Rząd ma wkrótce zająć się zniesieniem ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Budownictwo

Projekt tzw. ustawy odległościowej, która ma zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych, jest już gotowy i czeka na wpis do wykazu prac rządu - poinformowała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. I dodała, że ma nadzieję, że jeszcze w II kwartale 2021 r. trafi do parlamentu.

31.03.2021

Od kwietnia w Warszawie nowe stawki i zasady opłat za odpady

Środowisko

Warszawa zmienia zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Od kwietnia będzie ona uzależniona od ilości zużytej wody. Przy założeniu, że średnie zużycie wody na jedną osobę to 2,5 m³ miesięczne opłata wyniesie od 31,80 zł w gospodarstwie 1-osobowym do 159,10 zł w gospodarstwie 5 osobowym. To duża podwyżka. Miasto tłumaczy, że jest niezbędna,

31.03.2021

Czy rezerwa dotrwa do trudnych czasów systemu emerytalnego?

Finanse publiczne Emerytury i renty

Do Funduszu Rezerwy Demograficznej nie wrócą środki pożyczone Funduszowi Solidarnościowemu na wypłatę w 2019 r. trzynastej emerytury. Zgodnie z planem finansowym FRD na 2021 r., 8 mld złotych należności z tego tytułu ma zostać umorzone. Zdaniem ekspertów oznacza to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, fundusz jest jednak drenowany.

31.03.2021

Sądy przechodzą na tryb online, ale wolniej niż by ministerstwo chciało

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

E-rozprawy mają być lekiem na covidową zapaść. Jednak mimo "tarczowych" zachęt, nadal są duże dysproporcje - część sędziów chętnie z nich korzysta, a niektórzy wcale. Powodów jest wiele - począwszy od braków sprzętowych, skończywszy na braku sędziowskiego przekonania. Tymczasem resort prezesom, a prezesi sędziom zaczynają dokręcać śrubę - brak trybu online grozi już notatką służbową.

31.03.2021

Zakupy w sieci coraz bardziej popularne, a nowych przepisów brak

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski rynek handlu internetowego jest już wart 70 miliardów złotych, a na jego rozwój duży wpływ ma epidemia koronawirusa. Jednak firmy działające w branży za moment staną przed problemem rozliczenia podatków. 1 lipca diametralnie mają się zmienić zasady opodatkowania VAT transakcji zawieranych w sieci. Problem jednak w tym, że po projekcie nowelizacji... ślad zaginął.

31.03.2021

Uroczysty pogrzeb nie dla ateisty – absurd w rozporządzeniu epidemicznym

Koronawirus

Niewierzący nie istnieją, a nawet jeśli, to i tak nie mają przyjaciół – być może z takiego założenia wyszedł ustawodawca, tworząc kolejne przepisy epidemiczne. Z treści rozporządzenia wynika, że ateistę w ostatnią drogę wyprawić mogą właściwie jedynie osoby, które niosą trumnę. W przypadku pogrzebów religijnych ograniczenia są znacznie łagodniejsze.

31.03.2021

Zabezpieczenie majątkowe – kiedy może być stosowane?

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie w toku prowadzonego postępowania istnieje obawa, że oskarżony ukryje majątek, by udaremnić późniejsze wykonanie kary i środków karnych o charakterze majątkowym. Aby zapobiec takim przypadkom organy procesowe mogą stosować zabezpieczenie majątkowe.

31.03.2021

Sejm będzie pracował nad projektem o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie zakończyło się we wtorek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla rodziny, nie dla gender", dotyczącego wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązania rządu do zainicjowania prac nad międzynarodową konwencją praw rodziny. Projekt został skierowany do prac w sejmowych komisjach sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych.

30.03.2021

Narodowy program ma promować zdrowie w Polsce

Opieka zdrowotna

Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

30.03.2021

Minister nauki broni ukaranej prof. Budzyńskiej

Szkolnictwo wyższe

Nauczyciel akademicki ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych w życiu publicznym - napisał we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do kary nałożonej na Uniwersytet Śląski na prof. Ewą Budzyńską. Minister podziękował też sygnatariuszom listu otwartego w obronie ukaranej.

30.03.2021

W kwietniu rząd uruchomi tarcze dla poszkodowanych branż

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy poszkodowani przez trzecią falę pandemii będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i mikropożyczki. Pomoc, tak jak dotychczas będzie uzależniona od kodu PKD - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju umorzy subwencję z tarczy finansowej 1.0 dla firm objętych tarczą 2.0.

30.03.2021

Rząd zmienia zasady szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus szczepienia

W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.

30.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo unijne

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo unijne Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

Absolwenci UJ i UW zwyciężyli w konkursie UOKiK na prace magisterskie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął konkurs na najlepszą pracę magisterską. W dziedzinie ochrony konkurencji zwyciężyła Anna Czuchryta, która napisała pracę „Standard dowodowy w prawie konkurencji Unii Europejskiej”. Autorzy prac otrzymają nagrody pieniężne - pula to 25 tys. zł.

30.03.2021

UODO pyta o kopie dowodów osobistych na platformie Vinted

Rynek i konsument RODO

Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych postanowił sprawdzić, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Ponieważ platformę tę prowadzi spółka zarejestrowana na Litwie, UODO prosi o współpracę w tej sprawie litewski organ nadzorczy.

30.03.2021

Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

30.03.2021