Orzeł w godle Rzeczypospolitej Polskiej musi mieć koronę, ale jaką?

Administracja publiczna

W związku z projektem nowej ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, ponownie powstał spór o to, jak ma wyglądać wizerunek orła białego w godle państwowym. Minister kultury i dziedzictwa narodowego proponuje tylko drobną korektę w orlej koronie. Resort sprawiedliwości domaga się korony zamkniętej i przywrócenia na niej krzyża. Ale kontrowersji jest więcej i dotyczą nie tylko godła.

11.11.2021

Będą obniżone wymagania na egzaminie ósmoklasisty i nowej maturze

Zarządzanie oświatą

W latach szkolnych 2022/23/24 egzamin maturalny, a także egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ta zmiana jest dobra, ale nie rozwiązuje całego problemu, bo nowa formuła egzaminu nadal pozostaje, a ona jest trudniejsza.

10.11.2021

Nowelizacja ustawy o PAŻP - będzie zmiana czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego

Prawo pracy

Maksymalny wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego wzrośnie z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Zyska na tym Agencja, która będzie musiała im płacić mniej za nadgodziny.

10.11.2021

Zasady organizacji olimpiad wciąż elastyczne

Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego konkursów, turniejów i olimpiad. Chce w nim utrzymania zasady obowiązującej w zeszłym roku, zabezpieczając uczniów na wypadek przejścia na nauczanie zdalne. Podobnie z praktykami, wciąż będzie można na ich poczet zaliczyć np. wolontariat.

10.11.2021

Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. By skorzystać z systemu nie trzeba się logować. Na stronie można także zapisać się do newslettera i ocenić dostępne tam informacje. W nowym systemie publikowane są także interpretacje podatkowe.

10.11.2021

Biura rachunkowe apelują do prezydenta o weto dla Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

10.11.2021

Technicy elektroradiologii przygotowują się do strajku

Zawody medyczne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektrokardiologii grozi strajkiem. Elektrokardiolodzy czują się upokorzeni, bo jako jedyna grupa techników zostali zdegradowani i zaszeregowani wraz z grupą opiekunów medycznych i innych zawodów ze średnim wykształceniem w porozumieniu między ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego.

10.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021

Rodzina emeryta, który zmarł w listopadzie, nie dostanie czternastej emerytury

Emerytury i renty

Trwa wypłata czternastych emerytur. Uprawnieni do tego świadczenia są emeryci i renciści, którzy na dzień 31 października 2021 r. mieli prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. Jeśli jednak uprawniony umrze przed otrzymaniem pieniędzy, rodzina nie dostanie tego niezrealizowanego świadczenia.

10.11.2021

Ustawa zapewni udział pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia

Prawo pracy Spółki

Uregulowanie w jednym akcie prawnym kwestii związanych z uczestnictwem pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek - to cel przygotowywanego właśnie przez rząd projektu ustawy. Będzie w niej m.in. procedura tworzenia specjalnego zespołu negocjacyjnego dla zabezpieczenia praw i interesów pracowników.

10.11.2021

MS nie odpuszcza pracownikom sądów - nieobecność w październiku ma uderzyć w nagrody

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.

10.11.2021

Rząd nie chce Frontexu, bo może bać się "kosztów" unijnego wsparcia

Administracja publiczna

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej coraz bardziej napięta. Czy polskie władze powinny zwrócić się o pomoc, nie tylko Frontexu, ale być może i do NATO? O ile ta druga możliwość wydaje się być przedwczesna, to unijna pomoc zdaje się być zasadna. Jest tylko jedno zasadnicze "ale" - jeśli rząd przyjmie wyciągniętą rękę, powinien też przystać na unijną wizję rozwiązania migracyjnego problemu.

10.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021

Jak nie drzwiami, to oknem – marsz narodowców pod egidą państwa

Administracja publiczna

Marsz Niepodległości, mimo odmownych rozstrzygnięć sądów dwóch instancji i oddalenia skargi prokuratora generalnego, i tak przemaszeruje przez Warszawę. Wydarzenie, które od lat słynie z awantur i zniszczeń, odbędzie się na specjalnych zasadach – wyłączone będzie spod ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Będzie to marsz państwowy, ale czy nie zostanie zdominowany przez radykałów i chuliganów?

10.11.2021

Samorządy powinny włączyć się w tworzenie portalu dane.gov.pl

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Ponad 23,5 tys. rodzajów danych udostępnionych przez 165 instytucji z tego 422 udostępnione przez API zawiera już portal dane.gov.pl -poinformowała podczas konferencji "Przyszłość to dane" Anna Gos, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wciąż mało danych przekazywanych jest do bazy przez jednostki samorządu terytorialnego.

09.11.2021

Wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów prawdopodobnie w I kwartale 2022 roku

Środowisko Administracja publiczna

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. - Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska .

09.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

Nowe zasady naliczania opłaty stałej za pobór wody dopiero od 2024 roku

Samorząd terytorialny Środowisko

Przepisy uzależniające wysokość opłaty stałej za usługi wodne od m.in. dostępnych zasobów wód podziemnych, mają obowiązywać nie od 1 stycznia 2022 roku, ale od 1 stycznia 2024 roku - taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

09.11.2021

RPO: Religia to nie ekwiwalent etyki, a zmiany wymagają dyskusji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Fundamentalna zmiana dotychczasowej organizacji lekcji religii może budzić wątpliwości pod kątem poszanowania praw obywatelskich i propozycje należy poddać pod konsultacje społeczne - uważa rzecznik praw obywatelskich. Po zmianie należałoby zaś dołożyć starań, aby przekazywana wiedza miała charakter pluralistyczny i była prezentowana w sposób obiektywny i dopuszczający krytyczną dyskusję.

09.11.2021

Prokuratura nie dostanie danych osób krytykujących członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Sędziowie Maciej Nawacki i Wiesław Johann, jako wysocy funkcjonariusze publiczni powinni charakteryzować się znacznie większą odpornością na krytykę niż osoba prywatna, zwłaszcza w zdarzeniach związanych ze sprawowaniem przez nich tej funkcji - stwierdził sąd w Kętrzynie, odmawiając prokuraturze dostępu do danych osób wypowiadających się niepochlebnie o tych członkach KRS.

09.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski