Zanim uregulowany zostanie status prawny samorządu metropolitalnego, należy go zdaniem ekspertów, modelować. A to jest także rolą think tanków. Prace rozpocząć należy od zakresu działania, zadań publicznych i kompetencji. Funkcjonalność samorządu metropolitalnego, która powinna stanowić pierwszy krok w budowie instytucji, będzie tematem konferencji, która odbędzie się w formule online. Spotkanie „Modelowanie samorządu metropolitalnego. Część I: Zakres działania i zadania publiczne” odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2021 r. za pomocą aplikacji ZOOM. Organizatorem jest Instytut Metropolitalny.

Przyszłość to duże miasta i metropolie

Duże miasta i metropolie skupiają coraz więcej ludności, kapitału i funkcji, a dobrze zorganizowana i sprawnie funkcjonująca metropolia to wysoki standard życia mieszkańców. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że w perspektywie krótkoterminowej również w Polsce uregulowany zostanie status prawny samorządu metropolitalnego. Dopóki to się jednak nie stanie, rolą think tanków jest konceptualizacja instytucji - czyli jej modelowanie.

Czytaj też: Ruszają konsultacje zmian prawa dla samorządów - projekt Samorząd 3.0

Zdaniem ekspertów wśród potencjalnych „metropolitalnych” dziedzin życia rozważyć należy: politykę rozwoju, planowanie przestrzenne, rozwój infrastruktury transportowej, organizację transportu publicznego, mobilność miejską, gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną, gospodarkę odpadami czy ochronę klimatu.

Zapisy na konferencję

Instytut Metropolitalny organizuje interdyscyplinarną konferencję naukową, podczas której naukowcy, eksperci i urzędnicy przedstawiać będą koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, w tym katalogi zadań publicznych czy kompetencje służące ich realizacji. A wszystko to po to, by wprowadzić do obiegu naukowego nowe treści, a także, by wyposażyć w niezbędną wiedzę prawodawcę stojącego w obliczu konieczności przeprowadzenia reformy.

Zapisy na konferencję odbywają się pod adresem: konferencje@im.edu.pl.

Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na WWW Instytutu Metropolitalnego>>