Ustawa obowiązuje - nowa Agencja Rezerw Strategicznych zastąpi Agencję Rezerw Materiałowych

Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego do spraw energii, która odpowiada między innymi za logistykę szczepionek przeciwko Covid-19, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Będzie nadzorowana przez premiera i dofinansowana. Rocznie na inwestycje dostanie 30 mln złotych. Takie zmiany wprowadza obowiązująca od wtorku ustawa o rezerwach strategicznych.

23.02.2021

Konkursy na aplikacje i egzaminy sędziowskie wyłączone z zakazu zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości

Konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym także aplikacje prowadzone w formie uzupełniającej, zajęcia i sprawdziany, a także egzaminy sędziowskie i egzaminy prokuratorskie zostały wyłączone z zakazu zgromadzeń - wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa.

23.02.2021

Skarga nadzwyczajna prokuratury w sprawie lichwiarskiej pożyczki

Prawo cywilne Domowe finanse

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu w sprawie pożyczki, w której umowne odsetki wynosiły blisko 60 proc. w skali roku. Uznał, że taka umowa była dla pożyczkobiorcy rujnująca, a pożyczkodawcy miała przysporzyć korzyści, których nie da się uzasadnić żadnymi racjami.

23.02.2021

NIK: Niebezpieczne przejścia dla pieszych w województwie kujawsko-pomorskim

Administracja publiczna Policja

Mimo że w latach 2016-2019 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najmniej wypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce, to region ten wypadał najgorzej w całym kraju pod względem ciężkości wypadków i odsetka wypadków z udziałem pieszych. NIK sprawdziła więc, czy działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa w tym województwie są skuteczne.

23.02.2021

Przewlekłość postępowania nadal bolączką polskich sądów, covid nie pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Przewlekłość postępowania to problem, który w Polsce występuje niezmiennie i od lat. Przed pandemią - przykładowo w sądach okręgowych - najdłużej trwały sprawy z zakresu prawa pracy i karne. Już wiadomo, że koronawirus tego nie zmienił. W swoim najnowszym raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że uzyskanie rozstrzygnięcia sądowego w rozsądnym terminie jest fundamentem i sprawiedliwości

23.02.2021

Sztuczna inteligencja rozdzieli korespondencję w urzędzie, jak się pomyli, pomoże człowiek

Administracja publiczna Nowe technologie

Trwają prace NASK nad stworzeniem modułu rozdzielania korespondencji przez sztuczną inteligencję. Ma pomóc w przekazywaniu setek tysięcy dokumentów w elektronicznym zarządzaniu dokumentacją, aby oszczędzić czas urzędników. Ryzyko, że korespondencja zostanie źle zadekretowana jest, ale zawsze „na końcu łańcucha jest człowiek”, który dokona weryfikacji.

23.02.2021

Wyznanie i światopogląd w regulaminie pracy skarbowych informatyków

Prawo pracy HR

W regulaminie pracy Centrum Informatyki Resortu Finansów znalazł się przepis, na mocy którego religia, wyznanie lub światopogląd są wymaganiem zawodowym stawianym pracownikom. Zdaniem ekspertów, to efekt automatycznego, bezrefleksyjnego kopiowania przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, które mają zastosowanie m.in. w związkach wyznaniowych.

23.02.2021

I depresja, i nowotwór - pierwsza przesłanka legalnej aborcji pojemna, ale wiele zależy od lekarzy

Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.

23.02.2021

Po wrzutkach na listę czasopism ewaluacja uczelni może rozstrzygnąć się w sądzie

Szkolnictwo wyższe

Wynik ewaluacji to dla uczelni być albo nie być – zależą od niego prestiż, pieniądze i prawo do nadawania tytułów i stopni. Tymczasem wprowadzone ostatnio arbitralne zmiany na liście czasopism naukowych podają w wątpliwość obiektywność całego procesu. Może się zdarzyć, że o kategorii uczelni ostatecznie rozstrzygać będą sądy.

23.02.2021

Nowe prawo zmusi firmy do zabiegania o miliony zgód marketingowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zgoda na marketing powinna być zebrana na każdy kanał komunikacji. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowego prawa komunikacji elektronicznej. To jedno zdanie może oznaczać kłopoty, zarówno dla firm, jak i nas wszystkich. Może się bowiem okazać, że oddzielną zgodę lub jej brak będzie trzeba udzielać na kontakt telefoniczny, smsowy, przez e-mail, WhatsApp czy Messenger.

23.02.2021

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.

22.02.2021

Będą zmiany - obowiązkowy powrót samochodu do państwa siedziby firmy szkodliwy dla klimatu

Środowisko Prawo unijne Transport

Dwa elementy unijnego pakietu mobilności - obowiązkowe powroty pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowanie kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane, będą mieć negatywne skutki dla klimatu - przyznaje Komisja Europejska. I inicjuje konsultacje w sprawie ich zmiany.

22.02.2021

Funkcjonalność samorządu metropolitalnego - zaproszenie na konferencję

Samorząd terytorialny

Koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, katalogi zadań publicznych i kompetencje do ich realizacji, będą przedstawiane przez ekspertów podczas konferencji „Modelowanie samorządu metropolitalnego”. Wśród „metropolitalnych” dziedzin życia są polityka rozwoju, planowanie przestrzenne, transport publiczny czy mobilność miejska.

22.02.2021

Dorabiający emeryci i renciści muszą do 1 marca poinformować ZUS o dodatkowych przychodach

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę oraz renciści, którzy w 2020 r. pracowali zawodowo, powinni do 1 marca powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiągniętych przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym: miesięcznym lub rocznym, w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze.

22.02.2021

Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. Niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o niedopłacie składek i konieczności uregulowania w ciągu 24 godzin. ZUS nie kieruje drogą mailową do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych – przypomina Zakład.

22.02.2021

Lubelscy adwokaci wybrali nowego dziekana

Wydarzenia

Bartosz Przeciechowski został nowym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Wyboru dziekana oraz organów rady dokonano podczas Zgromadzenia Izby Adwokackiej, które obradowało w trybie hybrydowym.

22.02.2021

Farmacja walczy o miejsce w nowej strategii rządu

Farmacja

Rząd finalizuje prace nad projektem Nowego Polskiego Ładu. Dziś w jego sprawie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Firmy farmaceutyczne apelują, by wspierał on też produkcję leków w Polsce. Zwracają uwagę, że pandemia pokazała, że tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do medykamentów, w tym szczepionek.

22.02.2021

Rada Przedsiębiorczości: Płaca minimalna musi być przewidywalna oraz bezpieczna społecznie i gospodarczo

Prawo pracy

W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja – alarmuje Rada Przedsiębiorczości. I apeluje o przywrócenie jej przewidywalności w następnych latach.

22.02.2021

MF: Już milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.

22.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021