Epidemia wpływa na rozliczenia podmiotów powiązanych

CIT PIT Doradca podatkowy

Zgodnie z ustaleniami z XII Forum Cen Transferowych (FCT) Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe dla polskich podatników. Założeniem rekomendacji jest przedstawienie podatnikom jednolitych, spójnych wyjaśnień odnośnie wpływu pandemii na rozliczenia podmiotów powiązanych.

15.07.2021

Zarządca chce cofnąć sprzedaż firmy, a jej pozycja zagrożona

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Szwajcarska spółka ma zakaz rozporządzania i obciążania udziałów oraz akcji w zakupionej jesienią 2019 roku firmie do czasu stwierdzenia ważności umowy sprzedaży – taką decyzję o zabezpieczeniu podjął warszawski Sąd Okręgowy, przyznając prawo wykonania praw korporacyjnych zarządcy restrukturyzacyjnemu. - To może mieć negatywny wpływ na pozycję rynkową firmy

15.07.2021

Jednak pełny skład TK rozpozna pytanie o wyższość prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny poinformował, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpozna pełny skład TK. Trybunał zaczął rozpoznawać tę sprawę we wtorek 13 lipca i miał dokończyć w czwartek 15 lipca, jednak w środę wieczorem poinformowano, że rozprawa została odroczona do 3 sierpnia br.

15.07.2021

KE uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski w sprawie marynarzy

Prawo pracy Prawo unijne

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski w sprawie przestrzegania przepisów unijnych dotyczących minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy. Polska ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń oraz przyjęcie niezbędnych środków. W przeciwnym razie KE może podjąć decyzję o przejściu do kolejnego etapu procedury naruszeniowej.

15.07.2021

Tylko przy nowej inwestycji telekomunikacyjnej można obniżyć opłatę za zajęcia pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele telekomunikacyjne co do zasady dotyczy tylko nowo realizowanych inwestycji. Tak wynika z informacji przedstawionej przez rząd stronie samorządowej na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST. Jednocześnie rząd zapowiada zmianę przepisów, która ma wykluczyć wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.

15.07.2021

Sprzedaż grzybów i jagód bez podatku dochodowego

Domowe finanse PIT

W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Są także poziomki i jagody. Przy drogach ustawili się więc sprzedawcy. Mimo że – co do zasady – opodatkowaniu podlegają w Polsce wszystkie dochody, środki pochodzące ze sprzedaży owoców runa leśnego mogą być zwolnione z PIT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

15.07.2021

Ostry hejt na przedsiębiorców sprawdzających, czy klient jest zaszczepiony

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Przedsiębiorcy nie wiedzą czy mogą pytać swoich klientów lub uczestników wydarzenia o szczepienie. Wielu rezygnuje z tego i przyjmuje maksymalną dopuszczalną liczbę gości, a mogłaby większą, gdyby te przepisy były bardziej precyzyjne. Przedsiębiorcy z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie apelują do rządu o przyjęcie regulacji, które pozwolą na skuteczne weryfikowanie, kto jest zaszczepiony.

15.07.2021

ZUS: Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Ubezpieczenia społeczne Finanse Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie, przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.07.2021

NIK: Inwestycje w woj. kujawsko-pomorskim nieprawidłowo przygotowane i nadzorowane

Samorząd terytorialny

Delegatura NIK w Bydgoszczy skontrolowała realizację wybranych inwestycji budowlanych w województwie kujawsko-pomorskim: przebudowę rynku w Bydgoszczy, rozbudowę drogi wojewódzkiej oraz budowę miejsc parkingowych i dróg dojazdowych na jednym z toruńskich osiedli. NIK wskazuje na niedostateczny nadzór urzędników nad dwoma pierwszymi inwestycjami,

15.07.2021

Centra Usług Społecznych - instytucja do poprawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Po kilkunastu miesiącach obowiązywania przepisów o Centrach Usług Społecznych rząd i prezydent przyznają, że wymagają one przebudowy. Idea interdyscyplinarnej instytucji zamknęła się w pomocy społecznej. Przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przyznają, że od początku mieli uwagi do projektu.

