Bartłomiej Ostrzechowski nowym partnerem w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy

Rynek

We wrześniu do grona partnerów Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy dołączył Bartłomiej Ostrzechowski, adwokat, który będzie współkierował jej działem cywilnym. Mecenas Ostrzechowski specjalizuje się w prawie cywilnym i handlowym, w szczególności w problematyce odpowiedzialności odszkodowawczej. Reprezentuje polskie i zagraniczne podmioty w sporach cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa spółek handlowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji i reprywatyzacji.

28.09.2023

Prezes NIK przekazał CBA wyniki kontroli funduszu covidowego

Koronawirus

Marian Banaś, prezes NIK, podkreślił, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas Covid-19 nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. - Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem - mówił w czwartek na konferencji prasowej. - Z kolei Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki - wskazał prezes NIK. Dodał, że przekazał wyniki kontroli Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

28.09.2023

Od nowego roku akademickiego wyższe stypendium socjalne

Szkolnictwo wyższe

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne - wynika to ze zmiany algorytmu przyznawania tego świadczenia. O stypendium socjalne będzie mógł ubiegać się student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1 294,40 zł netto.

28.09.2023

Polskie pokolenie Z a budowanie kariery. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

W ciągu ostatnich trzech miesięcy 27 proc. przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2 proc. respondentów. Z kolei w ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7 proc., a wśród najmłodszej aż 62 proc. – wynika z badania Pracuj.pl. Jak się okazuje, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Oznacza to, że na rynek pracy wchodzą pracownicy, którzy wiedzą, czego chcą i nie boją się o tym mówić.

28.09.2023

Będzie większe wsparcie ubezpieczeniowe dla eksporterów

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Polskim firmom będzie łatwiej eksportować do Ukrainy, ze względu na ułatwienia w ubezpieczeniach eksportowych. Nowe przepisy wprowadzają mechanizmy, dzięki którym Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) może przejąć na siebie ryzyka standardowo nieubezpieczalne przez komercyjnych ubezpieczycieli. Eksperci oceniają, że rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na polskich przedsiębiorców.

28.09.2023

Opublikowano zmianę przepisów geologicznych, które ograniczą zabudowę działek

Prawo gospodarcze

Nowe przepisy nie podobają się m.in. ekologom i gminom górniczym. Ich zdaniem, pozwalają one arbitralnie decydować ministrowi klimatu i środowiska, które złoża w Polsce zostaną uznane za strategiczne i gdzie w związku z tym wprowadzić np. zakaz zabudowy. Ograniczają również rolę samorządów.

28.09.2023

Automat ZUS mylił się w sprawach Tarcz, firmy będą zwracać pieniądze

Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc z Tarcz Antykryzysowych, zwłaszcza świadczenie postojowe, mogą spodziewać się weryfikacji i decyzji ZUS nakazujących zwrot otrzymanych pieniędzy. W każdym oddziale Zakładu powstały specgrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Z informacji Prawo.pl wynika, że w wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, które nie powinny. Zdaniem prawników najbliższe lata to będą batalie sądowe.

28.09.2023

Inwestor może już zapłacić gminie, by ta uchwaliła dla niego plan

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestorzy mogą już płacić za uchwalenie specjalnych planów, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje przedsięwzięcie. Od 24 września umożliwia to reforma planistyczna. Nie określiła ona jednak, ile maksymalnie może żądać gmina. Mogą pojawiać się więc oczekiwania nadmiernie wygórowane lub wręcz wyssane z palca, które zniechęcą do zintegrowanych planów inwestycyjnych.

28.09.2023

1 października happening w obronie pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Wojsko

Postępowania sądowe trwają coraz dłużej, sądy są źle zarządzane, pracownicy zmagają się z niskimi wynagrodzeniami, presją i przeciążeniem pracy - to główne przyczyny, dla których Związek Zawodowy OZZ „AR PRIM” pracowników sądów zdecydował o zorganizowaniu happeningu. Ma odbyć się 1 października 2023 r. i pokazać przyczyny trudnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.

