Na rynku pracy widać wzrost poziomu rotacji w firmach

Prawo pracy

Najczęściej pracę zmieniają inżynierowie, kasjerzy i sprzedawcy oraz zatrudnieni w branży hotelarskiej. Na czele listy stanowisk, w których Polacy najczęściej zmieniają pracę, znaleźli się również robotnicy wykonujący proste prace fizyczne i kierowcy - wynika z raportu Randstad.

09.10.2019

Trudno o bezpieczeństwo w przepełnionych szkołach

Szkoła i uczeń BHP Zarządzanie oświatą

Odpowiedzialność finansowa za szkoły spoczywa na samorządach. Zaś za bezpieczeństwo dzieci całkowicie odpowiadają dyrektorzy szkół. Tymczasem w przepełnionych z powodu kumulacji roczników ponad miarę budynkach trudno o zachowanie podstawowych zasad BHP. Przeciwpożarowe drogi ewakuacyjne korkują się, co obnażyły bezlitośnie próbne alarmy.

09.10.2019

NFZ chce premiować lekarzy za profilaktykę i kierowanie pacjentów na badania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Jeśli 20 procent pacjentów zapisanych do lekarza rodzinnego wykona badania profilaktyczne, otrzyma on premię. Gdy będzie dobrze prowadził pacjenta z cukrzycą i ten nie będzie miał zaostrzeń choroby - dostanie za niego trzy razy większe pieniądze. Bonusy już są za wypisywanie dużej liczby e-recept, a od nowego roku mają być premie za większą liczbę zleceń na badania.

09.10.2019

Do rozliczenia VAT potrzebne będą trzy klasyfikacje zamiast jednej

VAT

Obecnie towary i usługi na potrzeby VAT są identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Od kwietnia przyszłego roku dla towarów podstawą będzie Nomenklatura Scalona. W zakresie usług przepisy odwołują się zaś do PKWiU z 2015 i 2008 r. W celu prawidłowego określenia stawki konieczne będzie korzystanie z trzech różnych klasyfikacji.

09.10.2019

Ustawa o biegłych pilnie potrzebna i nadal w... pracach koncepcyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Biegli i korzystające z ich usług sądy będą musieli poczekać na nową ustawę. Robocza wersja projektu powstała na początku roku i została skrytykowana przez oceniających ją ekspertów. Potem - jak mówią nieoficjalnie biegli - słuch po niej zaginął. Teraz resort sprawiedliwości powtarza, że trwają prace analityczno-koncepcyjne

09.10.2019

Viera Jourova ma poparcie w PE na stanowisko wiceszefa KE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czeszka Viera Jourova dostała zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim na stanowisko wiceszefowej KE. Obejmie w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści.

08.10.2019

ZBP ostrzega przed unieważnieniem umów frankowych

Kredyty frankowe

Trybunał nie rozstrzygał o abuzywności kredytów walutowych i nie badał w ogóle tej kwestii - podkreśla Związek Banków Polskich w kolejnym stanowisku po wyroku TSUE w sprawie Dziubaków i ich kredytu indeksowanego do franka. Unijny sąd nie potwierdził też, że można utrzymać opcję "odfrankowienia" umowy, a unieważnienie jest niekorzystne dla obu jej stron.

08.10.2019

RPO: Na każdej uczelni potrzebny program przeciw molestowaniu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że nie chodzi tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

08.10.2019

Małe miasta rozwiną się dzięki pieniądzom unijnym

Samorząd terytorialny

Rząd pracuje nad Pakietem dla małych miast. Ministerstwo rozwoju deklaruje, że do 10 procent środków unijnych przeznaczonych dla Polski zainwestuje w ich rozwój. To łącznie 685 jednostek, co stanowi prawie trzy czwarte wszystkich miast. Chodzi o to, żeby poprawić warunki życia mieszkańców.

08.10.2019

Lekarze rodzinni chcą pieniędzy za wypełnianie zaświadczeń do 500 plus

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Lekarze rodzinni są zasypywani wnioskami o wystawienie zaświadczeń o stanie zdrowia potrzebnych dla celów wypłaty 500 plus dla niepełnosprawnych. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia napisało więc do NFZ i resortu zdrowia, że wystawianie zaświadczeń to nowe zadanie, za które oczekuje zapłaty.

08.10.2019

Zyta Czechowska nauczycielem roku 2019

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nauczycielka i pedagog specjalny w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku (Wielkopolska) Zyta Czechowska otrzymała tytuł "Nauczyciela Roku 2019". Uroczystość wręczenia nagród, poprzedzająca obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej, odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

08.10.2019

Rada Dialogu zaniepokojona brakiem postępu w pracach nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Zawody medyczne Farmacja

Podczas wtorkowego posiedzenia Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego zostało przyjęte stanowisko w sprawie procesu legislacyjnego związanego z projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Najwięcej kontrowersji budzi brak zwołania konferencji uzgodnieniowej, mimo zgłoszenia wielu uwag do projektu.

08.10.2019

Szef KPRM: Nie będzie znaczącego wzrostu cen energii w 2020 roku

Prawo gospodarcze Finanse

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi wszystko, aby utrzymać ceny prądu na obecnym poziomie - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapowiedział, że można się więc spodziewać, że w 2020 roku pojawią się kolejne regulacje zamrażające ceny.

08.10.2019

Tylko do końca dnia można dopisać się do spisu wyborców

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania jest możliwe do 8 października. Jeśli ktoś nie zdąży, a chce głosować poza miejscem zamieszkania, może jeszcze wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.

08.10.2019

Krakowski Sąd Apelacyjny pyta, czy nowi sędziowie SN mogą uchylać jego wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił skierować pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE o to, czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego są sędziami w rozumieniu prawa unijnego. Decyzję taką SA podjął w związku ze skierowanym do niego wydanym z udziałem nowych sędziów wyrokiem SN, nakazującym ponowne rozpatrzenie sprawy.

08.10.2019

Dyscyplinarki dla prawniczki za wypowiedź o osobach LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocniczka stowarzyszenia przeciwnemu Marszowi Równości twierdziła, że środowiska osób homoseksualnych szerzą takie poglądy, jakie były podstawą planów szefa SS Heinricha Himmlera wobec Żydów czy Polaków. Wypowiedzi te zaniepokoiły RPO - powiadomił o nich dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Efekt - dwa postępowania dyscyplinarne.

08.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019