Lewiatan: Pracodawcy chcą mieć prawo do badania trzeźwości pracowników

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaproponowało zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dotyczące badania trzeźwości pracowników. Wychodzą one naprzeciw postulatom pracodawców, ale niektóre przepisy, np. związane z niedopuszczaniem do pracy czy przechowywaniem informacji o badaniu trzeźwości, wymagają jeszcze doprecyzowania

29.06.2021

ZUS: Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku w ramach tarczy 9.0.

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa

Dziś, 30 czerwca 2021 roku, upływa czas na złożenie przez przedsiębiorców wniosków o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 roku oraz za styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku. Wnioski można składać tylko elektroniczne, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.06.2021

Rząd zachęca do szczepień - kolejną falą pandemii i odpłatnymi szczepieniami

Koronawirus szczepienia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - sygnalizuje minister zdrowia Adam Niedzielski. I zachęca do szczepień gwarantując, że do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne. Minister przypomniał, że usługa szczepienia kosztuje obecnie 60 zł.

29.06.2021

NIK: Nie wszystkie zakupy spółek Skarbu Państwa zgodnie z przepisami

Finanse publiczne Spółki

Większość kontrolowanych spółek z udziałem Skarbu Państwa opracowała, wdrożyła i stosowała procedury zakupowe uwzględniające specyfikę działalności - stwierdza w swoim raporcie NIK. Część jednak spółek wyłączyła z nich tak istotne obszary jak usługi prawne, finansowe, ubezpieczeniowe, czy też zakup czasu antenowego, choć wydały na ten cel setki milionów złotych

29.06.2021

Rząd chce uzupełnić zasoby na rynku pracy cudzoziemcami

Prawo pracy

Wzmocnienie systemu instytucjonalnego w obszarze legalizacji pobytu i zatrudnienia, uzupełnienie niedoboru na rynku pracy i zapewnienie znaczącego udziału cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach oraz robotników wykwalifikowanych oraz zapobieganie nadużyciom i negatywnym konsekwencjom legalnej migracji to elementy polityki migracyjnej. Rząd opublikował założenia

29.06.2021

Badanie: Wykształcenie odgrywa kluczową rolę w kwestii dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego

Prawo pracy

Prawie 40 proc. rodaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Niewiele mniejsza jest grupa, która nie ma takich planów. Niezdecydowany jest niemal co trzeci badany. Wśród Polaków będących powyżej 60. roku życia przeważają osoby niezainteresowane dalszą aktywnością na rynku pracy. Chęć kontynuowania kariery deklarują głównie osoby posiadające wykształcenie średnie lub wyższe

29.06.2021

Niektóre transakcje nie podlegają VAT

VAT Rachunkowość

Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

29.06.2021

MF szykuje zmiany w cenach transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 2 lipca trwają ministerialne prekonsultacje projektu przepisów dotyczących podmiotów powiązanych i regulacji odnoszących się do cen transferowych. Resort chce uprościć szereg regulacji i procedur. Część podmiotów nie będzie już musiała sporządzać analizy porównawczej.

29.06.2021

NFZ uwalnia rezerwę ogólną. 500 mln zł na "Profilaktykę 40 plus"

Finansowanie zdrowia

Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

29.06.2021

KRD: Prawie 300 tys. rodziców nie płaci alimentów

Prawo rodzinne Domowe finanse

Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że łączne zaległości rodziców, którzy nie płacą alimentów przekroczyły na koniec maja 13 mld zł. W ciągu ostatniego roku długi te wzrosły o ponad 0,5 mld zł, mimo że liczba dłużników nieco spadła. Drastycznie przyrasta natomiast liczba młodych alimenciarzy, poniżej 25. roku życia - w ciągu roku przybyło ich aż o 40 proc.

29.06.2021

E-doręczenia coraz bliżej, adwokaci piszą do ministerstwa

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

29.06.2021

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce – pakiet relokacji dobrą praktyką

Prawo pracy

Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na emigrację zarobkową, szukając stabilizacji w Polsce. Najliczniejszą grupę stanowią nasi wschodni sąsiedzi – obywatele Ukrainy. Przybywając do naszego kraju, stawiają czoła różnym wyzwaniom, także zawodowym. Dlatego tak ważne jest minimalizowanie barier w podjęciu zatrudnienia przez osoby z mniejszych miejscowości lub z innych krajów.

29.06.2021

Na hulajnodze tylko z kartą rowerową, a o egzamin w szkole trudno

Szkoła i uczeń Transport

Ze względu na pandemię wiele szkół nie organizowało egzaminów na kartę rowerową, co było normą w poprzednich latach. Dla dzieci to problem, w tym roku jeszcze większy niż w poprzednich, bo kartę muszą mieć również, gdy chcą jeździć na hulajnodze elektrycznej lub deskorolce z takim napędem. To skutek niedawnej zmiany przepisów.

29.06.2021

Pracownicy tracą chorobowe przez nieprawidłowe adresy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

ZUS nie wie, ile adresów na zwolnieniach lekarskich jest nieprawidłowych. Zmiany prawa, do której doszło 1 stycznia 2019 r., nie zauważyło wielu pracowników - w efekcie przez błędny adres na L-4, ubezpieczeni tracą prawo do wynagrodzenia chorobowego. Zdaniem ekspertów, konieczna jest nie zmiana przepisów, lecz akcja informacyjna, którą powinien przeprowadzić Zakład.

29.06.2021

Cyfrowe wnioski nie przyśpieszą wydawania pozwoleń na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę online. Na razie jednak inwestorzy nie planują masowego załatwiania formalności przez internet. Fakt, że nie będą musieli osobiście fatygować się do urzędu, nie jest dla nich specjalnie atrakcyjny, bo nie zmniejsza biurokracji. Obawiają się też, że niektóre starostwa nie poradzą sobie ze zmianami, bo brakuje im odpowiedniego sprzętu.

29.06.2021

Spółdzielnia mieszkaniowa nie może blokować auta

Prawo cywilne

Kolejny raz sąd potwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez zezwolenia. To wyłączne uprawienie policji i straży miejskiej. Zdaniem prawników, spółdzielniom pozostaje jedynie wytaczanie parkingowym piratom procesów cywilnych o bezumowne korzystanie z nieruchomości.

29.06.2021

Wniosek o uzasadnienie do sądu, ale nie do drugiej strony - sądy zwracają pisma

Wymiar sprawiedliwości

Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.

29.06.2021

Prezydent podpisał - nowa definicja ratownika wodnego

BHP Małe i średnie firmy

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego, w tym dookreślenie ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać ratownik - to cel zmian w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie od 1 października 2021 roku.

28.06.2021

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.

28.06.2021

Wiceminister Michałek: Składka zdrowotna przejdzie do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Trzeba oddzielić składkę zdrowotną od kwestii rejestracji bezrobotnego - powiedziała w poniedziałek Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I zapowiedziała, że rząd pracuje nad przeniesieniem składki zdrowotnej do ZUS. To element reformy instytucji i prawa rynku pracy, jaką rząd konsultuje obecnie z urzędami pracy i hufcami pracy.

28.06.2021