Prokuratura: Można izolować w Gostyninie na podstawie zabezpieczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Życie i zdrowie obywateli nie może być uznane za mniej wartościowe niż wolność osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzającej zagrożenie dla społeczeństwa - tak prokuratorzy Prokuratury Krajowej odnoszą się do styczniowej uchwały Sądu Najwyższego.

13.02.2019

Po cięciach w budżecie za mało inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Finanse

Ograniczenie funduszy w stosunku do wcześniej zaplanowanych oznacza, że w 2019 roku nie będzie nas stać na sfinansowanie dodatkowych etatów, a tym samym zwiększenia liczby inspektorów pracy - podkreśla główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, nawiązując do zwiększonych w tym roku zadań Inspekcji.

13.02.2019

Apteka od lipca dowiezie leki dla osoby niepełnosprawnej

Opieka zdrowotna Farmacja

Od lipca tego roku lek do domu niepełnosprawnego pacjenta będzie mógł dowieźć farmaceuta lub kurier. Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma umożliwić taką formę sprzedaży produktów leczniczych, jednak nie wszystkich leków będzie to dotyczyć.

13.02.2019

Rusza arbitraż on-line – skusi przedsiębiorców?

Prawo cywilne

Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, kolejny ma ruszyć w kwietniu. Mają być szybsze i tańsze niż tradycyjnie sądy polubowne oraz powszechne. Rozstrzygnięcia w prostych sprawach mają zapadać nawet w kilka tygodni. Ich twórcy liczą, że przekonają przedsiębiorców do takiego pozasądowego rozstrzygania sporów.

13.02.2019

Przyłębska: W Trybunale nie jest naruszane prawo

Wymiar sprawiedliwości

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli oraz właściwe funkcjonowanie organów państwa, a Trybunał działa prawidłowo - zapewniła we wtorek w Sejmie prezes TK Julia Przyłębska. Przyznała jednak, że Trybunał wydaje teraz mniej wyroków niż przed objęciem przez nią funkcji prezesa.

12.02.2019

Prawo wymierzone w mafię lekową może uderzyć w domy dziecka i opieki społecznej

Opieka zdrowotna

300 tys. złotych kary za uporczywe nieprzekazywanie dokumentów, będą możliwe kontrole bez zapowiedzi, a za wywóz brakujących leków zagranicę będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – takie zmiany zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego. Właściciele aptek oraz hurtowni farmaceutycznych podkreślają, że przepisy są zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne.

12.02.2019

Nowy partner w Maruta Wachta

Rynek

Adwokat Sławomir Kowalski został nowym partnerem w kancelarii Maruta Wachta. Specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych oraz prawie nowych technologii.

12.02.2019

Trybunał UE rozpoczął rozpatrywanie skargi na polską ustawę o SN

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wtorkowej rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały stanowiska ws. skargi na ustawę o Sądzie najwyższym. Polskie władze twierdzą, że jest ona bezzasadna, ponieważ ustawa została zmieniona, ale KE uważa że potrzebny jest wyrok. 11 kwietna zostanie ogłoszona opinia rzecznika TSUE w tej sprawie.

12.02.2019

MRPiPS: W tym roku może powstać prawie 250 nowych domów i klubów dla seniora

Pomoc społeczna Finanse samorządów

Do samorządów może trafić nawet 62,6 mln zł na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Pieniądze będą przyznawane w ramach programu "Senior plus".

12.02.2019

Będzie 50 mln zł na gwarancja do kredytów dla rolników

Małe i średnie firmy

Rząd szykuje nową formę wsparcia dla rolników oraz przedsiębiorców z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego. Będą oni mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty z gwarancją ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

12.02.2019

Watchdog wyszkoli, jak kontrolować działania władz lokalnych

Samorząd terytorialny

Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie edukowała mieszkańców, jak działać w sytuacjach, gdy samorząd nie konsultuje swoich decyzji. Kolejna edycja Szkoły Inicjatyw Strażniczych ma rozwijać wiedzę na temat wolności słowa i prawa do informacji publicznej.

12.02.2019

Akcja maturzystów pokazała solidarność z osobami LGBT+

Zarządzanie oświatą

Maturzyści I SLO Bednarska podczas studniówki zatańczyli poloneza w parach jednopłciowych, aby okazać solidarność z osobami LGBT+. Uczniowie mają nadzieję, że dzięki ich inicjatywie, inne szkoły przychylnie będą podchodzić do udziału par nieheteroseksualnych w takich wydarzeniach jak studniówka.

12.02.2019

Resort pracy: Nie pracujemy nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele funkcjonuje i jest etapowe wdrażanie wolnych niedziel, proces trwa - powiedział wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, odnosząc się do doniesień medialnych o możliwych zmianach w tym zakresie.

12.02.2019

Minister chce kontroli w placówkach całodobowej opieki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko właściwe i szybkie reagowanie na przejawy omijania wymogów ustawowych pozwoli na wyeliminowanie z tej sfery działalności podmiotów nieuczciwych, dla których priorytetem jest zysk, a nie człowiek - napisała w liście do wojewodów szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

12.02.2019

Będą pieniądze dla firm inwestujących w średnich miastach

Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić innowacje w firmach działających w miastach średniej wielkości, szczególnie zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych, mogą liczyć na wsparcie. Wkrótce nabór wniosków w programie Inteligentny Rozwój, kolejny za pół roku.

12.02.2019

Związkowcy tracą cierpliwość - wkrótce wspólna manifestacja pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

"OSTATKI U PREMIERA" zaplanowano na 5 marca. Organizatorzy przemarszu sprzed Ministerstwa Finansów pod kancelarię premiera domagać się będą zmiany ustawy budżetowej na 2019 r. i dodatkowych 450 zł podwyżek oraz korzystnych rozwiązań w budżecie na przyszły rok. Chcą też wprowadzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury

12.02.2019