HFPC: W Polsce nadal problem z długotrwałym aresztem

Wymiar sprawiedliwości

We wrześniu Komitet Ministrów Rady Europy zajmie się wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że taki nadzór sprawowany jest obecnie na 94 wyrokami w polskich sprawach i apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na jeden z nich, dotyczący długotrwałego stosowania tymczasowego aresztowania.

04.09.2019

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi

Rynek i konsument Finanse

Cztery zagraniczne firmy - Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin – podejrzewane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że są piramidami finansowymi. Postawiony im zarzut dotyczy tego, że mogą zarabiać na tym, że ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa.

04.09.2019

Trwa zgłaszanie kandydatów do Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Trwa nabór kandydatów Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nagroda przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych.

04.09.2019

Awanse w kancelarii CMS

Rynek

Do grona counseli w kancelarii CMS awansowali Mateusz Wosiek oraz Andrzej Zając z zespołu nieruchomości i budownictwa, a także Maciej Ziółkowski z praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych.

04.09.2019

NIK: Brakuje zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą

Administracja publiczna

Polska promuje za granicą swoją kulturę, ale brakuje spójnych, przemyślanych i konsekwentnych działań w tym zakresie. Od 2011 roku niewiele się zmieniło, dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do premiera w sprawie stworzenia zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą.

04.09.2019

Będą lepsze pouczenia dla stron w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wzorami komunikatywnych pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego. Ustandaryzowane pouczenia, zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., mają być gotowe do 5 sierpnia 2020 r.

04.09.2019

Za odwołany samolot przysługuje tylko ryczałt

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Za opóźnienie bądź anulowanie lotu można uzyskać jedynie precyzyjnie określone odszkodowanie, ale z powodu utraconego urlopu bądź konieczności przeorganizowania sobie grafiku zawodowego nie przysługuje już żadne dodatkowe zadośćuczynienie. Tak uznał gdański sąd w sporze polskiej lekarki z Lufthansą.

04.09.2019

Sjesta, gdy na dworze ponad 30 stopni?

Prawo pracy BHP

NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.

04.09.2019

NFZ dopłaci lekarzowi za wystawianie e-recept

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rodzinni dostaną dodatkowe wynagrodzenie za wystawnie dużej ilości recept w formie elektronicznej. Jeśli wystawią więcej niż 80 proc. e-recept, roczna stawka otrzymywana na jednego zarejestrowanego pacjenta wzrośnie o 10 złotych.

04.09.2019

Nowa matura na wycięcie podwójnego rocznika? CKE: to bzdury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Część licealistów z podwójnego rocznika powinna iść do szkół branżowych, dlatego należy zminimalizować zdawalność na nowej maturze - taki przekaz pojawia się rzekomo na szkoleniach dla nauczycieli. Te pogłoski dementuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

04.09.2019

Renta szkoleniowa wciąż mało popularna

Ubezpieczenia społeczne

Niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej. Takie możliwości daje renta szkoleniowa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.09.2019

Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu

CIT PIT VAT

Od stycznia przyszłego roku wpłata na rachunek bankowy, który nie będzie wskazany w rejestrze podatników VAT, nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Konsekwencji nie będzie, jeśli dokonanie płatności zgłosi się do skarbówki w ciągu trzech dni. Podatnicy PIT i CIT mogą mieć jednak problem z ustaleniem, do którego urzędu trzeba będzie złożyć donos.

04.09.2019

Rusza kolejna edycja akcji Masz Głos dla samorządów i mieszkańców aktywnych lokalnie

Samorząd terytorialny

Chętni do współpracy w działaniu na rzecz swojej lokalnej wspólnoty – mieszkańcy i władze samorządowe – mogą już zgłaszać się do akcji Masz Głos. Rejestracja trwa przez cały wrzesień, udział jest bezpłatny. W ubiegłych latach wspólnie realizowano różne pomysły – oświetlenie, ścieżki rowerowe, rady seniorów. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę Super Samorząd.

04.09.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przeforsowane w ostatnich latach przez obóz Prawa i Sprawiedliwości reformy dotyczące sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego naruszyły zasady niezależności sędziowskiej - oceniła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

03.09.2019

MS: Holenderski minister bezpodstawnie zarzuca nam łamanie praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oświadczenie ministra sprawiedliwości Holandii, o rzekomym naruszaniu w Polsce zasad praworządności, mija się z prawdą, jest politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą - oświadczyło we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Holenderski minister został też ostro skrytykowany za straszenie za to sankcjami na forum UE.

03.09.2019

Samorządy mogą wkrótce liczyć na środki na podwyżki nauczycieli - zapowiada MEN

Finansowanie oświaty

Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej - mówi wiceminister edukacji na konferencji i zapowiada, że pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października.

03.09.2019

Egzamin notarialny odbędzie się w całym kraju od 4 do 6 września

Zadanie polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności to niektóre z zadań, które będą wykonywać zdający egzamin notarialny. Rozpocznie się 4 września i potrwa do 6 września.

03.09.2019

Kolegium SN: Rzecznik dyscyplinarny będzie badał sprawę Zaradkiewicza

Prawnicy

Kolegium Sądu Najwyższego zdecydowało we wtorek, że nie wyłączy rzecznika dyscyplinarnego z prowadzenia sprawy sędziego Izby Cywilnej Kamila Zaradkiewicza, który obwiniany jest o złamanie procedury związanej z kierowaniem pytań prawnych do innych organów. Nie wyłączono także żadnego z członków Kolegium z zajmowania się tą sprawą

03.09.2019