Pracownicy ZUS pomogą w wypełnieniu wniosku o rentę wdowią

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zanim wdowa lub wdowiec złożą wniosek o zbieg praw do świadczeń, powinni upewnić się, czy przysługuje im prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I zapewnia, że jeżeli klient będzie potrzebował wsparcia przy wypełnieniu formularza, otrzyma taką pomoc.

13.02.2025

Ważne orzeczenie TSUE: Bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. To pierwszy wyrok TSUE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego.

13.02.2025

Strasburg: Pushbacki na polskiej granicy przed Wielką Izbą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz przedstawiciele polskiego rządu stanęli przed Wielką Izbą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oskarżeni o pushbacki na granicy polsko-białoruskiej. Rząd uważa, że padł ofiarą "instrumentalizacji imigracji. Sprawa dotyczy grupy Afgańczyków i Afganek, którzy w sierpniu 2021 r. byli przetrzymywani przez Straż Graniczną w Usnarzu Górnym. Będzie to dopiero 11. skarga przeciwko Polsce rozpoznawana przez Wielką Izbę ETPCz od 1993 r.

13.02.2025

Legalna definicja nielegalnego wyścigu. Widz także może być ukarany

Prawo karne Policja

W przepisach pojawi się legalna definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Karani mają być nie tylko organizatorzy wyścigów, kierujący i ich pasażerowie, ale także pod pewnymi warunkami również widzowie. Projekt przewiduje zaostrzenie kar i rozszerzenie sankcji za inne przestępstwa i wykroczenia związane z brawurową jazdą. Prawnicy mają wątpliwości, czy niektóre z przepisów zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości da się wyegzekwować.

13.02.2025

Przed decyzją, jaką drogę dla inwestycji wybrać, najlepiej porozumieć się z gminą  

Samorząd terytorialny Budownictwo

Choć pierwsze zintegrowane plany inwestycyjne zostały już przyjęte, a kolejne czekają na decyzje rad gmin, to droga do uzyskania w ten sposób zgody na zlokalizowanie inwestycji jest niestety mocno wyboista. Wymaga dużego zaangażowania inwestora, dialogu z samorządem oraz rozeznania się w nie całkiem jasnych przepisach i sporych wydatkach.

13.02.2025

Wkrótce rewolucyjne zmiany w dostępie do danych medycznych

Pacjent RODO Prawo europejskie

Wdrożenie rozporządzenia o europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia (EHDS) będzie wyzwaniem zarówno dla krajowego ustawodawcy, jak i placówek medycznych - docelowo może jednak przynieść sporo korzyści. Po pierwsze, dostęp do danych medycznych będzie ujednolicony i bezpieczny. Po drugie, pacjenci będą mieć kontrolę np. nad tym, kto je sprawdza. Potrzebujemy jednak strategii wdrażania przepisów - w pierwszej kolejności wyznaczenia odpowiedzialnych organów.

13.02.2025

Biegły zweryfikuje poprawność i rzetelność pracodawców i związkowców

Prawo pracy

W skład nowej Rady Dialogu Społecznego mają wchodzić po trzy reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. To ograniczenie dla tych ostatnich, których teraz w składzie Rady jest siedem. To nie jedyna zmiana i nie jedyna budząca wątpliwości. Nowością będzie np. poddawanie składanych w sądzie wniosków o stwierdzenie reprezentatywności badaniu biegłego pod kątem ich poprawności i rzetelności. Nie wiadomo tylko, kto za to zapłaci.

13.02.2025

Urlop szkoleniowy dla nauczyciela nie tylko na czas wykładów

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Nauczycielowi, który studiuje na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły, przysługuje płatny urlop szkoleniowy przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Wymiar tego urlopu zależy od trybu kształcenia. W ostatnim roku studiów, nauczycielowi przysługuje też dodatkowy urlop na przygotowanie pracy magisterskiej.

13.02.2025

Dziś pierwszy wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego, czego się spodziewać

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 13 lutego, Trybunał Sprawiedliwości UE wyda pierwszy wyrok w sprawie sankcji kredytu darmowego. Nikt nie ma wątpliwości, że orzeczenie będzie prognostykiem, w którym kierunku pójdzie orzecznictwo TSUE. W kolejce czeka jeszcze bowiem kilkanaście polskich pytań dotyczących SKD. Prawnicy kredytobiorców spodziewają się prokonsumenckiego rozstrzygnięcia, zaś prawnicy bankowi uważają, że wcale tak nie będzie.

