Robert Socha

Artykuły autora

Jak odnaleźć beneficjenta rzeczywistego spółki offshore?

Prawnicy Doradca podatkowy

Skuteczna weryfikacja kontrahenta to przede wszystkim identyfikacja beneficjentów rzeczywistych. Szukanie takiego podmiotu w spółce offshore to często szukanie igły w stogu siana. Trudne, ale możliwe. Nie ma jedynie słusznej i skutecznej metody, ale umiejętne łączenie technologii, metod i narzędzi OSINT (ang. Open Source Intelligence) oraz krytycznego myślenia może dać znakomite efekty - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie” (OSINT).

29.04.2024

Wiele firm bagatelizuje obowiązek wdrożenia procedur sygnalizacyjnych

Spółki Małe i średnie firmy

Wiele firm i organizacji, mimo braku bezpośredniego obowiązku prawnego, już implementowało procedury sygnalizacyjne albo się do tego przymierza. Są też takie, zwykle te mniejsze, które podchodzą do tego jak pies do jeża. Zarządy wiedzą, że wkrótce będą musiały zapewnić pracownikom kanały do zgłoszeń sygnalizacyjnych, ale traktują to jako problem, a nie szansę - pisze Robert Socha, prawnik specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie”.

15.04.2024

Prawnik nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta

Prawo cywilne Prawnicy

W głośnych sprawach trudno uniknąć kontaktu z mediami. Prawnicy powinni dobrze zastanowić się co i jak mówią, aby nie naruszyć tajemnicy zawodowej czy tajemnicy śledztwa i nie zaszkodzić klientowi. Warto, by weryfikowali komunikaty trafiające do mediów, ale raczej nie powinni ich sami pisać.

22.01.2024

Biały wywiad dostępny także dla prawników

Prawnicy Nowe technologie

Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.

28.07.2023