NIK skrytykował, MS poprawia - jest projekt zmian w Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wydłużenie terminu na rozpatrywanie weryfikacji ofert złożonych w konkursie na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości, wskazanie, że środki tego mogą być przeznaczane na "działania zmierzające do eliminowania przestępczości, jej skutków lub kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i społecznych", w końcu możliwość zakupu z tej puli nieruchomości - zakłada projekt rozporządzenia,

18.08.2021

Reforma psychiatrii bez wsparcia Marka Balickiego

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wtorku Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Jak ustaliło Prawo.pl, Adam Niedzielski odwołał go na jego wniosek złożony w czerwcu. Obecnie więc za reformę tej ważnej dziedziny, zwłaszcza w czasie pandemii, odpowiada jedynie zespół doradczy ministra zdrowia, któremu przewodniczy zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.

18.08.2021

ZUS: Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic GUS

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci składają do ZUS wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury - twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach.

18.08.2021

Minister zdrowia zlikwidował zespół do walki z fałszywymi lekami

Farmacja Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał Zespół do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego, mimo że pandemia sprzyja oszustom sprzedającym podrobione medykamenty. Niestety, minister nie uzasadnia swojej decyzji.

18.08.2021

MF: Dane w Krajowym Systemie e-Faktur będą bezpieczne

Ordynacja VAT Rachunkowość RODO

Resort finansów przygotowuje Krajowy System e-Faktur. Korzystanie z niego stanie się obowiązkowe. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, czy dane o sprzedaży będą odpowiednio zabezpieczone i czy nie trafią do konkurencji. MF zapewnia, że informacje o fakturach będą bezpieczne. Ochronią je specjalne systemy, szyfrowanie i kontrola dostępu.

18.08.2021

Fundacja na rzecz Praw Ucznia przeciwko upolitycznianiu szkół

Zarządzanie oświatą

Część proponowanych przepisów dąży ku temu, by zajęcia edukacyjne organizowane przez organizacje społeczne mogły być politycznie cenzurowane, co sprawia, że projekt ten nie może w obecnym kształcie wejść w życie - podkreśla Fundacja na rzecz Praw Ucznia w opinii do tzw. Lex Czarnek, projektu noweli, która ma wzmocnić uprawnienia kuratora oświaty.

18.08.2021

UOKiK sprawdza, czy nowa opłata w PayPal narusza prawa konsumentów

Rynek i konsument

Pośrednicząca w płatnościach internetowych firma PayPal naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów z konsumentami i wprowadzenie nowej opłaty - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie.

18.08.2021

Obowiązki kadry kierowniczej w aspekcie BHP

Prawo pracy BHP

Na pracodawcach i organizatorach pracy spoczywa odpowiedzialność za tworzenie takich warunków pracy w zakładzie pracy, które w pełni zabezpieczyłyby pracowników przed wypadkami, chorobami zawodowymi i innymi schorzeniami, wywołanymi warunkami środowiska pracy.

18.08.2021

Dokumentacja medyczna nie tylko z podpisem kwalifikowanym

Nowe technologie Zawody medyczne Zarządzanie

Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.

18.08.2021

Adwokat od momentu zatrzymania? W Sejmie nowy projekt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiana definicji osoby podejrzanej, zapisanie w ustawie konieczności przedstawienia zatrzymanemu listy adwokatów i radców prawnych oraz umożliwienie rozmowy z wybranym prawnikiem, w końcu delegacja dla ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobów zapewnienia takiego kontaktu - to główne założenia projektu zmian w Kodeksie

18.08.2021

Ostatnie dni na konsultacje "Lex Czarnek"

Zarządzanie oświatą

Zmiany w składach komisji wyłaniających dyrektora szkoły, uzależnienie możliwości przeprowadzania dodatkowych zajęć przez organizację społeczną od opinii kuratora oświaty, szersze możliwości kontrolowania prywatnych szkół - te zmiany wprowadzi budząca spore kontrowersje nowela przygotowana przez resort oświaty.

18.08.2021

Na niższy VAT na książki musimy jeszcze poczekać

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Komisja Europejska nie zgadza się, by Polska wprowadziła zerową stawkę VAT na książki. Trwają jednak prace nad kompleksową reformą VAT. Książki i czasopisma zostały uwzględnione wśród bardzo wąskiej listy kategorii, do których państwa członkowskie będą miały możliwość stosowania 0-proc. VAT. Za wprowadzenie zmian odpowiada Słowenia - przewodnicząca teraz Radzie UE.

18.08.2021

Co po unieważnieniu umowy frankowej? Zdecydować ma i TSUE, i SN

Kredyty frankowe

O prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej - ma rozstrzygnąć nie tylko TSUE, ale też poszerzony skład Sądu Najwyższego. Pytanie w tej sprawie zadał bowiem trzyosobowy skład SN. Zdaniem ekspertów SN powinien ze swoją odpowiedzią zaczekać na werdykt unijnego Trybunału.

18.08.2021

Ulga na start, czyli bez składek, a więc i bez świadczeń

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start i przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej nie płacą składki wypadkowej, chorobowej, rentowej i emerytalnej, nie mają prawa do świadczeń. Ale nie dostaną też chorobowego ani renty w razie trwałej niezdolności do pracy, a ich dzieci - renty rodzinnej w razie ich nagłej śmierci. Zdaniem ekspertów, to wbrew konstytucji,

18.08.2021

Rząd zdecydował - dodatek 12 tys. zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Projekt trafi teraz do sejmu.

17.08.2021

Ministrowie: Edukacja ekologiczna tak, ale bez "ideologii ekologizmu"

Zarządzanie oświatą

Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Edukacji i Nauki podpisali we wtorek list intencyjny wyrażający wolę współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej w szkołach. Podkreślono, że list inicjuje współpracę, a konkretne rozwiązania będą wypracowywane przy współpracy z zainteresowanymi środowiskami.

17.08.2021

Unia Metropolii Polskich krytycznie o ustawie podatkowej Polskiego Ładu

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Przedstawiony w Polskim Ładzie pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych – uważa Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. I domaga się rekompensat ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT z 50,08 do 68,42 procent.

17.08.2021

Lewiatan: Pracodawcy będą mogli sprawdzić, którzy pracownicy są zaszczepieni

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni. Przedsiębiorcom zależy na zapewnieniu bezpiecznych warunków funkcjonowania, zatrudnienia, a do tego niezbędne są im informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie – uważa Konfederacja Lewiatan.

17.08.2021

Surowa kara dla Astaldi za opóźnianie płatności dla podwykonawców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Karę w wysokości ponad 266 tys. zł kary nałożył na spółkę Astaldi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał cztery decyzje w sprawach zatorów płatniczych, ale odstąpił od wymierzenia kary finansowej wobec trzech podmiotów. Prawo pozwala na to, gdy firma ma niewyegzekowane płatności od swoich klientów.

17.08.2021

Zmianę formy opodatkowania trzeba będzie zgłosić dwa razy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład wprowadzi podwójny obowiązek informowania przez podatnika o fakcie zmiany formy opodatkowania w danym roku podatkowym, raz w dokumentacji przekazywanej do ZUS, a drugi raz poprzez pismo zawiadamiające naczelnika urzędu skarbowego. I to mimo zapisu informowania przez ZUS szefa KAS o formie opodatkowania wykazanej w dokumentach przekazywanych do ZUS

17.08.2021