- Mam nadzieję, że kalkulator podatkowy będzie dostępny w tym tygodniu i bardzo chciałbym, by był w czwartek - taki jest plan - mówił we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń.

Jego zdaniem, dzięki rozwiązaniom zastosowanym w kalkulatorze, przedsiębiorca będzie mógł zobaczyć, co mu się bardziej opłaca: ryczałt, liniówka, czy skala. - Oczywiście wpisując te parametry, nawet jeśli on będzie fazowany, to chciałbym, aby jak najszybciej te kolejne fazy wchodziły - dodał.

Główna zmiana polega na wprowadzeniu nowej, niższej stawki PIT. Chodzi o obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Będą mogli z niej skorzystać podatnicy mający dochody znajdujące się w pierwszym progu podatkowym (120 tys. zł). Likwidacji ulegnie z kolei ulga dla klasy średniej. W zamian pojawi się możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Wróci też – chociaż na innych zasadach - wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł (samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł). Pojawi się też szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.). Przedsiębiorcy dostaną z kolei możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

 

 

Czytaj więcej: Polski Ład - zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. - poradnik >

Nowelizacja zakłada także ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość rozliczania kwoty wolnej w zaliczkach w tytułach, w których dotychczas nie była rozliczana w zaliczkach, np. przy umowach zlecenia.

O zmianach piszemy również w Legal Alercie.

Zobacz więcej:
Sejm uchwalił zmiany podatkowe w Polskim Ładzie >>
Zmiana formy opodatkowania możliwa – ale tylko w jedną stronę >>

 

Kalkulatory podatkowe w lipcu 2022 roku

Nowe przepisy w większości wejdą w życie 1 lipca br. Ministerstwo Finansów potwierdza, że w związku z nowelizacją Polskiego Ładu przygotowuje specjalne kalkulatory dla podatników i płatników PIT.

- Ministerstwo Finansów jest obecnie na etapie prac nad uruchomieniem kalkulatora / kalkulatorów wyliczających należny podatek. Trwają uzgodnienia dotyczące założeń dla funkcjonalności narzędzia, uwzględniające m.in. różne warianty związane ze źródłem dochodów czy podstawą zatrudnienia. Z uwagi na trwający proces legislacyjny, który może mieć wpływ na ostateczny kształt przepisów, a tym samym funkcjonalności narzędzia, nie jest możliwe precyzyjne wskazanie daty wprowadzenia rozwiązania ani nie są znane jeszcze koszty tej inwestycji. Obecny, przewidywany termin uruchomienia kalkulatora / kalkulatorów to lipiec 2022 r. – wskazał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 32933.

Zmiany w opodatkowaniu od 1 lipca 2022 r. – czy teraz będziemy liczyć listy płac potrójnie? - zaproszenie na szkolenie online >>

Agnieszka Czernik, doradca podatkowy, w rozmowie z Prawo.pl sugeruje, by Ministerstwo Finansów przygotowało osobne kalkulatory dla pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców. - Kalkulator dla przedsiębiorców powinien zawierać różne warianty podatku w zależności od wybranej formy opodatkowania – tak by podatnik był w stanie porównać wysokość podatku – zaznacza nasza rozmówczyni.

Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy w kancelarii KiB, ekspertka Legal Alert i Tax Alert, wskazuje z kolei, że zapowiadane kalkulatory Ministerstwa Finansów mają być remedium na nerwy podatników, którzy muszą kolejny raz analizować, która forma rozliczenia jest dla nich opłacalna po wejściu w życie Polskiego ładu 2.0.

 

- W przypadku kalkulatorów mamy już doświadczenie z kalkulatorem dotyczących składek zdrowotnych, który de facto niewiele więcej robi on niż mnożenie podstawy razy odpowiedni procent. Jeśli Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić kalkulator działający w ten sposób, to nie będzie musiało się zbytnio fatygować, a podatnicy i tak niewiele skorzystają z tego - twierdzi Patrycja Kubiesa. Jej zdaniem, analiza opłacalności opodatkowania za pomocą kalkulatora uwzględniać powinna nie tylko dostępne formy opodatkowania, ale także możliwość rozliczenia się np. z małżonkiem. Wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych będą także miały możliwości rozliczeń z dzieckiem lub skorzystanie z innych ulg i odliczeń. - Wydaje się, że bez wprowadzenia takich opcji kalkulatory MF nie będą rozwiązaniem na które czekają wszyscy przedsiębiorcy - ocenia Patrycja Kubiesa.