Resort przedsiębiorczości chce rzetelnych danych o wpływie ograniczenia handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ministerstwo i Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentuje we wtorek na posiedzeniu rządu raport na temat ograniczenia handlu w niedziele. - Raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne, bądź bazują na niewielkiej liczbie danych - twierdzi szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

02.04.2019

Szpitale protestują, bo dobijają je żądania płacowe pominiętych grup zawodowych

Finansowanie zdrowia

Przed Ministerstwem Zdrowia dziś będą protestować dyrektorzy szpitali powiatowych i przedstawiciele samorządów. Powiedzą, że wpadają w coraz większe długi z powodu żądań płacowych grup zawodowych, które pominięto przy podwyżkach. Złożą petycję, w której m.in.: prócz uregulowania siatki płac, oczekują wzrostu wycen świadczeń o 15 proc.

02.04.2019

Zaświadczenie o niekaralności zagraża branży odpadowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Firmy, które chcą złożyć wnioski o zezwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczeń o niekaralności. Szczególnie trudne jest pozyskanie oświadczeń od wspólników będących w konflikcie z innymi. Bez nich zaś przedsiębiorcy nie mają szans na kontynuowanie działalności. Ponadto najmniejsza kara może ich pozbawić pozwolenia.

02.04.2019

Skarbówka może podatnika pytać o wszystko

VAT

Sam adres pocztowy nie może być uznany za miejsce siedziby działalności gospodarczej. Organy podatkowe mogą więc weryfikować miejsce prowadzenia biznesu, zanim dokonają rejestracji do VAT. Mogą też sprawdzać, kiedy i z kim spotyka się przedsiębiorca. Brak kontaktu może skutecznie zablokować wpis do rejestru podatników.

02.04.2019

Biegli czekają na lepszy projekt ustawy o ich pracy

Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy o biegłych na początku roku trafił do ośrodków akademickich i eksperci, którzy go oceniali nie mają wątpliwości - ta wersja jest nie do przyjęcia. Krytykę wzbudza m.in. przekazanie w ręce dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie kompetencji związanych z powoływaniem i zawieszaniem biegłych.

02.04.2019

Unia zabroni podwójnych standardów jakości żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.

01.04.2019

Organizacje chcą debaty o kandydacie na UODO

RODO

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Panoptykon apelują do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę harmonogramu prac sejmowych i niepowoływanie nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na najbliższym posiedzeniu. Chcą wcześniej debaty o jego kwalifikacjach.

01.04.2019

Rząd konsekwentnie planuje przenoszenie urzędów poza stolicę

Administracja publiczna

Jeszcze w tym roku do mniejszych miast ma być przeniesionych kilka centralnych urzędów - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem deglomeracja ma być dobrym sposobem na "państwo z wodogłowiem".

01.04.2019

PFR szkoli pracodawców z PPK

Emerytury i renty Rynek

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jak je wdrożyć do przedsiębiorstwa - m.in. odpowiedzi na takie pytanie można uzyskać podczas spotkań organizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Konferencje, skierowane do przedstawicieli pracodawców, organizowane są we wszystkich województwach.

01.04.2019

W 100-lecie UAM podziękowania dla Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

01.04.2019

Część propozycji rządu przyjęta, zawieszenie strajku mało prawdopodobne

Związkowcy zaakceptowali cztery z pięciu propozycji rządu dotyczących wynagrodzeń nauczycieli - poinformowała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło. Dodała, że rozmowy będą kontynuowane we wtorek. Sami związkowcy podkreślają, że nie ma na razie powodu, by zawiesić planowany strajk.

01.04.2019

RPO: Status sędziów niejasny - wstrzymać rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ skład 7 sędziów Sądu Najwyższego ma odpowiedzieć na pytanie prawne o poprawność powołania nowych sędziów SN przez Prezydenta RP, Izba Kontroli Nadzwyczajnej powinna do tego czasu odroczyć badanie skarg nadzwyczajnych - apeluje rzecznik praw obywatelskich, który jest jednym z dwóch organów kierujących do SN takie sprawy.

01.04.2019

RPO: Dożywotnia praca sędziów na uczelniach niekonstytucyjna

Dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jest sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie przed TK, zainicjowanego wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.

01.04.2019

Grzegorz Jędrejek jest już nowym członkiem PKW

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek został w poniedziałek powołany przez prezydenta w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi w Komisji jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego, którego członkostwo wygasło w piątek, gdy ukończył 70 lat.

01.04.2019

CRIDO Legal doradzało przy projekcie Legia Training Center

Rynek

CRIDO Legal doradzało prawnie spółce Legia Warszawa S.A., Akademii Piłkarskiej Legii Sp. z o.o., przy projekcie stworzenia piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego Legia Training Center. Inwestycja warta jest 80 mln zł, budowa ma rozpocząć się na początku kwietnia w gminie Grodzisk Mazowiecki.

01.04.2019

Pracodawcy za rabatami w aptekach z Kartą Dużej Rodziny

Opieka zdrowotna

W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.

01.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Pięć rządowych propozycji dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Czekamy na rzeczowe i konkretne propozycje - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz, przygotowując się do kolejnej tury negocjacji. Strona rządowa podkreśla, że jej priorytetem jest, by egzaminy odbyły się w normalnym trybie. Wicepremier Beata Szydło dodaje, że liczy na porozumienie ze stroną związkową.

01.04.2019

Fizjoterapeuci protestują w maju, będą głodować i pójdą na zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać protest fizjoterapeutów, który rozpocznie się w maju. - Ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze - dodaje.

01.04.2019

Lokale wyborcze wciąż nie dla niepełnosprawnych

Wybory

Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.

01.04.2019