Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021

Jak nie większością, to reasumpcją... - rządzący ratują się w Sejmie jak mogą

Wymiar sprawiedliwości

Dewastacja polskiego parlamentaryzmu, działanie ponad prawem, naruszenie konstytucji - to tylko niektóre komentarze prawników po środowym głosowaniu nad lex TVN. Chodzi oczywiście o zastosowanie przez Marszałek Sejmu instytucji reasumpcji. Senat już zapowiada swoje weto, a prawnicy dodają, że warto przygotować grunt pod przyszłą kontrolę trybu prac nad regulacją przez Trybunał Konstytucyjny.

12.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.

12.08.2021

LUX MED Onkologia z pozwoleniem na transplantologię

Opieka zdrowotna

LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.

12.08.2021

Kolejny konkurs dla gmin zachęcający do szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Narodowy Program Szczepień uruchamia nowy konkurs profrekwencyjny dla gmin, w którym pula nagród wynosi ponad 500 mln zł. Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

12.08.2021

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej

12.08.2021

W serwisach ogłoszeniowych lawinowo przybywa ofert pracy. Najbardziej w branży IT

Rynek Prawo pracy

W pierwszej połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r., w portalu Praca.pl - o ponad 32 proc., a w Pracuj.pl - o 45 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Poszukiwani byli pracownicy m.in. do branży IT. Sporo propozycji było też związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami.

12.08.2021

NIK: Fundusz Dróg Samorządowych sprawdził się, ale potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych poprawiła się jakość sieci dróg lokalnych, a tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz dostępność i atrakcyjność terenów inwestycyjnych. Zakładane cele zostały więc osiągnięte. Najwyższa Izba Kontroli dostrzega jednak w swym najnowszym raporcie m.in., że rzeczywiste przychody i koszty Funduszu nie były przedstawiane w sposób wiarygodny,

12.08.2021

65-letni komornik jeśli chce powinien dalej pracować - sądy na "tak", komornicy chcą zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny ponownie wskazał, że osoby po 65. roku życia mogą wykonywać czynności komornika sądowego. Podtrzymał tym samym decyzję sądu niższej instancji oddalając kasację Ministra Sprawiedliwości. To kolejne ważne dla komorników rozstrzygnięcie, bo od dłuższego czasu podnoszą, że obowiązujące przepisy trzeba zmienić bo są dyskryminujące.

12.08.2021

Początek roku pokaże skalę kadrowych problemów szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Narasta kryzys kadrowy w polskiej oświacie. Nauczyciele "rzucają papierami" nie tylko z powodu niesatysfakcjonujących pieniędzy za wykonywaną pracę. Robią to też z powodu polityki rządu, a szczególnie z powodu ideologizującego ministra Przemysława Czarnka. Samorządowcy też często nie mogą się z nim dogadać. Koniec sierpnia może pokazać prawdziwe spustoszenie w szkolnych kadrach.

12.08.2021

Korzyści podatkowe za powrót do Polski wymagają poprawy

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.

12.08.2021

Pies Cywil w ustawie o Policji, zwykły cywil - nie

Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Związkowcy z Policji walczą o uregulowanie statusu pracowników tej służby. Dziś osoby pracujące w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych czy gospodarczych są zatrudniane na podstawie pięciu różnych ustaw, a najważniejsza dla tej formacji – ustawa o Policji, nie reguluje ich statusu. Za to unormowany w niej został już status zwierząt służbowych – psów i koni - wskazują prawnicy.

12.08.2021

Uproszczona restrukturyzacja to też pole do nadużyć

Wymiar sprawiedliwości Rynek Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji są dziurawe, co wykorzystują nieuczciwi dłużnicy, by nie regulować swoich zobowiązań oraz utrudnić egzekucję. A to oznacza, że prawo daje większą ochronę dłużnikom w złej wierze, aniżeli samym wierzycielom. Tak nie powinno być - twierdzą Krzysztof Żuradzki i ​Joanna Boroń z KBZ Żuradzka & Wspólnicy.

12.08.2021

E-doręczenia - jest szansa na kalendarz pełnomocnika, który uwzględni urlop

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

E-doręczenia nadal spędzają sen z powiek pełnomocników. Głównymi problemami są niejednolita praktyka sądów i brak części funkcjonalności portalu informacyjnego sądów. To ostatnie może zmienić się już w połowie września. Wtedy ma zacząć działać moduł doręczeń, a sąd automatycznie dostanie sygnał o odebraniu pisma.

12.08.2021

Jest ustawa - pracownicy punktów szczepień pod ochroną jak funkcjonariusze publiczni

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Pracownicy punktów szczepień mają zostać objęci ochroną jak funkcjonariusze publiczni - Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę o karaniu osób atakujących personel punktów szczepień. Nowa regulacja ma związek z atakami na punkty szczepień i groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego. Po zmianie przepisów osobie, która zaatakowałaby pracownika punktu szczepień groziłoby nawet do 3 lat więzienia.

11.08.2021

Stare decyzje reprywatyzacyjne nie do podważenia - Sejm odrzucił poprawki Senatu

Administracja publiczna

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Odrzucił jednak dwie inne, w tym wydłużenie vacatio legis. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

11.08.2021

Sejm przywrócił do ustawy opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody

Samorząd terytorialny

Sejm w środę odrzucił poprawkę Senatu, zakładającą usunięcie z noweli ustawy śmieciowej przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od ilosci zużytej wody. Sejm ponadto zdecydował, że samorządy będą mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.

11.08.2021