W kwietniu rząd uruchomi tarcze dla poszkodowanych branż

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy poszkodowani przez trzecią falę pandemii będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i mikropożyczki. Pomoc, tak jak dotychczas będzie uzależniona od kodu PKD - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju umorzy subwencję z tarczy finansowej 1.0 dla firm objętych tarczą 2.0.

30.03.2021

Rząd zmienia zasady szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus szczepienia

W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.

30.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo unijne

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

ZUS wysłał płatnikom informacje o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do 154 620 płatników składek zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Otrzymali je ci, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2018-2020. Ci, którzy tego nie zrobili, sami muszą ustalić obowiązującą ich w nowym roku składkowym stopę procentową składki.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo unijne Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

Absolwenci UJ i UW zwyciężyli w konkursie UOKiK na prace magisterskie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął konkurs na najlepszą pracę magisterską. W dziedzinie ochrony konkurencji zwyciężyła Anna Czuchryta, która napisała pracę „Standard dowodowy w prawie konkurencji Unii Europejskiej”. Autorzy prac otrzymają nagrody pieniężne - pula to 25 tys. zł.

30.03.2021

UODO pyta o kopie dowodów osobistych na platformie Vinted

Rynek i konsument RODO

Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych postanowił sprawdzić, dlaczego litewski serwis handlowy Vinted wymaga od handlujących na nim osób przedstawiania kopii dowodów osobistych. Ponieważ platformę tę prowadzi spółka zarejestrowana na Litwie, UODO prosi o współpracę w tej sprawie litewski organ nadzorczy.

30.03.2021

Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

30.03.2021

NIK: Jednostki sektora finansów publicznych zbyt dużo wydają na prąd

Administracja publiczna

NIK sprawdziła jak jednostki sektora finansów publicznych optymalizują koszty energii elektrycznej. Skontrolowała m.in. uczelnie, izby administracyjno-skarbowe, sądy okręgowe, komendy wojewódzkie policji czy prokuraturę okręgową. Z ustaleń wynika, że zdecydowana większość jednostek nie stosowała zasady oszczędnego wydatkowania środków publicznych przy dokonywaniu zakupu usług dystrybucji energii elektrycznej, a mogły na tym zaoszczędzić nawet 10 mln zł.

30.03.2021

Sąd nie uwzględnił konieczności ochrony konsumenta - kolejna skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Roczna stopa oprocentowania pożyczki zawartej przez pozwaną sięgnęła 134 proc. Spółka windykacyjna wystąpiła o wydanie nakazu zapłaty i sąd to zrobił, stosując wprost przepisy kodeksy postępowania cywilnego. W ocenie Prokuratora Generalnego pominął przy tym konsumencki charakter sprawy, stąd skarga nadzwyczajna wniesiona do Sądu Najwyższego.

30.03.2021

Reforma edukacji włączającej - obawy o szkody w całym systemie oświaty

Kadry w oświacie

W projekcie zmian w nauczaniu włączającym pada słowo „przekształcenie”. W realiach polskich oznacza to: żeby szkołę przekształcić, należy ją zamknąć. Tego boi się środowisko edukacyjne - likwidacji szkół specjalnych. Resort edukacji niczego nie wyjaśnia, poprzestaje na ogólnikach, mimo że zgodnie z projektem, od początku 2022 zmiany miałyby wejść w życie.

30.03.2021

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.

30.03.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Koronawirus przytłacza sądy - szybkie zmiany w przepisach nie służą orzecznictwu

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia postawiła pod ścianą nie tylko obywateli, gospodarkę i przedsiębiorców, ale też w dużym stopniu sądy. Te od ubiegłorocznego wiosennego lockdownu cały czas pracują, ale zmagają się i z koronawirusem, i z problemami kadrowymi. Zmiany w przepisach miały pomóc, tyle że szybkość w ich wprowadzaniu nie służy orzekaniu. Do tego - jak mówią prawnicy - dochodzą niedopracowane "wrzutki"

30.03.2021

Pracodawcy chętnie zaszczepią pracowników, ale przepisy na razie nie pozwalają

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.

30.03.2021

Niepewne korzyści podatkowe fundacji rodzinnych

CIT Doradca podatkowy Finanse Podatek od spadków i darowizn

Nowe przepisy dotyczące fundacji rodzinnych wbrew zapowiedziom rządu mogą nie być tak korzystne, jak mogłyby oczekiwać zainteresowane środowiska. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy podatkowe. Może się okazać, że fundacje ze zwolnienia z podatku wcale tak łatwo skorzystają. Nie wiadomo też, w taki sposób będą kalkulować koszty podatkowe. Projekt przepisów wymaga pilnej poprawy.

30.03.2021

Medycy z zasiłkiem, przedszkola puste, a szpitale bez kadry

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Najnowsze rozporządzenie w sprawie zasiłków opiekuńczych to kolejny bubel prawny. Choć przedszkola pozostały otwarte m.in. dla dzieci medyków, ci wcale nie muszą posłać do nich swoich pociech, a i tak – jak twierdzi ZUS – dostaną dodatkowy zasiłek. Przedszkole powinno w zasadzie działać, gdy zgłosi się do niego choćby jedno "uprawnione" dziecko. A gdy zechcą z niego skorzystać rodzice dzieci, którzy takiego prawa nie mają, to za kłamstwo nie grozi im żadna kara.

30.03.2021

Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

29.03.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski