Adam Niedzielski weźmie udział w konkursie na prezesa NFZ

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin składania dokumentów mija 3 października. Adam Niedzielski, który obecnie pełni obowiązki prezesa NFZ, podał, że weźmie udział w tym konkursie.

03.10.2019

Gowin: Dzięki Konstytucji dla Nauki Polska zyska w rankingach

Szkolnictwo wyższe

Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

03.10.2019

Prawo nie ułatwia oceniania pracowników samorządowych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ustawa o pracownikach samorządowych nie wskazuje kryteriów oceny okresowej urzędników, więc urzędy same tworzą przepisy w tym zakresie. Nie jest to łatwe, w mniejszych gminach nie ma często nawet regulaminu oceny. A oceny okresowe jako element zarządzania kadrami mają wpływ na dodatkowe wynagrodzenie. Niestety, bywa, że pracownicy otrzymują nagrody bez względu na to, jak realizują zadania.

03.10.2019

Transgraniczne sprawy rodzinne - wyroki szybciej, nadal problemy z biegłymi

Wymiar sprawiedliwości

Od ponad roku działają nowe przepisy dotyczące transgranicznych sporów rodzinnych. Wyroki zapadają w poszczególnych instancjach średnio w 8 tygodni, choć nie jest to regułą. Sędziowie jednak istotnej poprawy nie widzą. Nadal zmagają się z wcześniejszymi problemami, choćby z dostępem do biegłych, czy brakiem technicznych możliwości przesłuchiwania rodziców mieszkających za granicą.

03.10.2019

Szpitale wyszły z sieci, ale nie wszystkie sobie to chwalą

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Pięć lecznic wyszło z tzw. sieci szpitali. Placówka w Piotrkowie Trybunalskim za taką dezercję zapłaci wysoką cenę, bo od października będzie musiała zamknąć internę. Działanie poza siecią jest ryzykowne, bo można nie dostać pieniędzy z NFZ. Ma też plusy, bo placówki spoza sieci mogą starać się o zwrot kosztów za procedury wykonane ponad limit. Szpitale sieciowe przyjmują pacjentów i liczą straty.

03.10.2019

Inspekcja bada sprawę zwolnionych pracownic kurii

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy bada sprawę pracownic kurii, które miały być zwolnione za to, że nie tworzą "katolickich rodzin". Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności powinna zbadać, czy kobiety zamiast na umowach cywilnoprawnych nie powinny pracować na umowach o pracę. I mówią o pewnych wyjątkach dla związków wyznaniowych m.in. w kontekście dyskryminacji w zatrudnieniu.

03.10.2019

Internowanie w stanie wojennym - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Stanisław J., był w stanie wojennym 7 miesięcy internowany za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził od Skarbu Państwa na jego rzecz 20 tysięcy złotych, tytułem zadośćuczynienia. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepis, który były podstawą tego wyroku jest niekonstytucyjny.

03.10.2019

Dialog społeczny w Polsce słabnie

Prawo pracy

Dialog pomiędzy organizacjami pracodawców, związków zawodowych i rządem nie zanika Polsce, ale osłabia się - podkreślają eksperci. Zwracają uwagę, że coraz więcej ważnych ustaw uchwalanych jest bez odpowiedniego dialogu ze stroną społeczną. Wymieniają m.in. reformę OFE oraz obniżenie wieku emerytalnego.

03.10.2019

Roczny PIT będzie bardzo trudno rozliczyć

PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wzorem informacji o wysokości osiągniętego w danym roku przychodu, czyli formularzem PIT-11. To efekt wprowadzenia w trakcie roku ulgi dla młodych i obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. Dostosowanie PIT-11 do zmian w przepisach to początek problemów. Prawdziwe będą przy zeznaniach rocznych.

03.10.2019

Sądny dzień dla tysięcy kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś wyrok dotyczący państwa Dziubaków. Będzie on wskazówką dla polskich sądów jak orzekać w sprawach frankowiczów. Czy 800 tys. kredytobiorców zyska oręż w walce z bankami? Stanowisko polskiego rządu, opinia rzecznika TSUE i zachowanie bankowców wskazują, że tak.

03.10.2019

Prezes PiS: Będziemy zmieniać sądy i Unia nam w tym nie przeszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polskie sądownictwo trzeba naprawić. Potrzebna jest reforma polskiego sądownictwa i ta reforma ma podstawy w konstytucji - stwierdził w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I zastrzegł, że Unia Europejska nie może w tym polskim władzom przeszkadzać, bo to nie należy do wspólnotowych kompetencji.

02.10.2019

NSA: Nie będzie dyscyplinarki dla Ireny Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowił umorzyć postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej krytyczną wypowiedzią dotyczącą m.in. działań rządu PiS oraz zamian wprowadzanych w polskim wymiarze sprawiedliwości.

02.10.2019

Sieć 5G powstanie wzdłuż autostrady A2 do wschodniej granicy Polski

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zadeklarował, że do 2025 roku w ślad za infrastrukturą drogową powstanie najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna 5G. Sieć ma docelowo powstać wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

02.10.2019

Karetki będą żółte i zmienią się mundury ratowników 

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 stycznia 2028 r. specjalistyczne środki transportu sanitarnego mają być żółte. Obecnie ambulanse są koloru białego lub żółtego. Wprowadzana zmiana ogranicza kolor tych pojazdów tylko do żółtego. Zmiana przepisów jest – jak wskazuje resort zdrowia - podyktowana koniecznością ujednolicenia pojazdów wykorzystywanych w systemie PRM.

02.10.2019

Wlk. Brytania ma nowe propozycje w sprawie brexitu

Prawo gospodarcze

Przedkładam Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie brexitu i mam nadzieję, że Bruksela znajdzie miejsce na kompromis w celu zawarcia umowy - stwierdził w środę premier Wlk. Brytanii Boris Johnson. Komisja Europejska obiecała ocenić je obiektywnie, w świetle dobrze znanych kryteriów.

02.10.2019

UOKiK ukarał producentów soków za wykorzystywanie pozycji wobec rolników

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

8,3 mln zł ma zapłacić spółka T.B. Fruit Polska za nieprzestrzeganie terminów płatności nawet o kilka miesięcy. To pierwsza kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników. Firma Rauch Polska uniknęła kary, bo zobowiązała się odstąpić od podobnych praktyk.

02.10.2019

Fundacja Batorego: Praworządność wymaga zmian w KRS

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wymaga zmian nie tylko w sposobie wyboru członków, ale także usprawniających jej funkcjonowanie oraz wzmacniających niezależność od innych władz - wynika z analizy przygotowanej przez zespół ekspertów prawnych działających przy Fundacji Batorego.

02.10.2019

Kandydat na komisarza zapowiada coroczne raporty o praworządności w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości

Coroczny raport w sprawie praworządności oraz powołanie grupy roboczej, która miałaby się zajmować m.in. praworządnością, mają być elementami nowego mechanizmu monitorowania przestrzegania unijnych zasad prawnych w państwach członkowskich - zapowiada kandydat na komisarza UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. 

02.10.2019