Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

29.03.2021

Jest nowe prezydium NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas pierwszego posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się zdalnie 29 marca 2021 r. wybrano skład Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Nowymi wiceprezesami zostali Agnieszka Zemke-Górecka i Bartosz Tiutiunik, skarbnikiem na kolejną kadencję Henryk Stabla, sekretarzem Bartosz Grohman i zastępcą sekretarza NRA - Jarosław Szczepaniak.

29.03.2021

"Diamentowy Grant zakończony", kolejny program jesienią 2021

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Trwają prace koncepcyjne nad nowym programem naukowym skierowanym do studentów - ma zastąpić "Diamentowy Grant". Jak informuje wiceminister nauki, na razie trudno określić, jakie będą ostateczne wytyczne dotyczące tego programu. Planowany termin ogłoszenia naboru – jesień 2021 r.

29.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

Rusza nabór do Pracowni Samorządowej dla wójtów, burmistrzów, sołtysów i radnych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy, którzy chcą sprawnie posługiwać się prawem samorządowym, skutecznie komunikować się i konsultować z mieszkańcami oraz posiąść praktyczną wiedzę o zarządzaniu finansami, mogą zgłaszać udział w Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. To projekt dla radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i sołtysów otwartych na testowanie nowych rozwiązań.

29.03.2021

We Francji inspekcja sprawdzi, czy pracownicy pracują zdalnie

Prawo pracy Koronawirus

Inspekcja Pracy we Francji ma zintensyfikować kontrole w firmach, by sprawdzić, czy ich pracownicy wykonują pracę zdalnie, jak zaleca rząd. Takie polecenie wysłało do inspekcji tamtejsze ministerstwo pracy. Działania takie nakazał rząd w związku z doniesieniami o pracy wykonywanej w siedzibach firm.

29.03.2021

Raport KPMG: System podatkowy na dwóję z małym plusem

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kwestia stabilności przepisów podatkowych i wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym cały czas pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej trudności sprawiają firmom ceny transferowe, a najkorzystniejszym rozwiązaniem antykryzysowym było zwolnienie ze składek ZUS. Takie wnioski wynikają z badania KPMG.

29.03.2021

Dostawca ciężarówek podejrzany o zmowę dzielącą rynek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Importer ciężarówek Iveco wspólnie z oficjalnymi dystrybutorami tych pojazdów mogli zawrzeć wieloletnią zmowę ograniczającą konkurencję - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, a zarzuty otrzymało 11 firm i 11 menadżerów, którzy mogli być odpowiedzialni za niedozwolone działania.

29.03.2021

Polskie organizacje i zagraniczni prawnicy apelują do KE o zaskarżenie "ustawy kagańcowej"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.

29.03.2021

UE: Koronapaszporty mają być do połowy czerwca

Prawo unijne Koronawirus

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.

29.03.2021

W rocznym PIT możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym współmałżonkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Śmierć współmałżonka w trakcie roku niesie za sobą wiele problemów po stronie członków rodziny. Do najczęstszych wątpliwości należą kwestie, kto powinien rozliczyć podatki z tytułu PIT, kto powinien uiścić należny podatek, oraz czy w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi ma prawo do wspólnego rozliczenia, w tym czy może odliczyć ulgi podatkowe.

29.03.2021

Pracę przy zwalczaniu epidemii zaliczą lekarzowi do programu specjalizacji

Zawody medyczne Koronawirus

Okres pracy przy zwalczaniu epidemii, jeśli lekarz został do niej skierowany w trakcie specjalizacji, zostanie zaliczony w poczet programu specjalizacji, więc okres specjalizacji nie ulegnie wydłużeniu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z informacji wynika, że CMKP na bieżąco uznaje lekarzom okresy wykonywania innej pracy w związku z epidemią za równoważne z realizacją programu specjalizacji.

29.03.2021

Zmiana pracy to nowy rachunek PPK. Ale stare mogą ciągle dla nas pracować

Prawo pracy PPK

Nie wszyscy pracownicy wiedzą, że razem ze zmianą pracodawcy mogą zmienić konto PPK i zdecydować, czy do nowej instytucji finansowej przeniosą środki zgromadzone u ostatniego pracodawcy lub wszystkie pieniądze na wszystkich kontach, jakie posiadają dzięki pracy w kilku miejscach. Na skutek niejasnych przepisów osoby często zmieniające pracę mogą mieć wiele kont PPK.

29.03.2021

Skarbówka podpowiada sposób na zwolnienie z CIT spółek jawnych

CIT Doradca podatkowy

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że da się uniknąć CIT przy przekształceniu spółki komandytowej w jawną. Wystarczy, że firma złoży informację o podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku takiej spółki przed zmianą formy organizacyjnej. Doradcy podatkowi do takiego podejścia fiskusa mają jednak duże wątpliwości.

29.03.2021

Krajowy Plan Odbudowy nie naprawi służby zdrowia po pandemii

Finansowanie zdrowia

Zarówno lekarze, jak i pracodawcy, krytykują Krajowy Plan Odbudowy dla ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że Polska za dużo pieniędzy chce wydać na szczepionki przeciwko Covid-19 i inwestycje, a za mało na cyfryzację i koordynowaną opiekę. Przede wszystkim środki zaplanowane dla podmiotów świadczących usługi medyczne są zbyt małe. Ze 107 miliardów złotych trafi do nich jedynie 19 miliardów.

29.03.2021

Wniosek do TK groźnym „wytrychem” do odmowy informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odmowa udzielenia informacji publicznej usprawiedliwiona wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest już faktem. Obawy, że zarzuty prezes SN uruchomią lawinę uchylania się podmiotów publicznych od obowiązku, są zasadne, co gorsza, mogą zasłaniać się wnioskiem aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał. Tymczasem przepis obowiązuje, a odprawionemu z kwitkiem służy skarga

29.03.2021

Banki bez wynagrodzenia od frankowiczów za korzystanie z kapitału - uważa polski rząd

Kredyty frankowe

Roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy jest bezprawne. Gdyby było inaczej, konsument poniósłby dodatkową szkodę, a bank nie odczuł negatywnych skutków stosowania nieuczciwych klauzul. Banki składają takie pozwy przeciwko frankowiczom wyłącznie po to, by uzyskać efekt odstraszający. Takie stanowisko przedstawiła Polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dowiedział się serwis Prawo.pl.

29.03.2021

Na jaką pomoc materialną może liczyć student?

Stypendium socjalne, zapomoga, stypendium rektora to tylko niektóre ze świadczeń, o które może ubiegać się osoba, która podjęła studia. Z przepisów wynika to, w jakich przypadkach student może uzyskać określone wsparcie oraz to, na jaki okres świadczenia te są przyznawane.

29.03.2021

Zwolnienie radnego bez zgody rady - RPO skarży do Sądu Najwyższego

Samorząd terytorialny

Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga zgody rady, a brak decyzji w ciągu 30 dni nie oznacza jej wyrażenia. Tymczasem sądy dwóch instancji uznały, że skoro rada zwlekała zbyt długo, to zwolnienie samorządowca przez pracodawcę jest zasadne. Zdaniem RPO oznaczałoby to brak ochrony radnego, a przepisy chroniące są po to, żeby umożliwić bezpieczne sprawowanie funkcji.

28.03.2021

Rządowy sztab z udziałem wojewodów sprawdził sytuację w szpitalach, najtrudniej na Śląsku

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz premiera Mateusza Morawieckiego dokonał przeglądu infrastruktury szpitalnej w regionach. Zajętość łóżek w systemie największa jest na Śląsku. Szykowany jest plan transportowania pacjentów samolotami. Rząd nie rozważa jednak wprowadzenia godziny policyjnej - mówił minister zdrowia.

27.03.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski