Szpital naruszył prawo do intymności pacjentki

Opieka zdrowotna

Lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Zamościu popełnił błędy w terapii i diagnostyce pacjentki. - Poza tym przeprowadził krępujące badanie per rectum przy otwartych drzwiach do gabinetu naruszając prawo do poszanowania intymności pacjentki – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.12.2018

Dane o pełnych etatach w szkołach niezbyt wiarygodne

Kadry w oświacie

To koniec z wędrującym nauczycielem - obwieściła minister Anna Zalewska, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. Według MEN większość nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin i - wbrew katastroficznym wizjom o zwolnieniach - w szkołach jest coraz więcej etatów dla pedagogów. Związkowcy wskazują jednak, że optymizm minister może być przedwczesny.

04.12.2018

Plik JPK nie uwzględnia specyfiki spółdzielni mieszkaniowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Coraz bliżej do składania sprawozdań finansowych za 2018 r., a spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie wiedzą, jak je mają przygotować, by były zgodne z przepisami i opracowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną.

04.12.2018

Pozwy obywateli za smog coraz bardziej realne

Środowisko

Roszczenia mieszkańców w związku z zanieczyszczeniem powietrza to już nie fantazja. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie czeka na apelację. Do sprawy przyłączył się właśnie rzecznik praw obywatelskich, według którego w sporze tym chodzi o ważny interes publiczny.

04.12.2018

Komisja PE: Wizy humanitarne trzeba wydawać za granicą

Administracja publiczna

Według przygotowywanej w Parlamencie Europejskim regulacji, osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy.

03.12.2018

Zakaz geoblokowania korzystny dla polskich klientów

Prawo gospodarcze

Polska, obok Rumunii to kraj o najniższej liczbie transgranicznych transakcji elektronicznych w Unii Europejskiej. Zaledwie ok. 16 proc. Polaków robiło zakupy w zagranicznych e-sklepach i tylko nieco ponad 10 proc. polskich e-sklepów sprzedaje za granicą. To ma się zmienić dzięki zakazowi geoblokowania.

03.12.2018

Specustawa ma złagodzić podwyżki cen energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Specjalna ustawa ma złagodzić skutki podwyżek energii dla ludności i dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak wyjaśnił, pieniędzy na to nie ma planie budżetowym na przyszły, ale mają być "wygospodarowane" z opłaty emisyjnej.

03.12.2018

Komisja PE: W Polsce jest zagrożenie dla praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.

03.12.2018

SN: Orzeczenie sądu lekarskiego nie może być sprzeczne z ustaleniami

Opieka zdrowotna

Sądy lekarskie rozpoznawały sprawę lekarza dentysty obwinionego m.in. o to, że zastosował u pacjenta nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Sądy zgodnie uznały lekarza za winnego przewinień dyscyplinarnych. Ustalenia te nie pokrywały się jednak z treścią postawionego obwinionemu zarzutu. To niedopuszczalne - orzekł Sąd Najwyższy.

03.12.2018

Zakaz pisania o aferze KNF? NBP oskarżany o cenzurowanie mediów

Wymiar sprawiedliwości

NBP chce by sąd zabronił publikacji przez media materiałów dotyczących afery KNF. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że wnioski te mogą uniemożliwiać realizację interesu publicznego oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi, a posłowie PO zawiadamiają prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

03.12.2018

Awarie systemu utrudniają wystawianie e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale narzekają, że nie mogą tego robić, bo w pierwszy roboczy dzień obowiązywania nowych przepisów platforma ZUS nie działa. Według ZUS najpierw było wszystko w porządku, ale potem prezes przyznała, że były pewne zakłócenia.

03.12.2018

Gowin: polskie uczelnie powinny być wyżej w międzynarodowych rankingach

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie powinny mieć wyższą pozycję w międzynarodowych rankingach. Plasują się tak nisko m.in. przez niewłaściwe raportowanie danych oraz niższe noty oparte o ankietowe badanie reputacji uczelni - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.

03.12.2018

Coraz więcej dzieci angażuje się w wolontariat

Zarządzanie oświatą

Organizują pokazy maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z...

03.12.2018

Już 544 przedsiębiorców zgłosiło zarządcę sukcesyjnego

Prawo gospodarcze

Od 25 listopada, czyli od dnia, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o sukcesji W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano już blisko 600 zarządców sukcesyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy zgłaszają więcej niż jedną osobę.

03.12.2018

JPK dłużej będzie można podpisywać danymi z PIT

VAT

Ministerstwo Finansów chce umożliwić przedsiębiorcom, aby jednolite pliki kontrole wysyłane do organów podatkowych można było podpisywać danymi z PIT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwość ta miała zniknąć z końcem roku.

03.12.2018

Stawki dla biegłych lekarzy mogą być wyższe, ale wzrosną też koszty sądowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister sprawiedliwości chce przyznać wyższe stawki za godzinę pracy biegłego lekarza. Ma to motywować lekarzy do przyjmowania zleceń z sądów i prokuratury i szybsze ich wykonywanie, ale wzrost kosztów ekspertyz medycznych może też ograniczyć obywatelom dostęp do sądów.

03.12.2018

Powolna śmierć interpretacji podatkowych

Ordynacja

Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.

03.12.2018