Część propozycji rządu przyjęta, zawieszenie strajku mało prawdopodobne

Związkowcy zaakceptowali cztery z pięciu propozycji rządu dotyczących wynagrodzeń nauczycieli - poinformowała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło. Dodała, że rozmowy będą kontynuowane we wtorek. Sami związkowcy podkreślają, że nie ma na razie powodu, by zawiesić planowany strajk.

01.04.2019

RPO: Status sędziów niejasny - wstrzymać rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ skład 7 sędziów Sądu Najwyższego ma odpowiedzieć na pytanie prawne o poprawność powołania nowych sędziów SN przez Prezydenta RP, Izba Kontroli Nadzwyczajnej powinna do tego czasu odroczyć badanie skarg nadzwyczajnych - apeluje rzecznik praw obywatelskich, który jest jednym z dwóch organów kierujących do SN takie sprawy.

01.04.2019

Grzegorz Jędrejek jest już nowym członkiem PKW

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek został w poniedziałek powołany przez prezydenta w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi w Komisji jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego, którego członkostwo wygasło w piątek, gdy ukończył 70 lat.

01.04.2019

RPO: Dożywotnia praca sędziów na uczelniach niekonstytucyjna

Dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jest sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie przed TK, zainicjowanego wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.

01.04.2019

CRIDO Legal doradzało przy projekcie Legia Training Center

Rynek

CRIDO Legal doradzało prawnie spółce Legia Warszawa S.A., Akademii Piłkarskiej Legii Sp. z o.o., przy projekcie stworzenia piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego Legia Training Center. Inwestycja warta jest 80 mln zł, budowa ma rozpocząć się na początku kwietnia w gminie Grodzisk Mazowiecki.

01.04.2019

Pracodawcy za rabatami w aptekach z Kartą Dużej Rodziny

Opieka zdrowotna

W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.

01.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Pięć rządowych propozycji dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Czekamy na rzeczowe i konkretne propozycje - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz, przygotowując się do kolejnej tury negocjacji. Strona rządowa podkreśla, że jej priorytetem jest, by egzaminy odbyły się w normalnym trybie. Wicepremier Beata Szydło dodaje, że liczy na porozumienie ze stroną związkową.

01.04.2019

Fizjoterapeuci protestują w maju, będą głodować i pójdą na zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać protest fizjoterapeutów, który rozpocznie się w maju. - Ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze - dodaje.

01.04.2019

Lokale wyborcze wciąż nie dla niepełnosprawnych

Wybory

Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.

01.04.2019

Nowa matryca stawek VAT dopiero po wyborach?

VAT

Po zapowiadanej przez Ministerstwo Finansów reformie VAT, wiążących informacjach stawkowych i nowej matrycy stawek ślad zaginął. Po zdjęciu z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu, nie wiadomo, co dzieje się z projektem. Mało prawdopodobne jest jednak, aby temat wrócił przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

01.04.2019

Nie będzie zmian zasad izolowania w szpitalach psychiatrycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie

01.04.2019

Piebiak: Brak delegacji sędziów uderzałby w wyższe instancje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Delegacje osłabiają sądy rejonowe ale umożliwiają też uzupełnianie braków w sądach okręgowych i apelacyjnych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Klucz do rozwiązania problemu widzi on w likwidacji sądów apelacyjnych i wprowadzeniu jednolitego stanowiska sędziowskiego.

01.04.2019

Twardy brexit wydłuży kolejki w porcie w Dover

Prawo gospodarcze

Polskie firmy wciąż muszą przygotować się na dwa scenariusze - twardy brexit 12 kwietnia lub wniosek o radykalne przedłużenie negocjacji. W przypadku pierwszego scenariusza przedsiębiorcy muszą być gotowi nawet na sześciodniowe kolejki w portach. Z danych brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika bowiem, że dodatkowe 60 sekund poświęcone na kontrolę celną każdego pojazdu w Dover spowoduje wydłużenie oczekiwania wjazdu na prom od 6 do 8 godzin.

01.04.2019

NASK pomaga przy zdjęciu bana z Facebookowego konta

Nowe technologie

System dodatkowych odwołań od blokady konta na Facebooku jest skuteczny w około połowie przypadków - wynika z danych NASK, która odpowiada za jego prowadzenie. To precedensowe rozwiązanie, o którego stworzenie zabiegał resort cyfryzacji.

01.04.2019

Strajk deklaruje 79,5 proc. szkół i przedszkoli; MEN: tylko w 58,7 proc. placówek były referenda

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 proc. szkół i przedszkoli – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej z młodymi nauczycielami. Według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów, odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. 

31.03.2019

UOKiK sprawdza, czy w przetargach poczty i gminy Tarnobrzeg nie było zmowy

Zamówienia publiczne

Gmina Tarnobrzeg i Poczta Polska mogą być pokrzywdzone na nawet 700 tys. złotych po zorganizowaniu przetargów. Firmy, które wygrały, nagle zrezygnowały, prawdopodobnie po to, żeby wybrane zostały inne, będące z nimi w zmowie. Te jednak zaoferowały dużo wyższą cenę.

30.03.2019