52 tys. kontroli - pracodawcy już dziś powinni się przygotować na wizyty PIP

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w 2021 roku planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli weryfikujących głównie przestrzeganie przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy, ale również poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii COVID-19. Przygotowując się na nie pracodawcy powinni dokonać przeglądu m.in. instrukcji i procedur, oceny ryzyka zawodowego

10.02.2021

Kajdanki, gaz, kolczatka - co i kiedy może zastosować policjant?

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policjant wykonując zadania służbowe może stosować środki przymusu bezpośredniego - m.in. chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową. Ale powinien przy tym kierować się zasadą minimalizacji skutków i dostosowywania ich do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia uprawnień.

10.02.2021

Rząd szykuje podatek od reklamy, media protestują

Rynek i konsument CIT

Telewizje, stacje radiowe i informacyjne portale internetowe wstrzymały w środę przekaz w proteście przeciwko zapowiadanej "składce" od reklam. Tymczasem przedstawiciele rządu uspokajają, że to dopiero projekt, a Ministerstwo Finansów sugeruje, że planowany podatek obejmie cyfrowych gigantów i zagranicznych wydawców. I rząd zachęca wydawców do udziału w konsultacjach.

10.02.2021

Rachmistrz spisowy potrzebny – przedłużony nabór we wszystkich gminach

Samorząd terytorialny

Jeszcze do 16 lutego chętni mogą zgłaszać się do urzędu gminy w celu rekrutacji na rachmistrzów spisowych. Nabór przedłużono, bo kandydatów jest za mało. Pierwszy termin minął 9 lutego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem e-maila, przez ePUAP lub bezpośrednio w urzędach.

10.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021

Dla dzieci i seniorów wizyty osobiste, nie teleporady

Opieka zdrowotna

Dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat teleporada nie będzie standardem, zasadne są osobiste wizyty - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Teleporada ma być dla tych grup pacjentów dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept. Projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowany został w środę do konsultacji.

10.02.2021

Media bez wyboru - protest przeciwko nowym podatkom

Od rana w środę, zamiast stałych programów, część telewizji nadaje specjalny komunikat w ramach wspólnej akcji "Media bez wyboru". Na portalach internetowych, m.in. TVN24, Onet i Interia czytelnicy nie przeczytają żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki.

10.02.2021

Pacjenci z nadciśnieniem płucnym proszą ministra zdrowia o szczepienia

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz zakrzepowo - zatorowym są szczególnie narażeni na ciężki przebieg Coid-19, ponieważ ich układ sercowo - naczyniowy oraz płucny jest mocno uszkodzony. Dlatego apelują do ministra zdrowia o włączenie ich do pierwszej grupy szczepień. Chodzi o około 1,6 tysiąca pacjentów.

10.02.2021

Anestezjolodzy poinformują o błędach kolegów lekarzy ze Wschodu

Zawody medyczne

Związek Zawodowy Anestezjologów krytykuje projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który umożliwia szpitalom zatrudnianie lekarzy anestezjologów spoza krajów Unii Europejskiej. Wskazuje, że to rozwiązanie jest nieprzemyślane, a jego wdrożenie obniży standardy bezpieczeństwa pacjentów. Krytykuje je także Naczelna Rada Lekarska.

10.02.2021

Składek na radę rodziców nie ściągnie komornik - grożenie na bakier z prawem

Zarządzanie oświatą

Wpłaty na szkolne rady rodziców są dobrowolne i nie da się ich ściągnąć, więc grożenie egzekucją komorniczą lub „listy hańby” z nazwiskami tych, którzy się nie wywiązują z wpłat są mocną przesadą. Niezależnie od słuszności celu, na jaki gromadzone są pieniądze. Nawet złożone przez rodziców deklaracje wpłat nie są zobowiązaniami, które można w jakikolwiek sposób egzekwować.

10.02.2021

Trwają prace nad nową siatką płac w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rozpoczęły się prace nad projektem przepisów, który będzie podstawą do opracowania nowej siatki płac w ochronie zdrowia. Jego celem jest zlikwidowanie wszystkich dodatków do pensji, jakie zostały przyznane przez ostatnie lata medykom. W tej sprawie odbyły się już dwa spotkania Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, kolejne będzie w środę.

10.02.2021

Raiffeisen Bank pozywa Dziubaków. Chce od nich blisko 800 tys. złotych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Raiffeisen Bank domaga się od państwa Dziubaków, którzy wygrali sprawę przed TSUE, zwrotu zwaloryzowanego o inflację kapitału oraz kosztów poniesionych w związku z bezumownym korzystaniem z pieniędzy, po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt we frankach. Umowa opiewała na 400 tys. złotych, bank żąda blisko dwa razy tyle. Zdaniem prawników, to sposób na zastraszenie szerszej rzeszy frankowiczów, bo bank nie ma prawa do takiego wynagrodzenia.

10.02.2021

Dla krwiodawcy dzień wolny plus następny - tylko który?

Prawo pracy Koronawirus

Który dzień jest następnym dniem wolnym od pracy, jeśli krwiodawca oddał w piątek krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 - sobota czy poniedziałek? Prawnicy wskazują, że istnieje ryzyko nadużywania tego przepisu - może dojść do sytuacji, w której pracownicy będą żądać zarówno dnia wolnego, jak i podwójnego wynagrodzenia.

10.02.2021

Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

Decyzja nie weksel – in blanco nie przejdzie

Administracja publiczna Koronawirus

Goście jedli bez maseczek, co "lekceważyło wysiłki Państwa Polskiego” – wynika z uzasadnienia decyzji Sanepidu, dotyczącej jednego z warszawskich barów. Nazwę lokalu i numer protokołu dopisano długopisem do wydrukowanego "gotowca" uzasadnienia. Rodzi to poważne obawy o to, w jakim stopniu organ zbadał stan faktyczny, którego dotyczy rozstrzygnięcie.

10.02.2021

Kobieta zaciągnęła pożyczkę, zmusił ją przemocowy partner - skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Spółka pozwała rencistkę domagając się od niej spłaty prawie pięciokrotności pożyczki, na podstawie dokumentów, których nie czytała. Kobieta podpisała je bo tak kazał jej były partner, znęcający się nad nią fizycznie i psychicznie. Sąd wydał nadaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, ale w ocenie Prokuratora Generalnego zrobił to nie badając potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy.

10.02.2021

MS nie ujawnia, dokąd kieruje wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości - RPO pyta premiera

Wymiar sprawiedliwości

Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej miała trafiać m.in. do Fundacji Lux Veritatis czy CBA Tymczasem celem Funduszu jest pomoc pokrzywdzonym przestępstwami, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarna - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi premiera Mateusza Morawieckiego o interwencje.

09.02.2021

Dzięki RPO Sąd Najwyższy zbada zasadność karania za brak maseczki

Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelski złożył do Sądu Najwyższego kasację od wyroku, w którym mężczyzna został ukarany naganą za przemieszczanie się bez maseczki i uzasadnionej potrzeby. To już druga kasacja RPO, dzięki której SN będzie mógł się wypowiedzieć, co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.

09.02.2021

Ziobro: Nasza ustawa pozwoli chronić wolność słowa w internecie

Nowe technologie

Facebook zablokował angielskojęzyczne konto IPN. Powodem był post dotyczący niemieckiej akcji germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, apeluje o przyspieszenie prac nad ustawą o wolności słowa w internecie.

09.02.2021