Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.

10.01.2022

Minister: Wyrównanie pensji nauczycieli w ciągu kilku dni

Kadry w oświacie Polski Ład

W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

10.01.2022

UOKiK nałożył słone kary na kartele dealerów ciężarówek

Rynek i konsument Spółki Finanse

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny. Sześć spółek i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł.

10.01.2022

Lex Czarnek: Kurator raczej nie odpowie za pochopne odwołanie dyrektora

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W parlamencie trwają pracę nad wywołującą kontrowersje nowelą prawa oświatowego, tzw. „Lex Czarnek”. Ustawa da kuratorowi nowe kompetencje, w tym możliwość doprowadzenia do odwołania dyrektora, czasem z błahych powodów. Ale skutki błędnej lub pochopnej decyzji poniesie samorząd, gdy odwołany dyrektor wygra w sądzie.

10.01.2022

Tylko raz w roku ZUS przeliczy świadczenie pracującemu emerytowi

Domowe finanse Emerytury i renty

Od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok, a nie co kwartał, jak było do niedawna. Stracą ci, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, bo nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Z początkiem roku zniknęła też możliwość wydłużenia stażu okresami nieskładkowymi.

10.01.2022

Zmiany w europejskim systemie handlu emisjami - będzie polskie weto?

Środowisko Finanse Prawo unijne

Europejski System Handlu Emisjami ma wpłynąć na szybsze przełączenie się państw członkowskich na energię ze źródeł odnawialnych. Obecnie Komisja Europejska chce, aby handel emisjami objął także energię wykorzystywaną w gospodarstwach domowych czy indywidualnym transporcie. Polski rząd straszy, że będzie to źródłem inflacji i gigantycznych podwyżek i zapowiada, że zmiany zawetuje.

10.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Sądowa "zgaduj zgadula" - pismo zwrócone, pełnomocnik domyśli się dlaczego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Choć duża nowelizacja procedury cywilnej obowiązuje ponad dwa lata, nadal sprawia pełnomocnikom nie lada problemy. Skarżą się m.in. na przepis, zgodnie z którym sędziowie nie muszą uzasadniać swoich decyzji, chyba że strona wystąpi o to z wnioskiem i opłaci 100 zł. Problem pojawia np. przy zwrocie pism. Teoretycznie pomogłyby zasadnicze motywy rozstrzygnięcia, ale nie każdy sędzia je podaje.

10.01.2022

Rząd podniósł akcyzę tylko na niektóre alkohole, na inne... obniżył

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, które podniosły znacząco opodatkowanie alkoholu. Uzasadnieniem, według deklaracji resortu finansów, była troska o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu. Eksperci punktują tu jednak brak spójności rządu – w tym samym czasie obniżono bowiem podatek nakładany na producentów win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

10.01.2022

MF obiecuje szybkie dopłaty do błędnie obliczonych wynagrodzeń

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller przyznał w sobotę, że wynagrodzenia naliczono w sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy. Różnice, wynikające z błędu mają być wypłacone w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych, podczas których eksperci doradzą, jak to robić.

09.01.2022

Prezes NFZ: Nowe wyceny nie ograniczą liczby testów na Covid-19

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Nie wydaje się, by obniżka od 1 stycznia wyceny testów PCR na koronawirusa zagrażała płynności realizacji świadczeń - ocenił w sobotę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. To reakcja na doniesienia, że po obniżeniu do początku roku wycen ich wykonywanie będzie nieopłacalne, bo nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu.

08.01.2022

RPO: Szkoła powinna mieć procedury antydyskryminacyjne

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoła powinna lepiej zadbać o edukację antydyskryminacyjną. Uwrażliwiani na tego typu materię powinni być zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a kwestia przeciwdziałania dyskryminacji powinna znaleźć odzwierciedlenie w programach profilaktyczno-wychowawczych - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich.

08.01.2022

Pracownik może, ale nie musi pracować zdalnie w czasie kwarantanny lub izolacji domowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W okresie epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych mogą - za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego - świadczyć pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie w trybie pracy zdalnej. Wtedy nie przysługuje im wynagrodzenie chorobowe, ani inne świadczenie pieniężne z tytułu choroby.

08.01.2022

PIP: Kurator w pracy niszczy ubranie, powinien dostać ekwiwalent

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, dotyczy to również kuratorów sądowych - wynika z odpowiedzi Katarzyny Łażewskiej-Hrycko Głównego Inspektora Pracy, na pytania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

08.01.2022

Dziura w drodze - możliwe odszkodowanie za uszkodzenia auta, ale potrzebne dowody

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Dochodzenie roszczeń za szkody wynikające z najechania na dziurę w drodze lub też potknięcia się pieszego na nierówności chodnika, z uwagi na duże natężenie ruchu, nie należy do rzadkości. W tego rodzaju sprawach, w odróżnieniu od wypadków komunikacyjnych, głównym problemem jest ustalenie samej odpowiedzialności odszkodowawczej.

08.01.2022

Nieodpłatna pomoc prawna niekoniecznie dla ubogich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z nieodpłatnej pomocy prawnej co do zasady powinny korzystać osoby, których nie stać na skorzystanie z niej na zasadach komercyjnych. Prawnicy podkreślają jednak, że to iluzja, bo ci, którzy po poradę przychodzą, często na brak środków nie narzekają. To wina przepisów, a do tego adwokat czy radca, nawet jeśli wie, że jego rozmówca mija się z prawdą, nie może mu wsparcia odmówić.

08.01.2022

Rodzice utrzymują dzieci - to obowiązek, nie darowizna

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Rodzice muszą utrzymywać finansowo swoje dzieci. Nieprecyzyjna granica między świadczeniami alimentacyjnymi a darowiznami powoduje jednak zainteresowanie fiskusa. W niektórych sytuacjach wypłaty trzeba bowiem traktować jak darowizny i zgłaszać organom podatkowym. Bez poinformowania fiskusa, konieczne może być zapłacenie podatku.

08.01.2022

MS proponuje przyspieszenie w sprawie "wolności w internecie"

Nowe technologie RODO

To jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A jego zastępca Sebastian Kaleta poinformował, że projekt tzw. ustawy wolnościowej jest gotowy i uwzględniono w nim część propozycji z konsultacji.

07.01.2022

Wiceminister Bromber na czele zespołu do spraw rozwoju medycyny laboratoryjnej

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wprowadzeniu zmian w składzie zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Od 4 stycznia br. na czele tego zespołu stanął wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zmienił się też wiceprzewodniczący zespołu.

07.01.2022