Komisja PE: W Polsce jest zagrożenie dla praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.

03.12.2018

SN: Orzeczenie sądu lekarskiego nie może być sprzeczne z ustaleniami

Opieka zdrowotna

Sądy lekarskie rozpoznawały sprawę lekarza dentysty obwinionego m.in. o to, że zastosował u pacjenta nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Sądy zgodnie uznały lekarza za winnego przewinień dyscyplinarnych. Ustalenia te nie pokrywały się jednak z treścią postawionego obwinionemu zarzutu. To niedopuszczalne - orzekł Sąd Najwyższy.

03.12.2018

Zakaz pisania o aferze KNF? NBP oskarżany o cenzurowanie mediów

Wymiar sprawiedliwości

NBP chce by sąd zabronił publikacji przez media materiałów dotyczących afery KNF. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że wnioski te mogą uniemożliwiać realizację interesu publicznego oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi, a posłowie PO zawiadamiają prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

03.12.2018

Awarie systemu utrudniają wystawianie e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale narzekają, że nie mogą tego robić, bo w pierwszy roboczy dzień obowiązywania nowych przepisów platforma ZUS nie działa. Według ZUS najpierw było wszystko w porządku, ale potem prezes przyznała, że były pewne zakłócenia.

03.12.2018

Gowin: polskie uczelnie powinny być wyżej w międzynarodowych rankingach

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie powinny mieć wyższą pozycję w międzynarodowych rankingach. Plasują się tak nisko m.in. przez niewłaściwe raportowanie danych oraz niższe noty oparte o ankietowe badanie reputacji uczelni - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.

03.12.2018

Coraz więcej dzieci angażuje się w wolontariat

Zarządzanie oświatą

Organizują pokazy maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z...

03.12.2018

Już 544 przedsiębiorców zgłosiło zarządcę sukcesyjnego

Prawo gospodarcze

Od 25 listopada, czyli od dnia, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o sukcesji W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano już blisko 600 zarządców sukcesyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy zgłaszają więcej niż jedną osobę.

03.12.2018

JPK dłużej będzie można podpisywać danymi z PIT

VAT

Ministerstwo Finansów chce umożliwić przedsiębiorcom, aby jednolite pliki kontrole wysyłane do organów podatkowych można było podpisywać danymi z PIT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwość ta miała zniknąć z końcem roku.

03.12.2018

Stawki dla biegłych lekarzy mogą być wyższe, ale wzrosną też koszty sądowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister sprawiedliwości chce przyznać wyższe stawki za godzinę pracy biegłego lekarza. Ma to motywować lekarzy do przyjmowania zleceń z sądów i prokuratury i szybsze ich wykonywanie, ale wzrost kosztów ekspertyz medycznych może też ograniczyć obywatelom dostęp do sądów.

03.12.2018

Powolna śmierć interpretacji podatkowych

Ordynacja

Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.

03.12.2018

Adwokackie "dyscyplinarki" coraz częstsze, NRA usprawnia pracę rzeczników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wzrasta liczba postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec adwokatów, coraz więcej jest też poważniejszych deliktów. Prawnicy już nie tylko odpowiadają za uchybienia związane z prowadzoną sprawą ale i - coraz częściej - za oszustwa popełnione na szkodę klientów. NRA chce usprawnić pracę rzeczników dyscyplinarnych

03.12.2018

Minister środowiska łagodzi przepisy o monitoringu wysypisk

Środowisko RODO

Jeśli pas ziemi wokół wysypiska odpadów nie należy do jego właściciela, kamera nie będzie go rejestrować. Nie będzie trzeba też mieć kopii zapasowej nagrania z monitoringu. Pomieszczenia w których będą przechowywane, będą jednak musiały spełnić wymagania przeciwpożarowe. Tak wynika z przygotowanej w Ministerstwie Środowiska najnowszej wersji projektu rozporządzenia w sprawie monitoringu wysypisk.

03.12.2018

NSA oceni, czy parkowanie tylko dla mieszkanców jest wbrew zasadzie równości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wprowadzenie „winiety mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania naruszyło zasadę równego traktowania - uznał rzecznik praw obywatelskich. I po wyroku WSA oddalającym skargę RPO na uchwałę Rady Nysy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

02.12.2018

Rzecznik dyscyplinarny: Nie chodzi o "efekt mrożący" u sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowania w stosunku do sędziów podjęto nie z powodu symulacji rozpraw sądowych na festiwalu Pol'and'Rock, ale „osobliwego sposobu posłużenia się elementami sędziowskiego stroju służbowego, który uznać należy za dalece niewłaściwy” - twierdzi Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab.

02.12.2018

UE: Koniec z geoblokowaniem w sprzedaży online 

Rynek i konsument

W Unii Europejskiej od poniedziałku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zakazu geoblokowania w handlu internetowym. Sprzedawcy w internecie nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.

02.12.2018

Pracownicy sądów zapowiadają protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Niskie zarobki, frustracja wynikająca z trudnych warunków pracy i brak wiary w obietnice Ministerstwa Sprawiedliwości - to główne przyczyny niezadowolenia pracowników sądów. Planowana przez nich akcja protestacyjna ma zacząć się 10 grudnia br. i potrwa dwa tygodnie.

01.12.2018