Pierwsza kara dla urzędu za naruszenie RODO

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył pierwszą karę na instytucję samorządową. Aleksandrów Kujawski ma zapłacić 40 tysięcy złotych za to, że nie zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych oraz za zbyt długi czas publikowania oświadczeń majątkowych.

29.10.2019

Brexit przesunięty na koniec stycznia, ale bez renegocjacji

Prawo unijne

27 krajów członkowskich UE formalnie zaakceptowało we wtorek przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia 2020 roku. Rada Europejska wyklucza możliwość renegocjowania umowy. Donald Tusk ostrzega, że to może być ostatnie przedłużenie.

29.10.2019

Mniej pieczątek na operacie szacunkowym

Budownictwo

Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dzięki temu rzeczoznawcy będą przystawiać mniej pieczątek, ale na każdym operacie pojawi się numer uprawnień zawodowych.

29.10.2019

Biustonosz zostanie włączony do więziennej bielizny - po interwencji RPO

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kobiety w więzieniach lub aresztach mogą otrzymać odpowiednią do pory roku bieliznę tyle, że w rozumieniu regulacji należą do niej koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety - nie biustonosz. Na bieliźniany problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, a minister sprawiedliwości informuje, że trwają prace nad zmianą przepisów.

29.10.2019

MEN: Szkoła gotowa na ekspansję sztucznej inteligencji

Kadry w oświacie

Czy polska szkoła jest gotowa na to, że wkrótce wielu pracowników zastąpi sztuczna inteligencja? - pytają resort edukacji posłowie. MEN odpowiada, że jak najbardziej, bo podstawa programowa kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji miękkich i kreatywności. Co innego wynika jednak z tegorocznego raportu resortu przedsiębiorczości.

29.10.2019

Dorośli w kryzysie mają już jakąś pomoc, dzieci i młodzież zostawieni sami sobie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dla dorosłych za zaburzeniami psychicznymi udało się - w ramach pilotażu - uruchomić środowiskowy model opieki, który daje im szansę na szybką pomoc blisko domu. Niestety nadal nie mamy żadnej oferty dla dzieci i młodzieży, którzy są w kryzysie psychicznym – takie wnioski płyną z podsumowania z wykonania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

29.10.2019

Duże sklepy zapłacą dodatkowy podatek?

Ordynacja CIT

Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.

29.10.2019

Więcej pieniędzy dla samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wzrosną kwoty dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Samorządy już od przyszłego roku dostaną większe środki na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

29.10.2019

Asystenci zdrowienia mają być standardem w centrach zdrowia psychicznego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Doprecyzowanie przepisów związanych ze sposobem finansowana i rozliczania programu pilotażowego w kontekście ryczałtu na populację oraz jednoznacznie wskazanie na potrzebę zatrudniania w centrum asystentów zdrowienia, czyli osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale po przeszkoleniu, są wsparciem dla osoby w kryzysie i jej bliskich – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja przepisów dotycząca pilotażu w centrach zdrowia psychicznego.

29.10.2019

SN: Pierwszy protest wyborczy PiS odrzucony

Wybory

Sąd Najwyższy zdecydował we wtorek o pozostawieniu bez dalszego biegu protest wyborczy pełnomocnika komitetu wyborczego PiS dotyczącego okręgu nr 75 w wyborach do Senatu.

29.10.2019

Kolejna firma ukarana za sprzedaż pod pozorem badań

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę Arstele, która dzwoniła do konsumentów i zapraszała na badania w ramach „Akademii Zdrowia", a telemarketerzy nie informowali o tym, że podczas spotkania odbędzie się sprzedaż, a także nie mieli zgody konsumentów na przekazanie informacji marketingowych.

29.10.2019

ZNP radzi, co robić podczas strajku włoskiego

Kadry w oświacie

Trwa akcja informacyjna Związku Nauczycielstwa Polskiego skierowana do protestujących pedagogów. Związkowcy radzą, jakich czynności nie podejmować w ramach swojej pensji. Są to m.in.: prowadzenie kółek zainteresowań i wewnętrzna ewaluacja szkoły.

29.10.2019

Jacek Sasin: Nie ma mowy o odtwarzaniu resortu skarbu państwa

Administracja publiczna

O tym, że rozważana jest możliwość przywrócenia resortu skarbu państwa, mówił rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek wicepremier Jacek Sasin zaprzeczył, że są takie plany, ale przyznał, że być może powstanie nowy gospodarczy resort, który będzie wykorzystywał potencjał państwa w gospodarce dla zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego.

29.10.2019

RPO podaje jak walczyć z nielegalnym wywozem leków

Finansowanie zdrowia Farmacja

Kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb - takie rozwiązania rekomenduje Rzecznik Praw Obywatelskich, by skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Z tego powodu w polskich aptekach brakuje coraz więcej leków.

29.10.2019

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

29.10.2019

Brak transmisji z obrad rady narusza prawo, nawet gdy gmina jest biedna

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Nieudostępnianie mieszkańcom transmisji z sesji rady narusza prawo i nie ma znaczenia argument, że gminy nie stać na sprzęt. Już prawie dwa lata samorządy mają obowiązek zapewnienia dostępu do obrad online. Okazuje się jednak, że jest gmina, gdzie takiego przekazu nie ma.

29.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski