W czwartek dzień otwarty u komorników

Wymiar sprawiedliwości

"Masz wiadomość" pod takim hasłem odbywa się tegoroczny Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Komornicy będą wyjaśniać m.in. jak i dlaczego ważne jest odbieranie korespondencji i to nie tylko w sprawach egzekucyjnych, ale też tej nadawanej przez sądy, urzędy czy firmy. Wydarzenie honorowym patronatem objął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek.

25.11.2021

Pakiet uproszczeń dla biznesu SLIM VAT 3 trafi do konsultacji jeszcze w tym roku

VAT Rachunkowość

W 2022 r. korzystanie z e-faktury będzie fakultatywne, a od 2023 r. obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej wdrażającym tę pionierską e-usługę. Kolejny pakiet uproszczeń SLIM VAT 3 trafi na rynek do konsultacji już pod koniec roku – informuje Ministerstwo Finansów.

25.11.2021

Pandemia odsłania bolączki sądów, w tym problemy z informatyzacją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed informatyzacją ani sądy, ani prawnicy nie uciekną. Nawyki i umiejętności, które w związku z pandemią nabyli sędziowie, powinny być i po niej w sądach wykorzystywane. Problemem nadal są kwestie techniczne i lokalowe sądów, a także nadużywanie takich narzędzi jak choćby posiedzenia niejawne - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

25.11.2021

Podatkowy Polski Ład nie ograniczy szarej strefy w zatrudnieniu

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Nowe przepisy, a nawet nowe sankcje, jakie od 1 stycznia będą mogły być nakładane na firmy zatrudniające na czarno czy wypłacające część pensji „pod stołem”, nie ograniczą szarej strefy na rynku pracy. M.in. dlatego, że sankcje są nielogiczne i nie obejmują innych składek niż na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, np. składek na Fundusz Pracy czy Fundusz Solidarnościowy.

25.11.2021

Chaotyczna legislacja w sukurs epidemii - trzeba uprościć przepisy o maseczkach

Opieka zdrowotna Koronawirus Poprawmy prawo

Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.

25.11.2021

Urzędnik sądowy przepracowany, a ma zachęcać do mediacji przy rozwodzie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce utemperować polskie rozwody i zmotywować rozstające się pary, posiadające małoletnie dzieci, by zasiadły do rozmowy. O skutkach rozwodu, ale też zaletach mediacji będzie mógł im powiedzieć nie tylko sędzia lub mediator, ale też np. urzędnik sądowy. Pracownicy sądów deklarują że chcą się rozwijać, ale boją się nadmiaru obowiązków.

25.11.2021

Nie rejestr ciąż jest groźny, ale bezmyślność przepisu

Opieka zdrowotna RODO

Wykorzystanie rejestru ciąż w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wcale nie będzie łatwe. Mało prawdopodobne jest, że pozwoli ścigać kobiety, które usunęły ciążę. To jednak nie oznacza, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy są bezpieczne. Nowe dane nie będą rzetelne, ale przede wszystkim będą zbierane wbrew Konstytucji i RODO. Niebezpieczne mogą być też pomyłki wpisujących.

25.11.2021

MEiN zmienia zdanie - dopuszcza podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

W sierpniu resort edukacji zapewniał, że nie ma mowy o dzieleniu uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Zapewnienia wygłaszał i minister Przemysław Czarnek i podlegli mu wiceministrowie. Teraz zmienia front - uczniów będzie można podzielić, choć decyzja będzie zależeć od dyrektora placówki. To będzie kryterium do podziału na naukę stacjonarną i zdalną.

24.11.2021

Białe miasteczko sprzed kancelarii premiera przenosi się do internetu

Zawody medyczne

Białe miasteczko w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pozostanie jedynie symbolicznie. Jak poinformował Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, większość działań przeniesie się do internetu. Wszystko przez czwartą falę pandemii. Ale to nie koniec protestu - deklarują jego organizatorzy.

24.11.2021

Senat: Poruszanie się i pobyt w Polsce nie mogą być drastycznie ograniczane

Administracja publiczna Poprawmy prawo

Żadne poprawki do ustawy o ochronie granicy państwowej nie są w stanie zmienić jej negatywnej oceny prawnej - twierdzą legislatorzy Senatu, który jutro na posiedzeniu plenarnym zajmuje się tą nowelizacją. Umożliwia ona wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, co według prawników naruszy istotę konstytucyjnej wolności poruszania się po terytorium Polski.

24.11.2021

Lewiatan: Przedsiębiorcy obawiają się, że armia zabierze im pracowników

Prawo pracy

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o obronie Ojczyzny mogą ograniczyć elastyczność rynku pracy. Z zatrudnienia w przedsiębiorstwach, szczególnie budowlanych, transportowych, może zrezygnować spora grupa pracowników – ostrzega Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorców niepokoją też proponowane udogodnienia i ochrona rekrutów, pracowników powoływanych do służby wojskowej.

24.11.2021

Mentalność wciąż barierą dla cyfryzacji uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Podczas odbywającej się w dniach 23-24 listopada 2021 r. Konferencji LUMEN dyskutowano m.in. o cyfryzacji uczelni, którą przyspieszyła pandemia i związane z nią przejście na zdalne nauczanie. Konferencja ma stałą misję, która jest rozwinięciem akronimu LUMEN (Leaders in University Management). Poświęcona jest problematyce zarządzania uczelniami wyższymi.

24.11.2021

Szkoła wychowa do prawdy i dobra, a kurator zakazuje oglądania Dziadów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzecz ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast "Dziadów" powstaje dziadostwo - mówił minister Przemysław Czarnek.

24.11.2021

Prezydent podpisał pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

24.11.2021

Międzynarodowi eksperci pomogą zreformować polskie przepisy o cenach transferowych

CIT Podatki międzynarodowe

Eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników Ministerstwa Finansów, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Projekt właśnie ruszył i ma potrwać prawie dwa lata – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Nowelizacja ustawy mająca zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach podpisana

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, której celem nowych przepisów jest zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie UE do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65-proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

24.11.2021

Rada Przedsiębiorczości do parlamentarzystów: Pilnie potrzebne są przepisy covidowe

Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

Jeśli szybko nie wprowadzimy rozwiązań, które będą pomocne w walce z pandemią Covid-19, grożą nam niekontrolowany wzrost zakażeń, niepotrzebne zgony tysięcy Polaków, kosztowne lockdown-y, straty gospodarcze i konieczność uruchomienia ogromnych środków pomocowych - uważa Rada Przedsiębiorczości. Skierowała ona list otwarty w tej sprawie do marszałek Sejmu oraz szefów klubów parlamentarnych.

24.11.2021

Dubois i Stępiński: Minął rok a sędzia Tuleya nadal zawieszony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rok temu trzech mężczyzn w togach podających się za sędziów zawiesiło sędziego Igora Tuleję w wykonywaniu funkcji sędziego. Niezwłocznie po wydaniu tego „orzeczenia” przełożony sędziego nie dopuścił go do pracy, czyli do orzekania, pomimo że decyzja o zawieszeniu nie miała żadnego znaczenia prawnego, bo nie pochodziła od sądu.

24.11.2021

Spotkanie w Sejmie w sprawie weryfikacji szczepień pracowników bez konkretów

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Są punkty wspólne, które można przyjąć - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę, po spotkaniu z szefami klubów i kół parlamentarnych w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem ustawy dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników. Rządzący - jak powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki – chcą mieć jasność, czy projekt tej ustawy będzie miał większość.

24.11.2021