Założenia nowelizacji  ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawił szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański. Jedna ze zmian, którą wprowadzono do projektu na wniosek resortu spraw wewnętrznych i administracji, dotyczy osób, które w okresie od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku pełniły służbę i pracowały w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów w rozumieniu przepisów tzw. ustawy lustracyjnej.

Zobacz procedurę w LEX: Nabór do korpusu służby cywilnej >

Zgodnie z proponowanym przepisem takie osoby będą miały zakaz zatrudnienia w służbie cywilnej oraz urzędach państwowych. - Uzasadnieniem dla wprowadzenia tych przepisów jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy  - powiedział Dowiat-Urbański.

Czytaj w LEX: Standardy zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej >

Czytaj również: Rozliczanie nadgodzin - TK umorzył postępowanie ważne dla tysięcy pracujących Polaków

Najważniejsze rozwiązania

  • Uelastyczniony zostanie czas pracy.
    • Wprowadzony zostanie szerszy niż dotychczas katalog systemów i rozkładów czasu pracy, tj.: zadaniowy, skróconego tygodnia oraz system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Jest to odpowiedź na zróżnicowaną specyfikę pracy urzędów.
    • W podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy zmieni się sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czas jego trwania. Z dotychczasowego określania w tygodniach nastąpi zmiana na miesiące. Umożliwi to korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych (z obecnie maksymalnie 8 lub 12 tygodni).
  • Przeprowadzanie naborów do służby cywilnej zostanie odbiurokratyzowane i uelastycznione.
    • Składanie dokumentów w formie elektronicznej stanie się podstawową formą aplikowania na wolne stanowisko pracy. Jednocześnie nadal możliwe będzie składanie dokumentów w postaci papierowej.
      • Komisja, która przeprowadza nabór, będzie mogła wyłaniać więcej niż pięciu najlepszych kandydatów – proporcjonalnie do liczby stanowisk, na które jest prowadzony nabór. Jednocześnie zniesione zostanie ograniczenie dotyczące liczby stanowisk, na które można ogłosić i prowadzić jeden nabór. Rozwiązanie to zwiększy efektywność naborów prowadzonych na kilka takich samych stanowisk.
  • W służbie cywilnej nie będzie mogła być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów, w rozumieniu przepisów ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
    • Rozwiązanie to wiąże się koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy.

Czytaj w LEX: Uelastycznianie czasu pracy w służbie cywilnej >

Sprawdź w LEX: Czy można przenieść pracownika samorządowego do korpusu służby cywilnej? >

Sprawdź w LEX: Czy stosunek pracy pracownika służby cywilnej wygasa po upływie 3 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych? >