KNF chce uporządkować wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.

28.12.2021

SN: Nowa prezes reorganizuje Izbę Cywilną i zapowiada przyspieszenie w orzekaniu

Prawnicy

W Izbie Cywilnej brakuje 10 sędziów, ma ona też największą liczbę niezałatwionych spraw, zarówno skarg kasacyjnych, jak i zagadnień prawnych przedstawionych przez sądy powszechne. Nowa prezes prof. Joanna Misztal-Konecka wystąpiła do I Prezesa Sądu Najwyższego z wnioskiem o delegowanie z mniej obciążonych Izb SN oraz o wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości o delegowanie sędziów sądów powszechnych do orzekania w Izbie Cywilnej.

28.12.2021

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.

28.12.2021

Nieżyciowe przepisy o czasie pracy do zmiany

Prawo pracy Poprawmy prawo

Czas pracy i jego wymiar wymagają zmiany, bo z obecnymi regulacjami Polska tkwi w poprzedniej epoce, a Polacy nie mają co marzyć, by – tak jak inni Europejczycy – pracować mniej. Zmiany są konieczne z uwagi na brak w naszym prawie np. stosowanego w wielu krajach banku czasu pracy, ale uregulowania wymaga też krótkotrwałe zatrudnienie oraz zatrudnienie pracowników autonomicznych i mobilnych.

28.12.2021

Rząd mocno oszczędza na programie "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Rząd planuje zmiany w programie "Za życiem". Chce m.in. poszerzyć go o cztery nowe działania. Tymczasem w budżecie na 2022 rok zarezerwował o 117 milionów złotych mniej niż w 2017 roku, pierwszym roku jego działania. Przedstawiciele organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami alarmują, że przewidziane 394 mln zł na 2022 rok to bardzo mało.

28.12.2021

Kolejne zawody medyczne z prawem do szczepień przeciwko grypie

Zawody medyczne

Dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz diagności laboratoryjni będą mogli szczepić przeciwko grypie. Wcześniej będą musieli odbyć kurs online organizowany przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz odbyć szkolenie praktyczne. Z tym, że część z nich ma już uprawnienia do szczepienia przeciwko Covid-19, a to oznacza, że są uprawnieni do podania preparatu przeciwko grypie.

27.12.2021

Polskie prawo tego nie przewiduje, ale mamy 50 tys. "tęczowych rodzin"

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.

27.12.2021

Więcej rezydentów będzie przygotowywać się do specjalizacji

Zawody medyczne

Minister Zdrowia przyznał dodatkowe miejsca rezydenckie dla tych, którzy przeszli jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje. W postępowaniu na rezydenturę zakwalifikowało się 2221 osób, z których 13 zrezygnowało po ogłoszeniu wyników. Dodatkowo minister przyznał 1359 miejsc. Dzięki temu na rezydenturę zakwalifikowano łącznie 3567 lekarzy.

27.12.2021

Nowak: 7 miliardów złotych z Polskiego Ładu trafi do NFZ

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Dodatkowe 7 mld zł to odczuwalny zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na konferencji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii poświęconej Polskiemu Ładowi. Większe wpływy ze składki zdrowotnej w ramach pozwolą na zwiększenie finansowania sieci szpitali oraz wsparcie onkologii i psychiatrii dziecięcej.

27.12.2021

Aplikacja e-Deklaracje Desktop będzie działać tylko do końca 2021 roku

Ordynacja Rachunkowość

W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

27.12.2021

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna

Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.

27.12.2021

Nie ma jednego wykazu zawodów medycznych

Żaden akt prawny nie zawiera wykazu zawodów medycznych. Zgodnie zaś z ustawą o działalności leczniczej wykonują je osoby uprawnione do udzielania świadczeń zdrowotnych lub mające fachowe kwalifikacje. W efekcie obecnie można wymienić dziewięć zawodów ściśle medycznych, które mają swoje ustawy. Pozostałe, np. logopeda, dietetyk, dopiero czekają na swoje przepisy.

27.12.2021

Prezydent zawetował Lex TVN

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej Lex TVN.  Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm może odrzucić weto większością 3/5 głosów.

27.12.2021

Będą nowe zasady udzielania świadczeń medycznych przez studentów

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do końca przyszłego tygodnia powinien po raz pierwszy zebrać się zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i administracyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Prace zespołu są niejawne.

27.12.2021

Związek Gmin Wiejskich RP krytycznie o projekcie nowelizacji ustawy o RIO

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej negatywnie opiniuje proponowane przez resort administracji zmiany w przepisach dotyczących regionalnych izb obrachunkowych. Podobnie jak Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich uważa, że to kolejny krok do centralizacji państwa oraz odbierania samodzielności i niezależności samorządom.

27.12.2021

GUS: Niedopasowanie na rynku pracy w 2020 r.

Rynek Prawo pracy

W 2020 r. przewaga bezrobotnych nad ofertami pracy wyniosła 91,0 tys. Do zawodów nadwyżkowych należeli m.in. kucharze (24,3 tys.), mechanicy samochodowi (17,8 tys.), ślusarze (17,4 tys.) i fryzjerzy (15,0 tys.). Wśród zawodów wymagających wykształcenia wyższego najbardziej nadwyżkowi pozostawali: specjaliści do spraw administracji i rozwoju (z przewagą 8,3 tys. bezrobotnych w stosunku do ofert pracy) oraz ekonomiści (7,0 tys.).

27.12.2021

Alimenciarz nie wypadnie już z rejestru dłużników tylko z powodu upływu czasu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się zarówno liczba dłużników alimentacyjnych, jak i kwota ich zaległości zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Nie jest to jednak efekt poprawy ściągalności, ale przede wszystkim zmiany przepisów z 2018 roku, od kiedy to zaległości starsze niż 6 lat nie mogą być zgłaszane do BIG. Od 29 grudnia znika 6-letnie ograniczenie terminowe.

27.12.2021

Prawnik "przyjazny dziecku" potrzebny przy trudnych rozwodach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pełnomocnicy prowadzący sprawy rozwodowe powinni chronić nie tylko interesy osób dorosłych - rodziców, ale też ich dzieci. To daje szansę np. na rozwiązanie kwestii związanych z kontaktami czy alimentami. Dlatego Komitet Ochrony Praw Dziecka chce pójść o krok dalej i działającym tak kancelariom nadawać specjalne certyfikaty - "przyjaznej dziecku".

27.12.2021

Drogi frank zachęca kredytobiorców do występowania do sądów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Wysoki kurs franka szwajcarskiego podniósł raty kredytów deniminowanych w tej walucie, co stanowi dodatkową zachętę dla kredytobiorców do procesowania się z bankami. Widoczne jest też zainteresowanie ugodami, choć zapał do nich jest mniejszy niż do drogi sądowej. Na razie sprawnie idzie to w PKO BP. Jak podaje bank, do tej pory złożono wnioski do prawie 17 tysięcy umów.

27.12.2021

Koniec z nieograniczoną w czasie korektą dokumentów przez płatników składek

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mieli tylko 5 lat na korektę deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Korekta dokumentów po upływie tego okresu nie będzie już możliwa. Za okres do grudnia 2021 r. płatnik składek będzie mógł skorygować deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne w okresie do dnia 1 stycznia 2024 r.

27.12.2021