Lewiatan: Prognozy 2022. Spadek bezrobocia do 5,1 proc. i szybki wzrost wynagrodzeń

Rynek Prawo pracy

W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.

29.12.2021

Firma może zatrudnić kierowcę na podstawie umowy zlecenia

Prawo pracy

Można zatrudnić kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę, jednak o charakterze zawartej umowy decyduje jej treść, a nie nazwa – pisze dr Magdalena Rycak, radca prawny. I przypomina, że umowa zlecenia określa rodzaj wykonywanych czynności i nie może polegać na pozostawaniu w dyspozycji zlecającego, i wykonywaniu czynności zlecanych na bieżąco.

29.12.2021

GUS: W 2050 r. w Polsce będzie 13,7 mln osób w starszym wieku stanowiąc 40,4 proc. społeczeństwa

Finanse publiczne Emerytury i renty

Do roku 2050 populacja Polski będzie stawała się coraz starsza. Równolegle do przewidywanego spadku liczby ludności o 4,3 mln osób do 2050 r., spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym – podał w środę GUS. Wśród mieszkańców miast udział osób w wieku senioralnym wzrośnie z 27,8 proc. w 2020 r. do 42,4 proc. w 2050 r., a udział osób starszych w populacji polskiej wsi zwiększy się z 22,3 proc. do 37,8 proc.

29.12.2021

Systemy informatyczne dla szpitali - UOKiK podejrzewa zmowę przetargową

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland,  Comarch Healthcare oraz Bestprojects dostarczających do szpitali systemy informatyczne. UOKiK podejrzewa bowiem, że doszło do zmowy przetargowej i nielegalnego podziału rynku.

29.12.2021

Potrzebna jest prostsza procedura transportu zwłok z zagranicy

Prawo cywilne Administracja publiczna Transport

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o zniesienie obowiązku odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych, w przypadku przewozu osób zmarłych z zagranicy. Jej zdaniem wystarczy zgoda starosty lub prezydenta miasta, na terenie którego ma być pochowany zmarły. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa pogrzebowego, wkrótce ma on trafić do Sejmu.

29.12.2021

Zmiany w ochronie zdrowia... w kodeksie cywilnym - nowelizacja podpisana przez prezydenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przedłużenie kontraktów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego do 31 grudnia 2022 roku, możliwość zawierania z dyspozytorem medycznym umowy cywilnoprawnej, i to z pominięciem przepisów prawa zamówień publicznych, mniejsze wymogi dotyczące doświadczenia zawodowego dla kierowników dyspozytorni i ich zastępców.

29.12.2021

Emerytury dla strażaków i ratowników

Samorząd terytorialny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, która wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia, a przepis o łagodniejszych wymaganiach umożliwiających OSP uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego - 1 lipca.

29.12.2021

Kolejna skarga nadzwyczajna w sprawie kredytu frankowego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Celem umowy kredytu nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie kredytodawcy i faktyczne doprowadzenie kredytobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - wskazuje w skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny. Stwierdza też, że doszło do naruszenia zasad i praw człowieka określonych w konstytucji. To kolejna sprawa dotycząca frankowiczów, która zajmie się Sąd Najwyższy.

29.12.2021

Sędzia Juszczyszyn wygrał spór z Sądem Najwyższym o dobra osobiste

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opublikowanie przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego uchwały, która nie ma podstawy w aktualnie istniejących przepisach w sposób bezprawny narusza dobra osobiste powoda - stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. I dodał, że decyzja o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji "nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego".

29.12.2021

Do 31 grudnia trzeba poinformować o realizowanej strategii podatkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

W Sylwestra, 31 grudnia, upływa termin na opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 rok. W tym czasie konieczne jest także zawiadomienie naczelnika urzędu o adresie strony internetowej, na której została zamieszczona informacja. Samej strategii do urzędu skarbowego wysyłać jednak nie trzeba.

29.12.2021

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.

29.12.2021

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości staje się faktem

Wymiar sprawiedliwości Policja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. Ma to być jednostka policji, licząca 1800 etatów, odpowiedzialna za m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walką z pedofilami, którzy poszukują dzieci poprzez internet. Regulacja mają wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

29.12.2021

Czas pracy w podróży służbowej do uregulowania

Prawo pracy Poprawmy prawo

Nie ma przepisów, które uregulowałyby czas pracy w podróży służbowej, i nie wiadomo, ile może ona trwać. Ustawodawca nie zdefiniował też i nie rozróżnił oddelegowania pracownika od podróży służbowej. Zaniechanie ustawodawcy stara się wypełnić orzecznictwo sądów, bardziej lub mniej szczęśliwie. Zdaniem prawników, konieczne jest jasne i precyzyjne uregulowanie tych kwestii w prawie pracy.

29.12.2021

Świniarnię można zarejestrować nawet przed Sejmem

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Poprawmy prawo

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rejestrując hodowlę świń, nie ma narzędzi, aby zweryfikować, czy będzie ona odbywała się w obiekcie zgodnym z przepisami prawa budowlanego i zgodnie z wymogami ochrony środowiska. A to powoduje, że taką działalność można zarejestrować pod samym nosem sąsiadów z bloku, w jakimś warsztacie, a gdyby się uprzeć - nawet i w centrum Warszawy.

29.12.2021

Rehabilitacja wkrótce tylko pełnopłatna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Fizjoterapeuci i lekarze nie mają wątpliwości, że już niedługo pacjenci stracą dostęp do rehabilitacji finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zwłaszcza domowej. A przecież już teraz na takie zabiegi czeka się nawet po kilka lat. Wszystko przez niskie stawki, nieadekwatne do kosztów, zwłaszcza zabiegów indywidualnych. Wkrótce rehabilitacja może być dostępna, ale wyłącznie odpłatnie.

29.12.2021

Rada Ministrów znowelizowała Program Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wprowadzone zostaną zmiany usprawniające proces rozdziału i przekazywania samorządom dofinansowania na realizację zadań inwestycyjnych, których celem jest przeciwdziałanie skutkom COVID-19. W drugim naborze jest specjalna pula środków dla gmin i powiatów popegeerowskich.

28.12.2021

Będą zmiany w ustawie o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Prawo pracy

Rząd przyjął we wtorek przepisy usprawniające funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy i skrócenia procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych. Projekt zakłada też powstanie spółki, która będzie obsługiwać ARMiR w zakresie IT, aby uniezależnić się od podmiotów zewnętrznych.

28.12.2021

NIK krytycznie o działalności czterech samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Opera Wrocławska zawarła kontrakt z dyrektorem artystycznym, bez negocjacji, na kwotę prawie trzech mln zł za niespełna cztery lata pracy. To zarobki czterokrotnie przekraczające stawki obowiązujące w innych polskich operach. Narodowe Forum Muzyki przez 2 lata wydało prawie 800 tys. zł na utrzymanie nie swojego parkingu podziemnego.

28.12.2021

Nowela likwidująca manipulacje przy ugodach i zmieniająca zakres wyzysku podpisana przez prezydenta

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą klient po podpisaniu niesprawiedliwej - według niego - umowy, będzie mógł powołać się na przesłankę braku dostatecznego rozeznania, by ją unieważnić. Będzie można również złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej lub wszczęcie postępowania mediacyjnego, prowadzonego bez zaangażowania sądu.

28.12.2021