Jakub Sitarski

Artykuły autora

TSUE wskazuje, jak dochować należytej staranności

VAT Prawo unijne

Dochowanie należytej staranności w zakresie rozliczenia VAT posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowości i zgodności operacji gospodarczych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Staranne działanie podatnika przekłada się również na efektywność finansową przedsiębiorstwa oraz na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji gospodarczych.

12.02.2024

Jak opodatkować wynagrodzenie w kryptowalutach

PIT Nowe technologie

Popularność kryptowalut wciąż rośnie. Stają się one nie tylko przedmiotem gromadzenia kapitału, czy inwestycji, lecz co raz częściej także formą wynagradzania za pracę. Ciągły rozwój świata finansów stawia przed nami liczne wyzwania podatkowe związane z wynagrodzeniami w pieniądzu wirtualnym.

30.01.2024

Szkolenia online w formie nagrań bez zwolnienia z VAT dla usług kulturalnych

VAT Małe i średnie firmy

Usługi polegające na realizacji warsztatów online w formie uprzednio nagranych filmów nie są objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług przewidzianym dla usług kultury. Potwierdza to interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zwolnione z VAT są natomiast usługi samodzielnego wykonania dzieła (albumu) na zamówienie nabywcy.

23.01.2024

Kiedy od sprzedaży auta wykupionego z leasingu trzeba zapłacić PIT

PIT

Przedsiębiorca zapłaci podatek od sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu, który wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz dokonał jego jednorazowej amortyzacji - stwierdził w interpretacji dyrektor KIS. Jednak sprzedaż auta wykupionego z leasingu o wartości początkowej nieprzekraczającej 1,5 tys. złotych nie powinna implikować powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej.

12.10.2023

Ulgi na innowacyjnych pracowników nie można rozliczyć w ramach postępowania nadpłatowego

CIT PIT Rachunkowość

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników w trybie przepisów dotyczących zwrotu nadpłaty z tytułu nadpłaconych zaliczek PIT. Organ uznał, że po złożeniu zeznania za dany rok podatkowy skorzystanie z ulgi jest niedopuszczalne i dotyczy to zarówno miesięcy poprzedzających złożenie zeznania, jak też miesiąca, w którym zeznanie zostało złożone.

18.09.2023
1  2