Dyrektor liceum: W 2022 roku wirtualne podwyżki i zamordystyczna wizja szkoły

Kadry w oświacie

Porojektowane w tzw. Lex Wójcik przepisy karne wprowadzają do prawa oświatowego coś, czego trzeba się bać. Mają ewidentnie być batem na dyrektorów. A do tego Lex Czarnek zmierza do scentralizowanego systemu edukacyjnego podporządkowanego jednej osobie, czyli Czarnkowi - ocenia Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

01.01.2022

Projekt - pół roku na rozpoznanie wniosku o ekstradycję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy miały 6 miesięcy na prawomocne rozstrzygnięcie w zakresie wniosku ekstradycyjnego, a na wydanie takiej osoby ma być z kolei 30 dni. Jeśli terminów nie uda się dotrzymać, sądy będą musiały poinformować o przyczynach resort - wynika z projektu rozporządzenia, które trafiło właśnie do opiniowania.

01.01.2022

Gdy ofiara czeka na miłość, oszust na pieniądze

Prawo karne Policja

Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.

01.01.2022

Rehabilitacja na Narodowy Fundusz Zdrowia - dla kogo i na jakich zasadach

Opieka zdrowotna

Nie za wszystkie zabiegi rehabilitacyjne trzeba płacić prywatnie. Gdy skierowanie wypisze lekarz rodzinny, można skorzystać z fizjoterapii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tyle, że nie od razu. Zależnie od województwa na termin trzeba czekać od 59 do 149 dni. Warto jednak sprawdzić, komu i w jakim zakresie przysługuje fizjoterapia opłacana NFZ.

31.12.2021

W 2022 roku wyższe mandaty i łatwiej o punkty karne

Prawo karne Administracja publiczna

W 2022 roku wielu kierowców będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W opublikowanym w Dzienniku Ustaw nowym taryfikatorze ujętych jest aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych.

31.12.2021

ZUS podsumowuje rok 2021 i mówi o planach na 2022 rok

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Realizacja tarczy antykryzysowej, wypłata czternastych emerytur i dodatkowego zasiłku opiekuńczego, realizacja programu „Dobry Start”, a także dalszy rozwój Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – to najważniejsze zadania realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2021 roku.

31.12.2021

Do stanu zatrudnienia na potrzeby PFRON nie zalicza się osób przebywających na urlopie bezpłatnym

Prawo pracy

Pracodawca obowiązany do comiesięcznym wpłat na PFRON nie wlicza do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym, zarówno na zasadach ogólnych z Kodeksu pracy, jak i na tzw. obligatoryjnym, gdyż przepis art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zawiera w tym zakresie stosowne wyłączenie.

31.12.2021

ZUS przejmuje obsługę 500 plus - kreator pomoże w wypełnianiu wniosków

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od samorządów obsługę programu 500+. Wnioski można będzie składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane na konta bankowe. Dla ułatwienia ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus.

31.12.2021

Rok 2021 na uczelniach: nowe wykazy czasopism, nowe zasady ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Rok 2021 to ostatni rok, który brany jest pod uwagę przy ewaluacji działalności naukowej - resort nauki kilkakrotnie zmienił w tym roku wykazy, które decydują o wynikach tego procesu. Zmianie uległo również rozporządzenie przesądzające o tym, kto decyduje, od jakiej wartości nalicza się kategorię decydującą dla uprawnień i finansowania danej uczelni.

31.12.2021

Przepisy o uldze dla klasy średniej częściowo poprawione

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład

Prowadzona przez redakcje Prawo.pl i LEX akcja „Poprawmy prawo” przynosi efekty. Ministerstwo Finansów poprawiło przepisy o uldze dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Poprawka znalazła się w nowelizacji przepisów o akcyzie i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

31.12.2021

Wynagrodzenie minimalne obejmuje też dodatki, premie i nagrody

Domowe finanse Prawo pracy

Minimalne wynagrodzenie za pracę to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje też inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie.

31.12.2021

Sylwestrowe "covid party" - możliwe imprezy do 100 osób, zaszczepieni poza limitem

Prawo karne Prawo gospodarcze Koronawirus

Kluby i dyskoteki do końca stycznia są zamknięte - tyle że z przerwą na Sylwestra. Zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. Na imprezie może tańczyć do stu osób, choć trzeba pamiętać, że limit stosuje się tylko do zaszczepionych. Będą jednak znacznie większe imprezy, jak choćby ta organizowana w Zakopanem przez telewizję publiczną.

31.12.2021

Można sprawdzić, ile firma dostała wsparcia z tarczy finansowej czy antykryzysowej

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej, na którym można sprawdzić, ile dana firma otrzymała pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej. SUDOP - tak nazywa się ten system - pozwala wyszukać przedsiębiorców po numerze NIP lub rodzaju pomocy.

31.12.2021

"Nowy" mediator łatwo nie ma, sprawy trafiają do tych sprawdzonych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje w dobie pandemii zyskują coraz większą popularność. Podkręca to też Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce do niej zachęcać m.in. przed rozwodami. Nic więc dziwnego, że sądowe listy mediatorów pękają w szwach, do tego stopnia, że co niektóre z widniejących na nich osób i w przenośni, i dosłownie - nie mogą doczekać się swoich spraw. Pojawiają się też pomysły choćby losowego, czy alfabetycznego ich przydzielania.

31.12.2021

Omikron utrudnia podróżowanie - polisa nie rozwiąże wszystkich problemów

Rynek i konsument Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne pomoże ograniczyć niektóre koszty związane z zachorowaniem na COVID-19 lub koniecznością izolacji w czasie podróży zagranicznej, ale nawet najlepsza polisa turystyczna nie zapewni ochrony przed wszystkimi wydatkami związanymi z koronawirusem.

31.12.2021

Lex TVN, Polski Ład, stan wyjątkowy, anty-unijny TK - 12 zaskakujących i ważnych wydarzeń prawnych 2021 roku

Prokuratura Koronawirus Brexit Polski Ład

Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.

31.12.2021

Rząd i ZUS chcą za wszelką cenę ograniczyć nadpłaty składki zdrowotnej na 2022 rok

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

ZUS zablokował możliwość składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za miesiące od kwietnia 2022 r. Oficjalnie – z powodu przygotowywania nowych formularzy. Osoby, które chciałyby zapłacić składki zdrowotne za cały przyszły rok - nie mogą już tego zrobić. Zdaniem prawników, jest to działanie bezprawne, a Zakład nie może zastępować ustawodawcy.

31.12.2021

Inspektor ochrony przeciwpożarowej musi mieć odpowiednie kwalifikacje

BHP

Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest on też zobowiązany do podejmowania działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W realizacji tego obowiązku, pracodawcę wspiera inspektor. Zatrudniona na tym stanowisku osoba musi spełniać określone wymagania w zakresie wykształcenia i uprawnień, które zdobywa się po ukończeniu szkolenia.

31.12.2021

Lekarz, który nie zna polskiego, może zaszkodzić pacjentowi

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Eksperci zgodnie krytykują orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie wymogów stawianych lekarzom spoza Unii Europejskiej. SN uchylił przepis uchwały Naczelnej Izby Lekarskiej, który wymaga biegłej znajomości języka polskiego ubiegających się o prawo do wykonywania zawodu w Polsce w uproszczonym trybie. Prawnicy i pacjenci mówią zgodnie z medykami: orzeczenie SN pomija dobro pacjentów.

31.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski