PIP w niedzielę kontroluje przestrzeganie zakazu handlu

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo kontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Jak twierdzi Główny Inspektorat Pracy, decyzja została podjęta po doniesieniach medialnych oraz głosach partnerów społecznych.

13.02.2022

Będzie więcej czasu na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość

Resort finansów wydłuży terminy sprawozdawcze za 2021 rok. Więcej czasu będzie też na złożenie zeznań CIT za ubiegły rok. Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego wydłużenia terminów sprawozdawczych i ewidencyjnych trwały do 9 lutego 2022 roku, a teraz projekt zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

13.02.2022

Mniejszości krytycznie o ograniczaniu dotacji na nauczanie języka niemieckiego

Administracja publiczna Finansowanie oświaty

Negatywnie oceniamy decyzję Ministra Edukacji i Nauki dotyczącą zmniejszenia liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej - takie stanowisko ogłosiła w opublikowanym oświadczeniu strona mniejszościowa Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

12.02.2022

W 2022 r. emerytury i renty wzrosną o 7 proc. Będzie też 14. emerytura

Domowe finanse Emerytury i renty

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wyniesie 107 proc., przez co od 1 marca 2022 r. najniższa emerytura wyniesie na rękę 1217,98 zł. Koszt waloryzacji wyniesie około 18,4 mld zł, z czego 3,4 mld zł to efekt podniesienia wskaźnika realnego wzrostu wynagrodzenia we wskaźniku waloryzacji z 20 proc. do 63,33 proc. – podało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

12.02.2022

Pułapka rentowa - prawo wciąż ogranicza aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uznaje obecne rozwiązania dotyczące dorabiania do renty za optymalne i nie przewiduje likwidacji tzw. pułapki rentowej. Zauważa jednak tzw. pułapkę świadczeniową i mówi o konieczności zmniejszenia dysproporcji między wysokością świadczeń pobieranych przez osoby niepełnosprawne a wysokością możliwego do uzyskania wynagrodzenia za pracę.

12.02.2022

Pozew za krytyczną ocenę usługi? Konsumencka opinia to nie hejt

Prawo cywilne Rynek i konsument

Towar przyszedł uszkodzony, trudny kontakt ze sprzedawcą – taka treść opinii nie jest naruszeniem dóbr osobistych, o ile oczywiście jest prawdziwa. Choć bywa, że firmy czasem w takich sytuacjach grożą pozwem, trzeba pamiętać, że usługi to nie zmarli - nie stosuje się zasady, że można o nich mówić albo dobrze, albo wcale.

12.02.2022

Narciarz odpowiada, jeśli zawini i wyrządzi szkodę

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Niedawne zderzenie narciarzy w Białce Tatrzańskiej, skutkujące złamaniem kręgosłupa u kobiety, pokazuje na znaczenie polisy ubezpieczeniowej dla narciarzy. W Polsce ubezpieczenia te nie są obowiązkowe, tak jak to ma miejsce we Włoszech, ale użytkownikom stoków mogą się przydać. Przy braku ubezpieczenia sprawca zdarzenia może płacić za jego skutki z własnej kieszeni.

12.02.2022

Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

Rozwiązanie przysposobienia – możliwe tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adopcja ma służyć zapewnieniu dziecku najlepszych warunków do rozwoju u boku rodziców adopcyjnych. Bywa, że po orzeczeniu przysposobienia, zgłaszane jest żądanie jego rozwiązania. Uwzględnienie powództwa może wchodzić w grę tylko sporadycznie, gdyż sąd nie rozwiąże stosunku przysposobienia, jeśli mogłoby to zaszkodzić dobru małoletniego dziecka.

12.02.2022

Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Kurator Nowak atakuje ZNP, związek zapowiada pozew

Zarządzanie oświatą

W artykule dla portalu wPolityce.pl małopolska kurator Barbara Nowak zarzuciła Związkowi Nauczycielstwa Polskiego m.in. szerzenie ideologii komunistycznej oraz wspieranie ideologii neomarksistowskiej w szkołach i przedszkolach. Związkowcy zapowiadają wstąpienie na drogę prawną przeciwko kurator.

11.02.2022

Tadeusz Kościński i Jan Sarnowski poza resortem finansów

Administracja publiczna

Prezydent w czwartek odwołał ze stanowiska ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który 7 lutego zrzekł się tej funkcji. Nie ma jeszcze jego następcy, a do czasu wyłonienia nowego kandydata na stanowisko ministra, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki. Ten z kolei, w piątek odwołał ze stanowiska wiceministra finansów Jana Sarnowskiego.

11.02.2022

UOKiK: Nie wszyscy sprzedawcy opału mają certyfikaty jakości

Rynek i konsument

Paliwa stałe, np. węgiel kamienny, brykiet czy pelet, powinny posiadać dokument potwierdzający, że spełniają wymagania jakościowe określone w przepisach, tzw. świadectwo jakości. Inspekcja Handlowa skontrolowała prawie tysiąc firm i do badań laboratoryjnych przekazała 489 próbek paliw, z czego 6,9 proc. nie spełniało wymagań jakościowych.

11.02.2022

Reforma POZ bez Porozumienia Zielonogórskiego. Resort zdrowia mówi: trudno

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Federacja Porozumienie Zielonogórskie, skupiająca lekarzy rodzinnych, zrezygnowała z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, bo Ministerstwo Zdrowia nie liczy się z jego opiniami i wprowadza nowe przepisy wbrew jego rekomendacji. Resort wolałoby, żeby przedstawiciele Porozumienia nadal pracowali w zespole, ale jeżeli nie chcą, trudno.

11.02.2022

Nowi sędziowie w SN to niepewne wyroki - skarżący kasacyjnie mogą być zaniepokojeni

Prawo cywilne Prawnicy

Kryzys panujący w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego dotyka od trzech lat wszystkich, którzy składają skargi kasacyjne. Ostatnio jednak nasilił się po wyroku Trybunału w Strasburgu z 3 lutego br. Będzie więc fala pozwów, wielkie koszty, w tym - kasacji w sprawie niewłaściwie obsadzonego sądu. Dotyczy to Izby, która ma rozstrzygać problemy kredytów frankowych, sporów o dział spadku czy uchwał spółek.

11.02.2022

MEiN: Rządowa platforma edukacyjna zapewnia dostęp do potrzebnych materiałów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W opublikowanym na początku lutego raporcie NIK zwróciła uwagę, że zwłaszcza na początku pandemii wiele szkół nie miało dostępu do sprzętu, szybkiego internetu i materiałów, z których mogłyby korzystać w nauczaniu. MEiN uważa, że tak źle nie było - wykluczenie cyfrowe dotyczyło tylko promila uczniów, a Zintegrowana Platforma Edukacyjna dobrze spełnia swoją funkcję.

11.02.2022

Gminy mają problem z podstawą do wypłaty ekwiwalentów strażakom OSP

Samorząd terytorialny

Przez brak przepisu przejściowego w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, gminy po 1 stycznia 2022 r. nie wiedzą, czy mogą wypłacać ekwiwalenty dla ratowników OSP. Na razie ponad sto gmin podjęło uchwały z mocą wsteczną, kolejnych 90 przyjęło uchwały bez mocy wstecznej, a setki innych są zdezorientowane i czekają na wytyczne Krajowej Rady RIO.

11.02.2022

Same rachunki za najem nie wystarczą, by przedsiębiorca mógł odliczyć koszty

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.

11.02.2022

Banki walczą o wynagrodzenie za bezprawne kredyty, ale przegrywają

Kredyty frankowe Nieruchomości

Do sądów trafiły tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Jeden z pierwszych wyroków zapadł w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który uznał, że wynagrodzenie nie należy się. W przeciwnym razie doszłoby do sytuacji, w której bankowi opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiał - wskazał sąd. Wyrok chwalą prawnicy, a bankowcy uważają, że karta może się jeszcze odwrócić.

11.02.2022

Lex Czarnek: Gwarancje tylko dla niewielkiej grupy rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przepisy Lex Czarnek dotyczące zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne miały - jak deklarowali ich pomysłodawcy - wzmocnić pozycję rodziców. Po uchwaleniu ustawy rządzący nie krygują się już z przyznaniem, że wyłącznie określonej grupy rodziców - a mianowicie tych o konserwatywnych poglądach.

11.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski