Udzielone rabaty pomniejszają przychody z działalności nierejestrowej

PIT Małe i średnie firmy

Podatnik, który uzyskuje przychody z działalności nierejestrowej, obwarowane limitem 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, może je pomniejszyć o wartość udzielonych bonifikat i skont. Potwierdza to skarbówka. Z interpretacji wynika, że nie każde otrzymanie środków pieniężnych musi stanowić przychód.

04.05.2022

Porażka e-dokumentacji medycznej

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Od 10 stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczenia ze świadczeniodawcami miał prowadzić na podstawie danych o zdarzeniach medycznych. Z ponad 180 tysięcy podmiotów dane zaraportowało tylko 23 tys. placówek medycznych. Jeszcze mniej wymieniło się e-dokumentacją. Minister zdecydował więc o przesunięciu terminu obowiązkowego stosowania tego mechanizmu.  

04.05.2022

Będzie elektroniczne zawieranie umów, ale nie w Kodeksie pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd powraca do pomysłu stworzenia systemu teleinformatycznego dla małych przedsiębiorców: mikroprzedsiębiorców, rolników i rodziców zatrudniających nianie. Ma on umożliwić elektroniczne zawieranie umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług na warunkach zlecenia i umów aktywizacyjnych, ich zmianę oraz wypowiadanie. Dane wprowadzone do systemu mają automatycznie trafiać do ZUS i urzędów skarbowych.

04.05.2022

Przez zmiany w prawie polski biznes staje się coraz bardziej bezgotówkowy

Prawo gospodarcze Finanse

Urzędnicy, sądy i posłowie drastycznie ograniczają przedsiębiorcom obrót gotówkowy. Od stycznia limit dla jednej transakcji zmaleje do jedynie 8000 zł, co ma też przełożenie na skutki podatkowe. Firmy muszą również pilnować się przy płatnościach okresowych oraz rozliczeniach z osobami, które nie prowadzą biznesu.

04.05.2022

Notariusze mają usunąć zatory w księgach wieczystych, ale sądom może to zaszkodzić

Wymiar sprawiedliwości

Sądy być może już w przyszłym roku czeka rewolucja związana ze spłaszczeniem ich struktury. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by notariusze mogli wpisywać do ksiąg wieczystych np. hipoteki. Referendarze alarmują, że to szukanie na siłę rozwiązań pozasądowych, które uderzą w biedniejszych obywateli. Inni prawnicy obawiają się, że zamiast przyspieszenia, czeka nas spowolnienie.

04.05.2022

KE: Już 160 mln euro wynoszą kary za naruszanie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ponad 160 mln euro to suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Poinformował o tym we wtorek komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders, podczas kolejnej debaty w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce i na Węgrzech.

03.05.2022

Narodowy Instytut Kardiologii przeprowadził transplantację serca u pacjentki z Ukrainy

Opieka zdrowotna

Pacjentka od wielu lat chorowała na postępującą, zaawansowaną niewydolność serca, która spowodowana była rzadką postacią kardiomiopatii. Była wielokrotnie hospitalizowana. Przez wybuch wojny w Ukrainie, proces leczenia został przerwany aż do momentu, gdy pacjentka trafiła do Polski i mogła za sprawą specustawy skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.

03.05.2022

Państwo bez żadnego trybu – prawo z Twittera, wykładnia z konferencji

Administracja publiczna

Wiwat Król, wiwat naród, wiwat wszystkie stany! - Konstytucję 3 maja świętowano z tak dużym entuzjazmem, że do dziś data jej uchwalenia jest świętem narodowym. Po 231 latach lepiej jednak skupić się na grillowaniu i nie psuć sobie humoru tym, w jaką stronę poszły nasze demokratyczne tradycje. Uchwalona ponad ćwierć wieku temu Konstytucja pozostaje wprawdzie niezmieniona, ale ustrój mamy już inny.

03.05.2022

Urocze widoki to za mało do decyzji o zakupie działki rekreacyjnej

Środowisko Nieruchomości

Trwa boom na działki rekreacyjne. Kupując taką nieruchomość, powinniśmy kierować się jednak nie tylko pięknymi widokami i bliskością wody, ale i chłodną kalkulacją przepisami, a także dokumentami. Nie każdy bowiem kupi siedlisko, a nie na każdej działce pod lasem da się wybudować dom. Czasami przeszkodą jest nawet nieistniejąca rzeka.

03.05.2022

DPS kupi leki w hurtowni, ale nowe przepisy niewiele jednak zmienią

Opieka zdrowotna Farmacja

Od 21 maja 2022 r. domy pomocy społecznej będą mogły kupić leki bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale nie wszystkie. Według Ministerstwa Zdrowia dzięki temu będą kupować taniej niż dotąd, ale przedstawiciele DPS uważają, że nowe przepisy nie mają dla nich większego znaczenia i niewiele zmienią. Aptekarze zaś obawiają się obniżenia rentowności aptek i uszczuplenia ich budżetów o miliony złotych.

03.05.2022

Dera: Poprawki do ustawy o SN nie mogą zmieniać jej charakteru

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli Solidarna Polska zgłosi do ustawy o Sądzie Najwyższym poprawki, które ją uściślą, możemy je zaakceptować. Nie mogą to być jednak poprawki, które zmienią charakter tej ustawy - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera, który był gościem „Sygnałów dnia”, Programu Pierwszego Polskiego Radia.

02.05.2022

RzecznikTSUE: Szczególny tryb wyboru przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej nie do zniesienia

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Przekształcenie niemieckiej spółki akcyjnej w spółkę europejską nie pozwala na zniesienie szczególnego głosowania przeprowadzanego w celu wyboru przedstawicieli związków zawodowych do rady nadzorczej. Głosowanie to jest bowiem charakterystyczną cechą niemieckiego systemu partycypacji pracowników i nie może być przedmiotem negocjacji w ramach przekształcenia.

02.05.2022

ZUS zakończył wypłaty 13-tek. Przelano łącznie 11,3 mld zł

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia, czyli tzw. trzynastej emerytury. Zakład wypłacił w sumie ponad 8,5 mln trzynastek na łączą kwotę ponad 11,3 mld zł. W tym roku od świadczenia potrącana była tylko składka zdrowotna. Zaliczka na podatek dochodowy nie była potrąca, bo minister finansów zaniechał jej poboru w drodze rozporządzenia.

02.05.2022

Bez uprawnień do dodatkowego urlopu i słabsza pozycja - nowe przepisy uderzą w referendarzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miało nie być gorzej, a projekt spłaszczający strukturę sądów nie przewiduje uprawnienia sędziów i referendarzy do dodatkowego urlopu. Zachowają je jedynie ci, którzy takie uprawnienie nabyli przed dniem wejścia w życie nowej regulacji. Mniej korzystne jest też uregulowanie dotyczące wynagrodzeń. Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA mówi o osłabieniu pozycji ustrojowej referendarzy.

02.05.2022

Zmienia się ChUK, czyli profilaktyka chorób krążenia

Opieka zdrowotna

Od ponad pięciu lat w przychodniach rodzinnych działa ChuK, czyli program profilaktyki chorób układu krążenia. Co do zasady to jeden z lepszych programów, choć ma jeden minus. Mogą skorzystać z niego tylko pacjenci, którzy w w danym roku kalendarzowym tylko mają 35, 40, 45, 50, 55 lat. Wkrótce to się zmieni. Program ma być dostępny dla wszystkich z grupy ryzyka w wieku od 35 aż do 65 lat, i to co pięć lat.

02.05.2022

Tata adwokat syna może bronić, ale niekoniecznie powinien

Prawnicy

Teoretycznie nie ma przeszkód, by adwokat czy radca prawny reprezentował w sądzie członka swojej rodziny. W ocenie prawników nie oznacza to jednak, że jest to wybór właściwy. Głównym problemem może być zaangażowanie emocjonalne, które może negatywnie odbić się na prowadzonej sprawie. Według znanej wszystkim prawnikom zasady lepiej nie być sędzią we własnej sprawie.

02.05.2022

Będzie flaga państwowa i flaga z godłem, ale korona orła zostanie otwarta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W nowym projekcie ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie już podziału na flagę państwową i narodową. Zmieniony zostanie wygląd Chorągwi Rzeczypospolitej, poprawiony wzór kokardy narodowej, skorygowany wizerunek orła. Mimo licznych wniosków, projekt nie przewiduje zamknięcia korony, ani też nowego odcienia czerwieni na fladze.

02.05.2022

W poniedziałek ostatni dzień na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Zeznania podatkowe PIT za 2021 rok trzeba złożyć najpóźniej 2 maja 2022 r. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT - uzupełniając o odliczenia z tytułu przysługujących podatnikowi ulg. Osoby rozliczające się za pomocą tej usługi mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Administracja skarbowa przygotowała zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

02.05.2022