MF nie chce uchylić przepisu, choć sądy odmawiają jego stosowania

Ordynacja

Szósty rok mija od wyroku Trybunału Konstytucyjnego a minister finansów ‒ mimo licznych nowelizacji ordynacji podatkowej ‒ nie znalazł okazji, by usunąć z niej niekonstytucyjny przepis. MF zdaje się też nie przejmować kosztami przegrywanych spraw sądowych, na jakie naraża Skarb Państwa. I wszystko wskazuje na to, że zdania nie zmieni.

25.02.2019

Przeciwdziałanie pedofilii w Kościele - będą nowe przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Papież Franciszek ma wydać nowy dokument na temat ochrony nieletnich. Jego publikacja ma towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata. Chodzi o przeciwdziałanie pedofilii.

24.02.2019

Urlop rodzicielski? Ojcowie coraz chętniej

Prawo pracy

Zwiększa się liczba ojców, którzy decydują się na korzystanie z urlopów rodzicielskich - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w styczniu br. z tych urlopów skorzystało niemal 290 tys. osób – w tym ok. 268 tys. kobiet i ponad 18 tys. mężczyzn. W styczniu 2018 r. "na rodzicielskim" było nieco ponad 17 tys. ojców.

24.02.2019

Absolwenci UJ najlepiej zdają na aplikacje prawnicze

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Absolwenci uniwersytetów z Krakowa, Poznania, Gdańska i Łodzi najlepiej wypadli w ubiegłorocznych egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego wskaźnik "zdawalności" wyniósł 85,5 procent.

24.02.2019

Rzecznik MŚP: Przedsiębiorca bez ZUS i bez emerytury

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców – zapowiedział rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Projekt w tej sprawie ma przedstawić już w maju. Rzecznik widzi w tym szansę dla rozwoju małych firm.

24.02.2019

Kuratorzy sądowi nadal walczą o swoją ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Powiązanie wynagrodzenia kuratorów z wynagrodzeniem sędziów rejonowych, wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy, uregulowanie kwestii liczebności zespołów i zwiększenie kompetencji, to główne propozycje samorządu do opracowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy o kuratorach sądowych.

24.02.2019

PiS: Pracownik poniżej 26 lat bez PIT

PIT Prawo gospodarcze

Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zadeklarował, jego partia chce w ten sposób "pomóc młodym ludziom wchodzącym w życie". Premier natomiast zapowiedział podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

23.02.2019

Prezes PiS: 500 plus już od pierwszego dziecka

Prawo rodzinne PIT

Od pierwszego lipca 2019 r. 500 plus ma przysługiwać także na pierwsze dziecko. Zapowiedział to podczas konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński. Wśród punktów nowego programu wyborczego partii wymienił też m.in. "trzynastkę" w postaci 1100 zł dla każdego emeryta.

23.02.2019

4 marca wybór "Kobiety Adwokatury"

Prawnicy

Kapituła rozpatrywać będzie 13 kandydatek, zgłoszony przez adwokatów, rady adwokackie i instytucje społeczne, z całego kraju. Sama nagroda zostanie wręczona 8 marca. Ma być wyróżnieniem nie tylko za osiągnięcia w ramach prowadzonej działalności zawodowej ale też m.in. aktywność społeczną lub naukową.

23.02.2019

Pełnomocnik rządu za szerszym traktowaniem przemocy w rodzinie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, jest za poszerzeniem pojęcia przemocy w rodzinie o przemoc psychiczną i seksualną i uważa, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy mogłaby też objąć przemoc w związkach osób nie będących małżeństwem, a nawet nie mieszkających razem.

23.02.2019

Jest kompromis ws. unijnej dyrektywy, urlop rodzicielski może być wydłużony

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Polski rząd nie będzie blokować unijnej dyrektywy dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jednak nowe przepisy raczej nie powstaną w tej kadencji Sejmu. - Mamy na to trzy lata - powiedział Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

23.02.2019

MS: Nowe firmy nie będą zwolnione z opłat za wpis do KRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje zwolnienia przedsiębiorców od opłat sądowych za pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Resort uważa, że opłaty te są już na stosunkowo niewielkim poziomie.

23.02.2019

Plany, warunki, rejestry podstawą każdej decyzji budowlanej

Administracja publiczna Budownictwo

Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Warunki Zabudowy czy Wpis do Rejestru Zabytków – to podstawowe pojęcia inwestorów budowlanych, które rozpalają ostatnio emocje i są tematem debaty publicznej, ale nie zawsze są właściwie rozumiane - mówi Paulina Chołoniewska, ekspert z kancelarii Kijewski Graś.

23.02.2019

Koszty uzyskania przychodów w rocznym PIT można zmienić

PIT

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 wpisuje się wartości kosztów uzyskania przychodów. Uwzględnia się kwoty wskazane wcześniej przez pracodawcę w PIT-11. Czasem można jednak przyjąć inne wartości. W niektórych przypadkach koszty można podwyższyć i dzięki temu uzyskać zwrot części podatku.

23.02.2019

ZUS: Coraz mniej papierowych zwolnień

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W ostatnich dniach w żadnym regionie kraju liczba wystawionych e-zwolnień nie spadła poniżej progu 99,87 proc. - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że w niektórych województwach 100 proc. zaświadczeń było wystawianych w formie elektronicznej.

23.02.2019

Ekonomicznie zmuszą szpitale, by operowały zaćmę w trybie jednodniowym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 kwietnia br. zmienią się zasady finansowania operacji zaćmy. Placówki, które będą robić 80 proc. takich operacji w trybie jednodniowym, mogą liczyć na wypłatę pełnej kwoty za operacje. Jeśli szpital za dużo chorych będzie kładł na oddziale, by zoperować zaćmę, dostanie o 10 proc. pieniędzy mniej za każdy zabieg. Eksperci podkreślają, że szpitale będą się musiały przeorganizować, ale dla pacjentów to korzystne rozwiązanie.

23.02.2019

Nowe przepisy zakażą sprzedaży kotłów wysokoemisyjnych

Środowisko

Uszczelnienie obowiązujących wymagań dla kotłów na paliwo stałe i uniemożliwienie wprowadzania do sprzedaży i obrotu kotłów wysokoemisyjnych - to zmiany, które mają przynieść poprawę jakości powietrza. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe została podpisana i wkrótce trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw.

22.02.2019

Pierwsza kopia dokumentacji medycznej będzie darmowa

Opieka zdrowotna

Sejm przyjął ustawę, która ma dostosować polskie prawo do unijnego rozporządzenia RODO. Wprowadza ona rewolucyjną zmianę dla pacjentów: pierwsza kopia dokumentacji medycznej ma być wydana za darmo. Dla chorych to wygoda i oszczędność, dla placówek ochrony zdrowia dodatkowe koszty.

22.02.2019