Ustawa podpisana - przeróbka samochodu nie pozwoli na uniknięcie akcyzy

Akcyza Rachunkowość

Tzw. pakiet akcyzowy ma uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. W czwartek nowelizację tej ustawy podpisał prezydent.

08.04.2021

Ruszyły zapisy na szkolenia "Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”

Szkoła i uczeń Koronawirus

Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.

08.04.2021

Wyciekły dane z Facebooka - mogą być wykorzystane przez oszustów

Nowe technologie RODO

Rzecznik Finansowy ostrzega, że dane, które wyciekły ostatnio z Facebooka mogą służyć jako narzędzie do kradzieży tożsamości lub przełamania innych zabezpieczeń - ostrzega w czwartek Rzecznik Finansowy. Wśród danych 533 mln użytkowników Facebooka, które pojawiły się kilka dni temu na hackerskim forum w internecie, znalazły się też dane blisko 2,7 mln użytkowników z Polski.

08.04.2021

Minister edukacji chce w kwietniu powrotu do nauki stacjonarnej, rzecznik MZ wątpi

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił w czwartek, że jeszcze w kwietniu możliwy jest powrót nauki stacjonarnej. Wskazał na dane epidemiczne, które w jego ocenie są dość obiecujące. W podobnym tonie dzień wcześniej wypowiadał się minister zdrowia i sugerował, że jeszcze w kwietniu będzie możliwość powrotu do przedszkoli i do nauki w klasach I-III

08.04.2021

Będzie 16 nowych kodów PKD w tarczy branżowej

Tarcza Antykryzysowa

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, na Radę Ministrów trafi projekt rozporządzenia dotyczącego przedłużenia Tarczy branżowej i rozszerzenia jej o kolejne kody PKD - zapowiedziało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Wsparciem objęte będą m.in specjalistyczne sklepy komputerowe i RTV, odzieżowe, sportowe, zegarmistrzowskie, a także fryzjerzy i kosmetyczki.

08.04.2021

NIK krytycznie o kształceniu przez uczelnie zawodowe na Dolnym Śląsku

Szkolnictwo wyższe

Oferta edukacyjna dolnośląskich publicznych uczelni zawodowych nie uwzględnia wszystkich istotnych wymogów współczesnego rynku pracy. Uczelnie kształcą więc, ale nie w tych kierunkach, których potrzebują lokalni pracodawcy. Nie monitorują też odpowiednio losów swoich absolwentów. To najważniejsze ustalenia kontroli przeprowadzonej przez NIK na czterech dolnośląskich publicznych uczelniach zawodowych.

08.04.2021

Apteki chcą świadczyć opiekę farmaceutyczną dla pacjentów

Farmacja

Ponad 80 proc. właścicieli aptek niezależnych i pracujących w nich farmaceutów chce realizować usługi opieki farmaceutycznej, czyli czuwać nad prawidłowym doborem leków wspólnie z lekarzem, w tym wypisywać recepty. Zdaniem farmaceutów, tego typu opieka pomoże w rozwoju aptek, pod warunkiem, że zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia.

08.04.2021

UOKiK prezentuje zasady karania - sankcje mogą być surowsze

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował nowe wyjaśniania co do zasad karania za stosowanie niedozwolonych porozumień oraz nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców. Niektórzy eksperci wskazują, że zmiany mogą być zapowiedzą zaostrzenia kar nakładanych przez urząd.

08.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo unijne

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

Apelacja błędnie zinterpretowała wyrok TK? Sąd Najwyższy uwzględnia skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy odszkodowania i zadośćuczynienia dla mężczyzny, który w stanie wojennym był 7 miesięcy internowany przez komunistyczne władze za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, apelacja rozpatrywana była po, ale w ocenie SN druga instancja błędnie je zinterpretowała.

08.04.2021

W fabrykach policja covidowa ściga pracowników i wlepia mandaty

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.

08.04.2021

MF przeciwne rozszerzeniu ulgi internetowej

Domowe finanse PIT

Mimo apeli o umożliwienie odliczania wydatków na internet w większym zakresie, Ministerstwo Finansów nie planuje żadnych zmian. Konieczność pracy zdalnej, nauka w domu i epidemia COVID-19 nie przekonały resortu. Korzystanie z ulgi internetowej pozostaje więc ograniczone do dwóch lat i kwoty 760 złotych.

08.04.2021

Fundacje rodzinne - rodziny nie chcą obcych w zarządach

Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.

08.04.2021

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.

08.04.2021

Państwo troskliwie przypilnuje kobiety w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna

Po stwierdzeniu, że płód może być dotknięty wadą, ciężarna dostanie skierowanie na dalsze badania i do hospicjum perinatalnego. W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą, która ma być odpowiedzią na zarzuty, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję, skazuje kobiety na tortury. Problem w tym, że przy okazji wprowadzana jest pełna kontrola nad takimi ciążami.

08.04.2021

Premier rozmawiał o Krajowym Planie Odbudowy z samorządowcami

Samorząd terytorialny

Rząd uwzględni część uwag samorządowców do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Podczas spotkania on-line z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej i marszałkami województw, premier mówił o znaczącym przesunięciu środków na inwestycje związane z transportem zeroemisyjnym, ale także na linie kolejowe i zakup nowego taboru.

07.04.2021

RPO: 2020 rok zły dla praw obywatelskich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nieprawidłowości podczas organizowanych mimo pandemii wyborów prezydenckich, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października w sprawie aborcji, pogłębianie się kryzysu praworządności, w tym uchwalenie tzw. ustawy kagańcowej, a przede wszystkim bezprawne ograniczenia i kary związane z pandemią - to najważniejsze naruszenia praw w obywatelskich w minionym roku.

07.04.2021

Minister rodziny zachęca do składania wniosków o 500 plus przez internet

Pomoc społeczna Domowe finanse

Trwa nabór wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Można już składać wnioski tradycyjnie - w urzędzie, ale ministerstwo rodziny zachęca, by formalności załatwić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

07.04.2021

RPO: Spis nie powinien zmuszać do pytania o PESEL współlokatora

Dla studenta RODO

Do formularza spisu powszechnego trzeba wpisać numery PESEL współlokatorów. Czasem to obcy sobie ludzie i nie chcą dzielić się danymi. Według rzecznika praw obywatelskich nikt nie powinien ich do tego zmuszać - niezależnie od łączących ich relacji lub ich braku.

07.04.2021