15.07.2021

TK zbada "brak VAT-u" w wynagrodzeniu kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

Wymiar sprawiedliwości

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące wynagrodzeń i zwrotu wydatków poniesionych przez kuratora ustanowionego dla strony w sprawie cywilnej nie przewiduje podwyższenia go o podatek od towarów i usług, mimo że takie rozwiązanie stosuje się w przypadku radców prawnych z urzędu, adwokatów z urzędu, biegłych sądowych, tłumaczy czy np. mediatorów.

15.07.2021

Konieczność wyboru religii albo etyki nie od razu

Zarządzanie oświatą

Uczeń nie będzie mógł nie chodzić ani na religię, ani na etykę. W ten sposób resort edukacji chce wzmocnić wychowawczą rolę szkoły. Minister uspokaja przy tym, że reforma zostanie rozłożona na parę lat - konieczne jest bowiem m.in. uzupełnienie kadr. Istnieją natomiast spore obawy, że alternatywa będzie pozorna.

15.07.2021

Przez prawo do emerytury stażowej pracownicy mogą stracić ochronę przedemerytalną

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Wprowadzenie proponowanych emerytur stażowych nie zmieni zasad ochrony przedemerytalnej. W efekcie pracownicy, którzy uzyskają staż pracy zanim osiągną wiek kwalifikujący ich do ochrony przedemerytalnej, mogą być wypychani z rynku pracy. Od pracodawcy zależeć będzie, czy pracownik będzie mógł pracować dłużej na swoją wyższą emeryturę, czy nie.

15.07.2021

Podatkami zaczynają rządzić algorytmy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Algorytmy, Big Data i Machine Learning zaczynają być w podatkach odmieniane przez wszystkie przypadki. Podatki odchodzą od papieru, a dostarczanie danych w sposób odizolowany i niepozwalający na ich analizę w szerszym kontekście przechodzi do lamusa. Dzięki algorytmom organy podatkowe stają się pomału jak Google czy Facebook, wiedząc o podatnikach często może i więcej niż oni sami.

15.07.2021

Pijany sprawca wypadku płaci poszkodowanym z własnej kieszeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Jeżeli z winy sprawcy prowadzącego auto po alkoholu doszło do kolizji, to zgodnie z obowiązujacym obecnie prawem ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale następnie występuje do sprawcy z roszczeniem regresowym. Świadczenia obejmują też rentę alimentacyjną dla dzieci ofiar śmiertelnych wypadku.

15.07.2021

Dobry biegły pilnie poszukiwany, dobra ustawa pilnie potrzebna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia uwypukliła problemy wymiaru sprawiedliwości, a jednym z nich są niezaprzeczalnie biegli. Wielomiesięczne oczekiwanie na opinie, brak specjalistów w części dziedzin, ale przede wszystkim błędy wynikające z braku wiedzy, doświadczenia i doszkalania się uderzają w sprawność postępowań i prawo do sądu. Wybawieniem mogłaby by być ustawa o biegłych, tyle że nie wiadomo kiedy projekt ujrzy światło dzienne.

15.07.2021

Ograniczenia dla niezaszczepionych mogą być konieczne, ale trudne do wdrożenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Kraje UE wprowadzają już rozwiązania ograniczające dostęp do różnego rodzaju usług dla osób niezaszczepionych. Celem jest ochrona przed wirusem, ale także zwiększenie liczby osób zgłaszających się na szczepienie. Takich regulacji nie wyklucza polski Główny Inspektor Sanitarny. Tyle, że by zadziałały, musiałyby zostać wprowadzone ustawą i... być wykonalne.

15.07.2021

TSUE: Natychmiast zawiesić Izbę Dyscyplinarną. TK: Nie musimy wykonywać postanowień TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przepis traktatowy w zakresie, w jakim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Także w środę ogłoszone zostało postanowienie TSUE nakazujące Polsce natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej.

14.07.2021

TSUE: Polska ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu takich środków tymczasowych podjęła w środę wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sędzia Rosario Silva de Lapuerta.

14.07.2021