Sędzia ma być zawieszona za wypowiedzi na Twitterze

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. w czynnościach służbowych i obniżenie wynagrodzenia na ten czas. To efekt tego, że miała nie stosować się do "nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych".

25.11.2019

Wynagrodzenia nauczycieli to trzy czwarte wydatków na oświatę

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia pedagogów stanowią 75 proc. bieżących wydatków oświatowych. Na pozostałą część składają się zarówno wynagrodzenia personelu niedydaktycznego, jak i wydatki rzeczowe - wylicza Związek Powiatów Polskich. Według samorządowców subwencja oświatowa jest niedoszacowana.

25.11.2019

E-papierosy - zagrożeniem dla młodzieży 

Opieka zdrowotna

30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podał, że istnieją dowody na używanie e-papierosów do inhalacji substancji takich jak THC/CBD, mefedron, kokaina, metamfetamina i fentanyl. 

25.11.2019

Sędzia, który żąda ujawnienia list poparcia do KRS, odwołany z delegacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w poniedziałek został odwołany przez ministra sprawiedliwości z delegacji do tego sądu. MS nie podało przyczyn decyzji, ale wcześniej jeden z wiceministrów ostro skrytykował sędziego.

25.11.2019

Prognozy ZUS: Emerytury w przyszłości będą miały wyższą siłę nabywczą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętna przeciętna wysokość emerytury w 2080 roku w cenach stałych to 4,5 tys. zł. Ale stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości świadczenia do przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia w tym czasie wyniesie około 23 procent.

25.11.2019

Nowi wojewodowie zastąpią wybranych do Sejmu 

Administracja publiczna

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie wojewodą mazowieckim, były senator Łukasz Mikołajczyk wielkopolskim, Tobiasz Bocheński łódzkim, a były poseł Lech Sprawka lubelskim. Ich poprzednicy zostali odwołani ze stanowisk, ponieważ zostali wybrani do Sejmu.

25.11.2019

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich gotowy, ale jeszcze czeka

Opieka zdrowotna

Tylko 30 proc. leków zarejestrowanych i stosowanych w chorobach rzadkich jest refundowana w Polsce - wynika z najnowszego raportu. Resort zdrowia zapowiada, że nie będzie już odrębnego budżetu dedykowanego dla leków sierocych, a Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jest gotowy i został przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

25.11.2019

Zgromadzenia sędziów ogłaszają bojkot KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie sędziów apelacji białostockiej chce zobaczyć dokumenty związane z wyborem sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzenie apelacji wrocławskiej oczekuje szybkiego sprawdzenia statusu KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, a zgromadzenia okręgowe w Gdańsku i Poznaniu przyjęły uchwały zapowiadające wstrzymanie opiniowania kandydatów na sędziów.

25.11.2019

Forum Pracowników Socjalnych: Problemów społecznych nie rozwiąże się świadczeniami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.

25.11.2019

Ponad 200 zmian na mapie gmin od 1 stycznia

Samorząd terytorialny

Ustalenie i zmiany nazw miejscowości oraz inne nowe regulacje na terenie dziesięciu województw przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. O modyfikacje wnioskowały rady gmin.

25.11.2019

Bałtów: Odwołanie rady kończy konflikt z wójtem

Samorząd terytorialny

Mieszkańcy Bałtowa (Świętokrzyskie) w przeprowadzonym w niedzielę referendum opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy przed upływem kadencji. Ma to zakończyć konflikt trwający od ubiegłorocznych wyborów pomiędzy wybraną wtedy radą a wójtem gminy.

25.11.2019

Fundacja LegalTech nagrodziła prawnicze chatboty

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Do konkursu na prawniczego chatbota zorganizowanego przez Fundację LegalTech Polska zgłoszono 13 projektów. Trzy zwycięskie analizują umowy frankowe, liczą koszty sądowe w sprawach cywilnych i pomagają konsumentom w zrozumieniu ich praw. Wśród nagrodzonych są pracownicy Wolters Kluwer Polska.

25.11.2019

Wydatki na oświatę wyższe, ale nie uwzględnią wzrostu płacy minimalnej

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa wzrośnie w przyszłym roku o 6 proc., więc samorządy nie powinny narzekać na brak funduszy na finasowanie szkół - przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tego wzrostu nie negują samorządowcy, tylko zwracają uwagę, że konieczne wydatki na ten cel rosną jeszcze szybciej.

25.11.2019

Sądy coraz chętniej kierują sprawy do mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat widać wyraźny wzrost liczby spraw kierowanych do mediacji. 2019 r. - jak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości - może być pod tym względem rekordowy, tylko w pierwszej jego połowie sądy zdecydowały się na to w prawie 15 tys. przypadków. Wskaźnik mediacji nadal jednak - mimo wzrostu i to dwukrotnego - jest niski i wynosi ok. 1,18 proc.

25.11.2019

Deregulacja dla ochroniarzy okazała się pułapką

Policja Prawo pracy BHP

Jest już pierwsza fala wyroków w sprawie pracowników ochrony, którzy są skreślani z list kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej z powodu braku wymaganego szkolenia, albo postawienia zarzutów karnych. Zmiany wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna, która zaostrzyła warunki wykonywania tego zawodu.

25.11.2019

Na zasiłku macierzyńskim do PPK automatycznie, ale bez wpłat

Prawo pracy PPK

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.

25.11.2019

Opłaty za serwisowanie sprzętu pogrążą placówki medyczne

Finansowanie zdrowia

Szpitale z pieniędzy unijnych kupują aparaturę, informatyzują się, ale już za moment będą z własnych budżetów musiały płacić firmom za korzystanie z licencji na oprogramowanie tego sprzętu. I tu się pojawi problem, bo okazuje się, że mogą to być wydatki od setek tysięcy nawet do kilku milionów złotych rocznie.

25.11.2019

Skarbówka nie powie, czy byłego ministra traktuje jak zwykłego podatnika

Prawo karne Ordynacja PIT

Czynności sprawdzające, a potem wszczęta kontrola podatkowa, albo od razu postępowanie podatkowe - to tryby, które zostałyby zastosowane wobec każdego obywatela, który znalazłby się w podobnej sytuacji, co Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK. Zwykły Kowalski nie uniknąłby też postępowania karnego skarbowego, grzywny czy pozbawienia wolności.

25.11.2019