13.02.2025

Prace nad ustawą GPSR na finiszu. UOKiK sprawdzi, co polski sklep trzyma w Chinach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dobiegają końca prace nad projektem ustawy o nadzorze nad ogólnym bezpieczeństwem produktów. Zapewni ona stosowanie w Polsce unijnego rozporządzenia 2023/988, znanego jako rozporządzenie GPSR. Wątpliwości co do przepisów umożliwiających prowadzenie kontroli w formie zdalnej, nawet bez zgody przedsiębiorcy, zgłaszało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ostatecznie jednak jest gotowe pójść na kompromis.

13.02.2025

Senat akceptuje odsunięcie Izby Kontroli od wyborów prezydenckich

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w środę bez poprawek tzw. ustawę incydentalną. Na jej podstawie o ważności wyboru prezydenta w 2025 r. ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie - jak dotychczas - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

12.02.2025

Senat za nowelizacją ustawy o Służbie Więziennej

Wymiar sprawiedliwości

W środę Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Przepisy mają w założeniu pozwolić na zatrudnianie w niej na stanowiskach kierowniczych pracowników cywilnych. Niektóre z funkcji nadal pozostaną jednak zarezerwowane dla funkcjonariuszy SW. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 53 senatorów, przeciwko zagłosowało 31, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

12.02.2025

Chirurgia robotowa wymaga zmian organizacyjnych i prawnych

Opieka zdrowotna

Siedem wiodących ośrodków medycznych i akademickich założyło Polską Grupę Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny. Za szybkim rozwojem chirurgii robotowej nie idą zmiany legislacyjne. Konsorcjum zapowiada opracowanie nowych ram organizacyjnych, prawnych, naukowych i badawczych dla tej dziedziny. Powstanie m.in. centralny rejestr zabiegów chirurgii robotycznej, opracowane zostaną też przepisy, które pozwolą na operowanie na odległość.

12.02.2025

Komornik popracuje do 70. roku życia - ministerstwo zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić i wrócić do poziomu 70 lat, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych - projekt nowelizacji ustawy przesłano do uzgodnień międzyresortowych.

12.02.2025

Spółki komunalne zawyżały wynagrodzenia prezesów. NIK wytyka błędy

Spółki Zarządzanie

W 15 spółkach - spośród 18 skontrolowanych - doszło do wypłacenia nienależnych wynagrodzeń członkom zarządów lub rad nadzorczych w łącznej kwocie blisko 2,9 mln zł – podaje Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do samorządów o lepszy nadzór oraz o ustalanie wynagrodzeń kwotowo, a nie w postaci iloczynu. Izba skierowała też trzy pisma do prokuratury.

12.02.2025

Powstał zespół ds. edukacji klimatycznej

Środowisko Zarządzanie oświatą

Resort edukacji powołał zespół do spraw edukacji klimatycznej - przewodniczącą została wiceminister Joanna Mucha. W skład zespołu weszło 36 specjalistów z różnych dziedzin, którzy będą pracować nad wprowadzeniem edukacji klimatyczno-środowiskowej do polskich szkół. Eksperci mają przygotować elementy edukacji klimatycznej.

12.02.2025

Koniec walnych zgromadzeń w spółdzielniach na podstawie pandemicznych przepisów

Nieruchomości

Pełnomocnikiem członka spółdzielni będzie mogła być tylko osoba bliska. Nie będzie można też organizować walnych zgromadzeń na podstawie przepisu obowiązującego w pandemii. To dwa z kilku rozwiązań, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Informacja w tej sprawie pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

12.02.2025

NRA: Weryfikacja sędziów nie może dyskryminować

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja prawna asesora sądowego nie może być lepsza od sytuacji prawnej sędziego. Takie rozwiązanie ustawowe w sposób oczywisty wprowadza nierówność wobec prawa w zakresie skutków prawnych wydanych z naruszeniem Konstytucji uchwał neo-KRS. Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej przedstawił opinię do projektu ustawy o uregulowaniu skutków uchwał KRS podjętych w latach 2018-2023.

12.02.2025

Prokurator Kwiatkowska nie zrezygnowała z funkcji

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że szefowa zespołu badającego działania prokuratury w latach 2016-2023 nie rezygnowała ze stanowiska. Po spotkaniu prok. Kwiatkowskiej z prokuratorem krajowym Dariuszem Kornelukiem skład zespołu nie uległ zmianie. Nowak potwierdził, że w związku z tym prok. Kwiatkowska nadal jest przewodniczącą zespołu prokuratorów analizujących naruszenia poprzedniej prokuratury.

12.02.2025

Wcześniejsi emeryci i renciści – czas na coroczne rozliczenia z ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty

Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

12.02.2025