Szykuje się zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Ministerstwem Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Jeżeli skutkiem takiego przestępstwa (np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych) będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową" i zagrożony karą 25 lat pozbawienia wolności.

17.02.2021

Dzika reprywatyzacja i eksmisja lokatorki - skarga nadzwyczajna prokuratora

Wymiar sprawiedliwości

Mieszkanka Warszawy została wraz z synem usunięta z lokalu przy ul. Dąbrowskiego 18, stało się to po tym jak nowi właściciele wypowiedzieli jej dotychczasową umowę najmu. W ocenie Prokuratora Generalnego sądy rozpoznające tę sprawę nie podjęły stosownych działań, by wyjaśnić wszystkie okoliczności. W skardze powołał się także na decyzję komisji do spraw reprywatyzacji.

17.02.2021

ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Szacuje się, że liczba głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Z myślą o nich ZUS uruchomił wideorozmowy w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Od 16 lutego osoby niesłyszące mają więc szansę na samodzielne załatwienie sprawy w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu.

17.02.2021

Greenberg Traurig doradzał przy sprzedaży dużego biurowca w Gdańsku

Rynek

Greenberg Traurig doradzał firmie Torus przy transakcji sprzedaży położonego w Gdańsku budynku biurowego Neon, stanowiącego czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia, na rzecz niemieckiego funduszu DWS Grundbesitz GmbH Sp. z o.o. oddział w Polsce. Warta ponad 80 mln euro netto transakcja sprzedaży to - jak informuje kancelaria - druga najwyższa pod kątem wartości w historii polskiego dewelopera.

17.02.2021

Nowa ustawa ma zachęcać do używania produktów wielokrotnego użytku

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Motywowanie konsumentów do stosowania produktów wielokrotnego użytku - to cel przygotowanego w ministerstwie klimatu i środowiska projektu nowelizacji ustawy, która wprowadzić ma m.in. obowiązek informowania na produktach i sposobie gospodarowania odpadami powstałymi z tych produktów. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.02.2021

Skazani na kwarantannę, mimo negatywnego wyniku testu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 powinien kończyć kwarantannę osoby, która została skierowana na takie badanie. W praktyce jednak takie osoby nadal otrzymują polecenia z aplikacji Kwarantanny domowej, a opuszczenie miejsca zamieszkania i udanie się np. do pracy - grozi mandatem. W efekcie mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego i wynagrodzenia.

17.02.2021

Szkoły specjalne mocno się zmieniły i są potrzebne w systemie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmusi dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, by uczyły się w zwykłych szkołach - alarmowali oświatowcy w mediach społecznościowych. Resort dementuje informację o tym, że zamierza zlikwidować szkoły specjalne. I dobrze, bo jak mówi Prawo.pl Zyta Czechowska, pedagożka specjalna, są one w systemie niezbędne.

17.02.2021

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.

17.02.2021

Z podatku cukrowego NFZ sfinansuje kompleksowe leczenie otyłości

Opieka zdrowotna

Pierwsze pieniądze z tzw. podatku cukrowego są już na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwota ta zostanie przeznaczona na sfinansowanie nowej usługi Kompleksowej Opieki Bariatrycznej, zwanej w skróci KOS-BAR - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. A problem otyłości dotyczy już ponad jednej czwartej polskiego społeczeństwa.

17.02.2021

Samorządy: Zmiana szyldów na szpitalach powiatowych pogorszy ich sytuację

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centralizacja ochrony zdrowia i odbieranie szpitali powiatom krytykowane jest przez samorządy, bo mieszkańcy nie będą mieli wpływu na ich działanie, a powiaty stracą jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą wykonywać zadania z zakresu ochrony zdrowia. Powiaty i pracodawcy szpitali powiatowych są zdania, że system powinien być ściśle powiązany z samorządem.

17.02.2021

Koronawirus zamyka sądy dla obywateli - na szali prawa konstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Epidemia i związane z nią obostrzenia uderzyły w sądy i choć zaległości są różne, w poszczególnych rejonach Polski, już teraz sięgają wielu miesięcy. Resort sprawiedliwości stawia więc na posiedzenia niejawne i rozprawy online, czemu przyklaskuje wielu sędziów. Adwokaci i radcy prawni alarmują jednak, że obywatel znów staje się w sądzie petentem i to z mocno ograniczonymi prawami.

17.02.2021

Spółki giełdowe doceniają rolę sygnalistów, ale trochę się ich boją

HR Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijna dyrektywa w sprawie ochrony sygnalistów budzi obawy w spółkach giełdowych, głównie co do dobrych intencji zgłaszających. Jednak uczestnicy rozpoczętego we wtorek Kongresu Prawników Spółek Giełdowych rekomendują, aby spółki nie zwlekały z wdrożeniem tych rozwiązań do końca roku.

16.02.2021

Rząd chce zmian w rozliczaniu efektywności energetycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

16.02.2021

Minister zdrowia zapowiada przebudowę "piramidy świadczeń"

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Trzeba przebudować piramidę świadczeń. Leczenie powinno odbywać się przede wszystkim w podstawowej opiece zdrowotnej, lekarz rodzinny powinien prowadzić pacjenta przez poszczególne szczeble systemu – twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie powiedział jednak kiedy konkretnie taka reforma miałaby być wprowadzona, ale stwierdził, że efekt powinien być widoczny w ciągu dwóch, trzech lat.

16.02.2021

Nowa lista czasopism nie była konsultowana z PAN ani z rektorami

Szkolnictwo wyższe

Nie braliśmy udziału w sporządzaniu tej listy - poinformowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, przewodniczący Polskiej Akademii Nauk i Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Wszystkie te instytucje stwierdzają, że zmiany powinny być prowadzone na podstawie merytorycznych i transparentnych kryteriów.

16.02.2021

Awans Kopeć&Zaborowski w rankingu Media Law International (MLI)

Rynek

Kancelaria Kopeć Zaborowski, która od lat specjalizuje się w prawie mediów i ochronie dóbr osobistych, kolejny rok z rzędu została wyróżniona w rankingu Media Law International (MLI) i awansowała do ścisłej międzynarodowej czołówki firm prawniczych w tym obszarze.

16.02.2021

Rząd ma problem z ratyfikacją unijnego funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął we wtorek projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. W rządzie toczy się na jego temat dyskusja - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Nie powiedział, kto zablokował decyzję, ale zaznaczył, że każdy ma prawo mieć w tej sprawie swoje zdanie i wątpliwości.

16.02.2021

TK szósty raz przesuwa rozpatrzenie pytania o kadencję RPO

Trybunał Konstytucyjny na 10 marca br. przesunął rozpatrzenie wniosku w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Sprawa była ostatnio wyznaczona na 24, a wcześniej na 11 lutego br., a powodem zmiany terminu miała być choroba jednego z sędziów. Być może jednak TK chce poczekać na głosowanie w Senacie.

16.02.2021

Warszawa: Rząd przygotowuje kolejną "deformę" w edukacji

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Rząd planuje przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w centra dziecka i rodziny. Pomysł krytykują warszawscy samorządowcy - nazywając go kolejną "deformą" edukacji. Okres pandemii nie sprzyja kolejnej rewolucji w systemie oświatowym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

16.02.2021

RPO upomina się o prawo do postojowego dla wspólników jednoosobowych spółek

Prawo pracy Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, spółek komandytowych oraz spółek partnerskich są pozbawieni wsparcia państwa dla zmniejszenia skutków epidemii COVID-19 - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się o wyjaśnienie tej sprawy do Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.

16.02.2021