Lex TVN - będzie zarzut naruszenia prawa UE, umowy z USA i duże odszkodowania

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Gdyby Prezydent RP nie zawetował ustawy medialnej, zwanej LexTVN, to należy się spodziewać kolejnego wystąpienia Komisji Europejskiej przeciwko Polsce o naruszenie traktatów - tego są pewni prawnicy. I nie chodzi tylko o złamanie fundamentalnej zasady przepływu kapitału i wolności gospodarowania. Rząd polski naraża się też na postępowanie arbitrażowe i w efekcie duże odszkodowania dla pokrzywdzonej spółki amerykańskiej.

20.12.2021

Projekt: ZUS rozszerzy zakres danych przekazywanych do NFZ

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia również dane dotyczące daty powstania i ustania prawa do zasiłku osób, w stosunku do których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a które pobierają zasiłek chorobowy lub wypadkowy - wynika z projektu rozporządzenia, jakie Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych.

20.12.2021

ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

20.12.2021

GUS: W III kwartale br. zmniejszyła się o 176 tysięcy liczba biernych zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) prezentującego dane przeciętne dla kwartału wskazują, że w III kwartale 2021 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2021 r. o 0,6 p.proc. – podał w poniedziałek GUS.

20.12.2021

Po interwencji UOKiK InPost zmienia praktyki

Rynek i konsument

Rezygnacja z opłat za weryfikację przesyłek, których wymiary nie zgadzają się z podanymi przez konsumenta, wydłużenie terminu na odbiór przesyłek z punktów o ograniczonej dostępności – to niektóre ze zmian wdrażanych przez firmę kurierską InPost po interwencji Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. M.in. konsument będzie mógł odebrać przesyłkę w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.

20.12.2021

Resort finansów tworzy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od stycznia przyszłego roku inwestorzy będą specjalnie traktowani przez skarbówkę. Ich obsługą zajmie się Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Będzie ono udzielać wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. - Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji - podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.

20.12.2021

Łatwiej stracić prawo jazdy - liczbę punktów karnych można sprawdzić online i na komendzie

Prawo karne Administracja publiczna

Od 2022 roku łatwiej będzie stracić prawo jazdy, bo w taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Wystarczą więc dwa mandaty, aby kierowca stracił prawo jazdy. Aktualną liczbę punktów karnych kierowca może sprawdzić osobiście w komendzie lub online za pomocą usługi systemu CEPiK2.0.

20.12.2021

Każdy może podpisać apel w obronie mediów

Do poniedziałkowego poranka do godz. 9.00 pod apelem w obronie TVN podpisało się ponad 2,3 mln osób. Akcję w obronie wolności mediów popiera wiele organizacji, w tym Izba Wydawców Prasy. To reakcja na uchwalone w piątek przepisy, wymierzone bezpośrednio w stację TVN. Ostateczna decyzja w ich sprawie należy teraz do Prezydenta.

20.12.2021

Masz długi alimentacyjne, nie opiekujesz się bliskim? Marne szanse na spadek

Wymiar sprawiedliwości

Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w prawie spadkowym. Ograniczony ma być krąg spadkobierców w przypadku śmierci dziadków, małoletni mają być lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy lub uporczywe uchylanie się od sprawowania opieki, mają być przesłankami niegodności dziedziczenia.

20.12.2021

Rząd nie zdążył z przepisami o sygnalistach, samorządy czekają na wytyczne

Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa trafi najprawdopodobniej do Sejmu dopiero w pierwszym kwartale 2022 r. Choć termin na wdrożenie unijnej dyrektywy minął, działań legislacyjnych nie udało się zamknąć nawet na etapie rządowym. Do projektu zgłoszono blisko 800 uwag. Samorządy czekają na wytyczne ministra w jaki sposób mają postępować, gdy zaczną zgłaszać się sygnaliści.

20.12.2021

Kuratorzy - udział w kontaktach z dzieckiem tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok zwiększa się liczba kontaktów dzieci i rodziców przy udziale kuratora. Sądy często traktują taką możliwość jak ostatnią deskę ratunku, a kuratorzy podkreślają, że takie spotkania powinny być traktowane jako sytuacje wyjątkowe, bo stosowane zbyt długo, czasem latami, budowie więzi z rodzicem nie służą. Do sprawy wracają teraz, opiniując projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

20.12.2021

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład

W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.

20.12.2021

Wkrótce Polski Ład, a firmy szukają sposobów, by dalej zatrudniać na czarno

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Istnieje duże ryzyko, że wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy, dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno, nie sprawdzą się. W założeniu miały być walką z szarą strefą, jednak nieuczciwi przedsiębiorcy już szukają sposobów, by je obejść. Pytają księgowych i doradców podatkowych, co zrobić, by w dalszym ciągu móc zatrudniać pracowników na czarno i płacić im „pod stołem”.

20.12.2021

Zakaz covidowych eksmisji - niechciani lokatorzy żyją na koszt właścicieli mieszkań

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.

20.12.2021

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

Korekta płci to także zmiana PESEL

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub korekty płci. Zmiana jest bezpłatna. Osoba, która ma nowy PESEL musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach.

19.12.2021

Roszczenia jednorodzajowe – czyli gdy co najmniej 10 osób ma wspólne żądanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Aby dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym konieczne jest spełnienie przesłanek ustawowych. Kluczowe jest dochodzenie roszczeń jednego rodzaju przez co najmniej 10 osób. Muszą być one oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Z orzecznictwa wynika, że przesłankę taką należy rozumieć w ten sposób, że żądania z nich wynikające są wspólne dla wszystkich członków grupy.

18.12.2021

Dom do 70 mkw. bez formalności, ale jak ustalić podatek?

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.

18.12.2021

Kradzieże w maseczkach - pandemia sprzyja sklepowym złodziejom

Prawo karne Rynek i konsument

Rośnie liczba kradzieży sklepowych. Procederowi sprzyjają obostrzenia covidowe, które nakazują poruszanie się w sklepach w maseczkach. Utrudnia to działanie monitoringu, a do tego właściciele sklepów, ograniczając koszty, tną wydatki na fizyczną ochronę, która oprócz pilnowania towaru, jest też zaangażowana w sprawdzanie limitów osób w placówkach.

18.12.2021

Na zdalną z togą, bez papierosa i kawy - savoir vivre w dobie nowoczesnych rozpraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Udział w rozprawie zdalnej lub odmiejscowionej nie należy już do rzadkości. Adwokaci i radcy prawni powinni więc pamiętać, że w kontakcie z sądem niezmiennie obowiązują pewne zasady, dzięki którym okazują sądowi szacunek. I choć wiele kwestii nie jest uregulowanych, to przykładowo togę warto mieć na sobie lub pod ręką, a popijanie kawy czy herbaty może być przez sąd źle odebrane.

18.12.2021