28.09.2023

Kamasa: Spojrzeliśmy na szpital jako na całość i szukaliśmy rozwiązań kompleksowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

- Wyszliśmy z założenia, że remonty muszą być połączone z reorganizacją działalności szpitala. Przeanalizowaliśmy drogi, które musi pokonać pacjent od szpitalnego oddziału ratunkowego do poszczególnych oddziałów czy stref diagnostyki. Analizowaliśmy także funkcje medyczne i ich rozproszenie w szpitalu. Postanowiliśmy ograniczyć koszty energii, co przyniosło oszczędności w rachunkach za prąd elektryczny około miliona złotych rocznie - mówi Prawo.pl Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

28.09.2023

Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono działa już pięć lat

Prawnicy

Pięć lat temu Rada Okręgowa Izby Radców Prawnych w Warszawie podjęła uchwałę o utworzeniu Ośrodka Pomocy Pro Bono. Pierwsze sprawy zaczęły spływać do niego na początku 2019 roku, od tego momentu radcowie podjęli się pomocy w 215 sprawach. Przez sam ośrodek przewinęło się dotąd 197 prawników, w tym 42 aplikantów, dla których to szansa na zdobywanie doświadczenia.

28.09.2023

Nieodpłatna pomoc prawna nie jest priorytetem resortu sprawiedliwości

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Według powiatów, zaproponowany przez rząd ponad 6-procentowy wzrost kwoty bazowej na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w 2024 roku, jest niewystarczający. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce dołożyć do tego zadania z własnej puli budżetowej, bo twierdzi, że ma inne priorytety.

28.09.2023

Pozew zbiorowy przy frankach kusi, ale sukces mało prawdopodobny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty Kredyty frankowe

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na drogę sądową. Zachęcają ich to tego nie tylko wyroki TSUE, ale też rekordowe raty. Do indywidualnej walki w sądzie zniechęcają natomiast koszty, choćby te związane z pracą pełnomocnika. Pozwy grupowe mogłyby być rozwiązaniem, ale - jak pokazuje praktyka sądowa - w sprawach "frankowych" zupełnie się nie sprawdzają. Lepszym pomysłem - w ocenie prawników - byłoby łączenie indywidualnych spraw do wspólnego rozpoznania.

28.09.2023

„Stara dusza” i niezrozumiany dorosły – związek legalny, ale kontrowersyjny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny zabrania współżycia z osobami, które nie ukończyły piętnastego roku życia. Uprawianie seksu z osobą, która tę granicę przekroczyła, jest już prawnie obojętne, nawet gdy w grę wchodzi duża różnica wieku pomiędzy partnerami. Ta ostatnia sytuacja jest jednak coraz mniej akceptowana społecznie - a to może rodzić pytania o potrzebę zmian w przepisach karnych, zwłaszcza że są kraje, które się na to zdecydowały.

28.09.2023

Toruńskie zabytki bez należytej ochrony - wyniki kontroli NIK

Ani prezydent miasta, ani wojewódzki konserwator zabytków nie zapewnili toruńskim zabytkom właściwej ochrony w związku z inwestycją na Bulwarze Filadelfijskim. NIK zwróciła się do wojewody o rozważenie zmiany na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformował Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

27.09.2023

Awokaci wracają do szkół - II edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej

Prawnicy

Po sukcesie I edycji akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” w 2022 r., adwokaci wracają do szkół, tym razem by pokazać młodzieży, jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie. Akcja ruszy już 3 października, adwokaci i aplikanci będą pracować w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które zgłosiły się do programu.

27.09.2023

Nagrody im. prof. Michała Kuleszy wręczone

Samorząd terytorialny

Redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” i jego wydawca – Wolters Kluwer Polska po raz dwudziesty nagrodziła najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie na temat samorządu terytorialnego. W przyszłym roku kapituła nagradzać będzie najlepsze książki.

27.09.2023

Opiekę koordynowaną realizują w większości małe przychodnie

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dotychczas 27 proc. POZ przystąpiło do realizacji opieki koordynowanej. To dużo więcej niż prognozowane 10 proc., które miały wejść do programu - zauważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Zdecydowana większość z nich, bo aż dwie trzecie, to małe przychodnie w niewielkich miejscowościach. Ci, którzy zaczęli wdrażać opiekę koordynowaną, są przekonani, że skorzystają przede wszystkim pacjenci właśnie z małych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistów jest trudniejszy.

27.09.2023

Nowe warunki kształcenia nauczycieli - podyplomówka nawet bez studiów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem w w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Złagodzi wymogi dotyczące kształcenia nauczycieli teoretycznej nauki zawodu oraz nauczycieli języka regionalnego. Zmiany mają wejść w życie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.

27.09.2023