystkie środowiska.

Przepis dotyczący możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary przez sąd w stosunku do osoby wykonującej świadczenia medyczne (lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty), ale tylko w sytuacji, gdy osoba ta wcześniej zgłosiła zdarzenie niepożądane (z wyłączeniem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), znalazły się w ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, którą Sejm finalnie odrzucił (o odrzucenie ustawy wnioskował Senat, a do odrzucenia senackiej uchwały zabrakło jednego głosu).  Przeciwko temu przepisowi protestowała m.in. Naczelna Izba Lekarska oraz Porozumienie Rezydentów OZZL zaznaczając, że powstaje system donoszenia na siebie personelu medycznego

Czytaj także na Prawo.pl: Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta>>

Sprzeciw lekarzy wobec przepisów karnych w ustawie o jakości

Ta druga organizacja zwracała uwagę, że zgodnie z rekomendacjami Rady Unii Europejskiej i Rady Europy system zgłaszania zdarzeń niepożądanych nie powinien narażać personelu medycznego na sankcje, ale zapewniać anonimowość i dobrowolność. Z kolei podczas prac w parlamencie, Biuro Legislacji Sejmu podkreślało, że artykuł 62 ustawy o jakości o odpowiedzialności karnej personelu medycznego dotyczy Kodeksu karnego i to tam ewentualnie powinien zostać wprowadzony. 

Czytaj także na Prawo.pl: Raportowanie zdarzeń niepożądanych nie musi oznaczać ścigania lekarzy>>

Kolejny budzący kontrowersje przepis, to zapowiedziana w ustawie o jakości likwidacja Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Proces akredytacji m.in. szpitali miał od tej instytucji przejąć Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).  Teraz resort zdrowia wycofuje się z tego pomysł.  - Zdecydowaliśmy się, że w ramach poprawek będziemy chcieli oddzielić jednak funkcję instytucji akredytującej od płatnika. Ustawa nie będzie zawierała przepisów znoszących CMJ  – podał szef MZ.

Przepisy o jakości w opiece zdrowotnej wkrótce wrócą do Sejmu

Po tym, gdy ustawa o jakości trafiła do kosza, minister zdrowia zapowiedział, że wróci ona do Sejmu na kolejny posiedzeniu, czyli jeszcze w maju.  W poniedziałek Adam Niedzielski stwierdził w Katowicach, że "jest to temat, którego nie może odpuścić, bo jest zbyt ważny dla pacjentów".

- Determinacja się nie zmienia. Uważam, że jest to kluczowa ustawa zmieniająca filozofię systemu, bo jak zaczniemy płacić zamiast za procedurę za jakość wykonania tej procedury, to system, który jest motywowany finansowo, będzie inaczej reagował  – powiedział minister. -Chcemy wykonać gest, gest wyciągnięcia ręki czy gałązki oliwnej, jeśli chodzi o najważniejsze uwagi  – podkreślił. 

Minister Niedzielski zapowiedział również, że prace nad ustawą będą skupione w tej chwili nad tym, aby mieć podstawy prawne do płacenia za jakość, jej mierzenia i rozliczania.

Ustawa o jakości - obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych

Ustawa o jakości zakładała, że wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą będą musiały uzyskać autoryzację, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Niezależnie od korzystania ze środków publicznych wszystkie podmioty będą musiały wdrożyć system monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Czytaj w LEX: Jakość w szpitalach – przykłady dobrych praktyk i korzyści z nich wynikające >>>

To flagowy projekt obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Jego szef, minister Adam Niedzielski wielokrotnie powtarzał, że rok 2023 będzie rokiem jakości w ochronie zdrowia. Ustawa o jakości jest także jednym z „kamieni milowych” zapisanym w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a więc projektem, od którego realizacji zależy wypłata środków na reformy i inwestycje.

Czytaj w LEX: Problemy jakości w podmiotach leczniczych >

Bądź na bieżąco ze zmianami w ochronie zdrowia! Śledź nowe dokumenty w LEX >

Fundusz Kompensacyjny - pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń

Ustawa przewidywała także powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych - według resortu zdrowia - miałby on zapewnić pacjentom szybszą i wyższą wypłatę rekompensat za zdarzenia medyczne. Co istotne wniesienie do sądu sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie wykluczałoby rozpatrzenie wniosku przez Rzecznika Praw Pacjenta i ewentualnie Komisję Odwoławczą. Złożenie oświadczenia do RPP o przyjęciu świadczenia byłoby z kolei równoznaczne ze  zrzeczeniem się przez wnioskodawcę z wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne mogących wynikać ze zdarzenia medycznego w zakresie szkód, które ujawniły się do dnia złożenia wniosku.

Sprawdź też: Zarządzaj jakością w szpitalu krok po kroku z LEX >>>