Rzecznik: Obniżenie subwencji na nauczanie języka mniejszości może być niezgodne z Konstytucją

Zarządzanie oświatą

Subwencja dla samorządu terytorialnego na nauczanie jęz. niemieckiego ma być bowiem mniejsza niemal o 40 mln zł. Kwota ta ma wesprzeć nauczanie jęz. polskiego w Niemczech.Może to budzić obawy co do zgodności m.in. z Konstytucją, zgodnie z którą Polska zapewnia wolność zachowania i rozwoju własnego języka obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych. MEiN odpowiada, że to kwestia zachowania symetrii.

07.01.2022

Referendarze rozpatrują coraz więcej spraw i chcą lepszych warunków pracy

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze to kolejna grupa zawodowa wymiaru sprawiedliwości, która widzi konieczność poprawy warunków swojej pracy, począwszy od ścieżki awansowanej, poprzez urlopy po wynagrodzenia. Wskazują przy tym, że z roku na rok rozpatrują co raz więcej sprawy - w 2020 r. 67 proc. spośród tych, które wpłynęły do sądów. Ich referaty sięgają nawet 3 tys. spraw.

07.01.2022

Egzamin na szefa szpitala to wotum nieufności dla dobrych dyrektorów

Opieka zdrowotna Zarządzanie

By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.

07.01.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych działa na pół gwizdka i blokuje restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 

07.01.2022

W 2022 roku pandemia jeszcze bardziej podwyższy emerytury niż przed rokiem

Domowe finanse Emerytury i renty Koronawirus Polski Ład

Od stycznia do listopada 2021 r. ZUS wypłacił 408,3 tys. zasiłków pogrzebowych. To więcej niż w całym 2020 roku, gdy było ich 391,7 tys. To jeden z sygnałów, że kolejny rok pandemii skrócił średnie dalsze trwanie życia Polaków - aż o 14 miesięcy. Z przejściem na emeryturę opłaca się więc poczekać do lipca z uwagi na spodziewaną - rekordową w tym roku - waloryzację kapitału zgromadzonego w ZUS.

07.01.2022

Błędy w miejscowych planach zagospodarowania znikają dzięki cyfryzacji

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Błędy w miejscowych planach, które prowadzą do wielu zawiłości formalnych, skutkują barierami w rozwoju gmin i miast, bywają też związane z tym problemy w uzyskiwaniu pozwoleń na budowy. Samorządy rozwiązują ten problem, wdrażając szereg narzędzi cyfrowych we współpracy z branżowymi specjalistami. Z pomocą przyszło także Ministerstwo Rozwoju.

06.01.2022

SN: Prezes Izby Cywilnej pyta o przyczynę wyznaczenia rozprawy w sprawie statusu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.

05.01.2022

Instytut Ekspertyz Medycznych wspomoże sądy i prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.

05.01.2022

Wysłuchanie nie przyspieszyło prac nad projektem o weryfikacji szczepień

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Wystąpienia antyszczepionkowców zdominowały środowe wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Zabrakło głosów środowisk medycznych i pracodawców. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poinformował, że prace nad projektem mają być we wtorek.

05.01.2022

Ministerstwo Zdrowia bez planu na falę Omikronu

Koronawirus

Rozszerzenie bazy tzw. łóżek covidowych do nawet 60 tysięcy, a zatem prawie połowy wszystkich - to jedyny pewny plan Ministerstwa Zdrowia na walkę z pandemią i Omikronem, nową mutacją koronowirusa. Natomiast nowych obostrzeń nie będzie, jedynie może zostać przyspieszony obowiązek zaszczepienia się osób zatrudnionych w ochronie zdrowia.

05.01.2022

MF zapowiada zmiany w rozliczaniu zaliczek na PIT i składaniu formularza PIT-2

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów przypomina, że co do zasady, PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie ma potrzeby składać go co rok. Zgodnie z przepisami, złożenie PIT-2 daje pracodawcy prawo do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W 2022 roku jest to 425 zł miesięcznie.

05.01.2022

Czechy dołączają do krytyki naruszeń praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność – powiedział nowy czeski minister do spraw Unii Europejskiej Mikuláš Bek. I zasugerował, że oba te kraje mogą być z tego powodu izolowane, nawet w ramach Grupy Wyszehradzkiej. To nowość, ponieważ kierowany przez Andreja Babisza poprzedni czeski rząd unikał wypowiedzi na ten temat.

05.01.2022

Dopóki śmierć was nie rozłączy - aktualne w małżeństwie, ale już nie na uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.

05.01.2022

Obniżka wycen testów PCR utrudni walkę z pandemią

Koronawirus

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia obniżył od 1 stycznia 2022 roku stawki za testy przeciw Covid-19. Za test PCR wykonany do 24 godzin nie płaci już 280 zł, ale tylko 118 zł. Zdaniem ekspertów to za mało, by szpitalom i laboratoriom opłacało się wykonywać jednotetapowe testy dobrej jakości, których wynik jest już po sześciu godzinach. Nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu – sygnalizuje branża.

05.01.2022

Kompetencje referendarzy coraz większe, ale szanse na zostanie sędzią nikłe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w referendarzach widzi szanse na odciążenie sędziów od natłoku spraw. Ich kompetencje już zwiększono i rozważane są kolejne kroki - jak choćby przekazanie im wymierzania kar nagany czy grzywny. Jednak podobnie jak w przypadku asystentów sądowych, ich ścieżka kariery jest dość krótka, a szansa na zwieńczenie jej stanowiskiem sędziego coraz mniejsza.

05.01.2022

Horrendalny rachunek za gaz? Trzeba udowodnić, że dla domowych potrzeb

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Nawet tysiąc procent wzrosły ceny gazu dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą zapłacić mniej, gdy ich wspólnota lub spółdzielnia złoży oświadczenie, że wykorzystuje gaz wyłącznie dla celów gospodarstwa domowego. Problem w tym, że takie wydzielenie nie zawsze jest proste, a przeszło trzy miliony osób mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu.

05.01.2022

Ryczałt ma być korzystny, ale trudno z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Jednym z założeń Polskiego Ładu jest uproszczenie rozliczeń podatkowych i upowszechnienie rozliczania PIT w formie ryczałtu od przychodów. Problem jednak w tym, że z tego udogodnienia w praktyce trudno będzie skorzystać. Przejście na ryczałt nie jest bowiem możliwe, jeśli podatnik będzie współpracował z byłym pracodawcą – i to przez dwa lata.

05.01.2022

Po wyroku TSUE Izba Cywilna SN wraca do sprawy powołania nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.

04.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski