Zamiast hulajnogi wyłudzenie danych - ryzykowny sposób powiadamiania o nagrodzie

RODO Koronawirus szczepienia

O wygranej w loterii szczepionkowej Totalizator Sportowy powiadomi szczęśliwców SMS-em. Dla uproszczenia, opatrzonym linkiem do oświadczenia, które trzeba wypełnić, by otrzymać nagrodę. Tyle że taki pomysł może się okazać gratką dla oszustów - wiadomość łatwo spreparować, a formularz podrobić. Wiele podobnych przekazów codziennie atakuje użytkowników smatfonów.

06.07.2021

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.

06.07.2021

Sądy będą dostępniejsze dla niepełnosprawnych, sędziowie poćwiczą na symulatorach

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy był bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym kraju i przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. A wisienką na torcie ma być dokument zawierający ujednolicone zasady i wytyczne dla pozostałych sądów.

06.07.2021

Program Mieszkanie Plus: miało być pięknie, a jest... drogo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Program Mieszkanie Plus, jeszcze pięć lat temu był wizytówką rządu, tak jak 500 Plus. Cele miał ambitne - w krótkim czasie miało powstać 100 tysięcy lokali pod wynajem, co okazało się mrzonką. Nie pomógł nawet kilkukrotny lifting przepisów. Deweloperom brakuje gruntów pod inwestycje, bo te są "trzymane" na potrzeby programu. Przez to rosną ceny mieszkań.

06.07.2021

Naukowcy apelują do MZ o zalecenia dot. wizyt u pacjentów niecovidowych w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. Jak podkreślają, brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta.

05.07.2021

PIE: e-KRS to dla przedsiębiorców przede wszystkim oszczędność czasu

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cyfryzacja procesu składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego jest kolejnym elementem przenoszenia relacji obywatel-państwo i przedsiębiorca-państwo do sfery cyfrowej. Może to być znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, przede wszystkim jeśli chodzi o oszczędność czasu – ocenia Ignacy Święcicki, kierownik działu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

05.07.2021

Lewiatan: Bezrobocie może spadać nawet do końca roku

Rynek Prawo pracy

Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 roku wyniosła 6 proc., czyli była o 0,1 pkt proc. niższa w stosunku do maja 2021 roku. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan.

05.07.2021

E-doręczenia - prezes NRA pisze do Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Powinna być zapewniona możliwość niezwłocznego usuwania i wyjaśniania w sekretariatach sądów powszechnych wszelkich nieprawidłowości w działaniu portalu informacyjnego sądu, zgłaszanych przez pełnomocników procesowych - o to w swoim piśmie apeluje do resortu sprawiedliwości Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.07.2021

UOKiK: Weksle inwestycyjne to ryzkowne lokowanie pieniędzy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości 400 tys. zł na firmę, która posługując się pieniędzmi konsumentów udziela ryzykownych pożyczek przedsiębiorcom i wprowadza konsumentów w błąd, informując o bezpieczeństwie weksli i ich rentowności. A innej firmie postawił zarzuty związane z oferowaniem weksli pod nazwą „Kwity dochodowe”.

05.07.2021

Jednoosobowe firmy dominują na rynku

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce. Większość to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Najliczniejszą grupę stanowią firmy z sektora usług

05.07.2021

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.

05.07.2021

Obniżka ceny? Pokaż jaka była przez ostatni miesiąc

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W przypadku obniżki cen towarów sprzedawcy będą mieli obowiązek podawania obok informacji o obniżonej cenie, również informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wprowadzenie takiego obowiązku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta. Będą też nowe przepisy dotyczące m.in. sprzedaży na pokazach.

05.07.2021

RPO pisze do Senatu: Wyrównać czerwcowe emerytury z lat poprzednich

Domowe finanse Emerytury i renty

Świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu są niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach roku. Do Senatu trafiła sejmowa nowelizacja przepisów, która ma naprawić tę sytuację. Zmiana powinna jednak dotyczyć również tych emerytów, którym w przeszłości ustalono emeryturę w czerwcu – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.07.2021

Rząd szuka kandydata na nowego sędziego TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rozpoczyna się procedura wyłaniania polskiego kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027. Ogłoszenie o możliwości ubiegania się o nominację na ten urząd ma być zamieszczone w‍ poniedziałek 5 lipca na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

05.07.2021

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.

05.07.2021

SN: Prezes Iwulski pracuje nadal, mimo uchylenia immunitetu

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski, któremu Izba Dyscyplinarna uchyliła w piątek 2 lipca br. immunitet, przyszedł w poniedziałek do pracy jak zwykle. Nadal wydaje polecenia jako prezes Izby, gdyż jego zdaniem Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Prokurator IPN postawi teraz prezesowi zarzuty karne popełnienia zbrodni komunistycznej, która nie przedawnia się.

05.07.2021

Zamiast korekty faktury czasem wystarczy nota korygująca

VAT Rachunkowość

Ustawa o VAT określa przypadki, w których podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury korekty. Szczególnym rodzajem faktury korygującej jej pierwotną treść jest nota korygująca. Wystawia ją nabywca towaru lub usługi. W niektórych przypadkach wystawienie noty nie będzie jednak możliwe.

05.07.2021

Jak być dobrze poinformowanym o stanie środowiska - webinarium akcji Masz Głos

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Organizacje ekologiczne mają problemy z uzyskiwaniem informacji o środowisku i decyzjach mających na nie wpływ. Od kogo i na jakich zasadach organizacje ekologiczne mogą domagać się udostępnienia takich informacji? Na te pytania odpowie webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego organizowane 6 lipca o 19:00.

05.07.2021

"Nie" dla zamrożenia płac i mobbingu w sądach - rozpoczęły się protesty

Wymiar sprawiedliwości

W wielu polskich sądach w poniedziałek rozpoczęły się protesty pod hasłem "Śniadania sądowe". Pracownicy wymiaru sprawiedliwości sprzeciwiają się zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach. Protesty organizuje Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a przedstawiciele związku biorą udział w posiedzeniu komisji budżetowej Krajowej Rady Sądownictwa.

05.07.2021

Rusza 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki

Szkolnictwo wyższe

Rusza kolejna, 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę. O nagrodę w kategorii media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

05.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski