Amnesty International broni polskiego RPO przed oskarżeniami TVP

Wymiar sprawiedliwości

Zapowiedź wytoczenia przez rządową telewizję procesu rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi to najnowszy przykład nękania i zastraszania tego człowieka, których przeżył on wiele przez ostatnie trzy lata - stwierdza w oświadczeniu Amnesty International.

14.02.2019

Skarbówka rozliczy PIT już 15 lutego

Domowe finanse PIT

Od piątku, 15 lutego, na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów na podatników będzie czekał wypełniony przez skarbówkę PIT za rok 2018. W 2019 r. będą to rozliczenia na drukach PIT-37 i PIT-38. W następnym roku fiskus samodzielnie rozliczy podatników składających PIT-36 i PIT-36L.

14.02.2019

Sędzia podejrzany o korupcję - prokuratura wnioskuje o areszt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Sławomirowi B. trafił do sędziowskiego sądu dyscyplinarnego, czyli do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak informuje Prokuratura Krajowa, chodzi o podejrzenie przyjmowania korzyści majątkowych od jednego z syndyków.

14.02.2019

MEN przypomina o konieczności ustalenia nowej sieci szkół

Zarządzanie oświatą

Samorządy muszą ustalić nowy plan sieci szkół. To kolejny etap reformy związany z ostateczną likwidacją gimnazjów. Resort edukacji przypomina o konieczności zrealizowania tego obowiązku oraz udostępnia przykładowe uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół.

14.02.2019

Unia szykuje jednolite zasady działania dla platform internetowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Kryteria wyszukiwania towarów, warunki sprzedaży będą jawne. Z góry będą też musiały być znane powody usunięcia lub zawieszenia użytkownika platformy czy wyszukiwarki internetowej. Unijne rozporządzenie w tej sprawie ma być stosowane już po roku od publikacji.

14.02.2019

Diagności laboratoryjni: Chcemy nowelizacji ustawy o diagnostyce

Zawody medyczne

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych jest zaniepokojona sposobem procedowania przez ministerstwo zdrowia, tak długo oczekiwanej przez środowisko diagnostów laboratoryjnych, nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Podkreślają, że 2019 r. to ostatni rok, gdy Sejm powinien zmienić prawo.

14.02.2019

Nauczyciele w poprawczakach bez regulaminów oceniania

Kadry w oświacie

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami likwidującymi regulaminy oceniania nauczycieli. To skutek wprowadzenia zmian w Karcie Nauczyciela. Nowela w tej sprawie weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

14.02.2019

Resortowa rada pomoże kościołom chronić dane osobowe

RODO

Rada ds. Kościołów i związków wyznaniowych ma być organem, powołanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, którego zadaniem będzie udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną danych osobowych.

14.02.2019

Kolejna edycja Akademii Procesowej w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Zarządzanie oświatą

Startuje kolejna edycja warsztatów skierowanych do studentów i aplikantów. W doświadczeni prawnicy procesowi podzielą się z uczestnikami doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie pracy z klientem, sądem i w zespole złożonym ze specjalistów z różnych dziedzin i jurysdykcji.

14.02.2019

Od walentynki po program szpiegujący - stalkerów więcej i bardziej wyrafinowani

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba zawiadomień i skazań dotyczących stalkingu. Zmieniają się też przyczyny "nękania" - ofiarami padają nie tylko obiekty nieodwzajemnionego uczucia, ale też ich rodzice, dłużnicy, czy sąsiedzi. Lekarstwem - według resortu sprawiedliwości - będzie zaostrzenie kar.

14.02.2019

Dowodu auta nie trzeba wozić, ale czasem znika wirtualne badanie

Administracja publiczna

Starostwa potwierdzają, że CEPIK działa o niebo lepiej niż np. rok temu. Jednak są sygnały o przypadkach braku informacji o badaniu technicznym pojazdu w systemie. Ministerstwo Cyfryzacji stanowczo temu zaprzecza. Zdaniem resortu system działa bez zarzutu.

14.02.2019

Kolejne objaśnienia mają pomóc w stosowaniu przepisów podatkowych

Ordynacja

Ministerstwo Finansów zamierza wydać kolejne objaśnienia do nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów ordynacji podatkowej. Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania oraz przepisy o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym. Eksperci z rezerwą podchodzą do takiej kontynuacji procesu legislacyjnego.

14.02.2019

Romans w pracy to raczej krótkotrwałe zauroczenie, ale bywa z konsekwencjami

Jedynie 9 proc. związków w pracy przetrwało 5 letnią próbę czasu. 17 proc. takich romansów zakończyło się ślubem, dla 8 proc. romans w pracy oznaczał rozstanie się ze współmałżonkiem - wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Adzuna. Związki w firmach mogą jednak być kłopotliwie

14.02.2019

Konsumenci dowiedzą się, dlaczego bank nie przyznał im kredytu

Finanse RODO

Banki będą mogły korzystać z dowolnych danych do automatycznego badania zdolności kredytowej. Za to jednak będą musiały poinformować klientów, dlaczego nie przyznały im kredytu. To nie jedyne ważne zmiany, jakie wprowadzili posłowie, do projektu wdrażającego RODO do 168 ustaw.

14.02.2019

Polska w ogonie w elastyczności zatrudnienia

Rynek Prawo pracy

Polska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy. To identyczny wynik jak przed rokiem - wynika z reportu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

14.02.2019

UE: Jest porozumienie w sprawie zmian w prawie autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie

W środę wieczorem w Strasburgu doszło do porozumienia państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie kontrowersyjnych regulacji dotyczących prawa autorskiego.

13.02.2019

KE ogłasza listę państw słabo walczących z praniem pieniędzy

Prawo karne Finanse

25 krajów z różnych kontynentów znalazło się na przygotowanej przez Komisję Europejską liście państw, które niewystarczająco walczą z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Zdaniem Komisji w tych krajach mają miejsce „strategiczne braki w ramach prawnych".

13.02.2019

ZUS wzywa chorych na kontrolę SMS-em

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Z początkiem 2019 roku ZUS zyskał nowe możliwości kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Dotrze do nich szybciej - mailowo i telefonicznie, więc może sprawdzać także krótkie, kilkudniowe zwolnienia. Do tej pory w zasadzie były one poza kontrolą.

13.02.2019