Chorzy kontrolują rozliczenia swoich lekarzy z NFZ

Finansowanie zdrowia

Pacjenci wykryli prawie 800 nieprawidłowości rozliczeniach lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartość usług medycznych, z których zainteresowani nigdy w gabinecie lekarskim nie skorzystali, albo skorzystali i zapłacili za to z własnej kieszeni a nie powinni, wyniosła prawie 217 mln zł.

06.02.2020

SN: Weryfikacja "nowego" sędziego uzależniona od rodzaju sądu i sprawy

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy dopuszcza okoliczności, które mimo wadliwości procedury powołania na stanowisko "nowego" sędziego, mogłyby świadczyć o zachowaniu minimalnego standardu bezstronności i niezawisłości. Jakie? Gdy chodzi o osobę, który spełniałaby kryteria, także podczas wyboru przez KRS w innym składzie.

06.02.2020

Żyjemy krócej. Dzięki temu przyszła emerytura będzie wyższa, o ile jej dożyjemy

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Nie tylko wysokość płaconych składek, ale także każdy dodatkowy rok pracy, a nawet jej miesiąc po osiągnięciu wieku emerytalnego, może zwiększyć świadczenie, jakie będziemy pobierać w przyszłości. Także dlatego, że potencjalnie krócej będziemy je pobierać. ZUS przelicza zgromadzony przez nas kapitał według średniego trwania życia.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

Komitet Helsiński: Represje wobec sędziów ograniczą prawa człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma praw człowieka bez niezależnych, niezawisłych sądów. Ustawa dyscyplinująca sędziów ma na celu ograniczenie niezależności sądów, a przecież art. 173 Konstytucji mówi, że sądy „są władzą odrębną i niezależną od innych władz – stwierdził w ogłoszonym w środę stanowisku Komitet Helsiński w Polsce.

05.02.2020

Jest uzasadnienie uchwały trzech izb SN w sprawie statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na stronie internetowej Sądu Najwyższego zamieszczone zostało w środę uzasadnienie uchwały połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23 stycznia 2020 r., które stwierdziły, że można podważać prawo sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa do orzekania.

05.02.2020

Na psychiatrię dziecięcą zaczynają płynąć pieniądze

Pacjent

Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs, który wyłoni nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży dla pierwszego poziomu referencyjnego. Przeznaczy na ten cel prawie 38 mln zł.

05.02.2020

Minister blokuje skargi emerytalne byłych funkcjonariuszy, by nie dotarły do Strasburga

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sądy powszechne nie muszą zawieszać spraw dotyczących zmniejszonych emerytur byłych funkcjonariuszy służb PRL, czekając na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mijają już dwa lata od złożenia tego wniosku do TK, ale dopóki przy władzy jest obecna partia, Trybunał nie rozstrzygnie sporu - uważają pełnomocnicy stron skarżących.

05.02.2020

Prof. Strzembosz: Nowa ustawa to policzek wymierzony TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych i ta ustawa jest prowokacją. Jest właściwie daniem w twarz Trybunałowi w Luksemburgu - powiedział w środę były I prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. I przypomniał, że TSUE wypowiedział się jednoznacznie, jaki organ może być organem sądowym.

05.02.2020

Termin wyborów prezydenckich to 10 maja, ruszyła kampania wyborcza

Wybory

Termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyznaczony został na niedzielę 10 maja 2020 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Ewentualna druga tura odbędzie się 24 maja. Postanowienie marszałka Sejmu zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, ruszyła więc kampania wyborcza.

05.02.2020

Sąd nie zauważył wniosku o odroczenie i wydał wyrok - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Organizacyjne niedopatrzenie w sądzie uniemożliwiło odroczenie rozprawy apelacyjnej chorego mężczyzny, w efekcie czego - pod nieobecność - został prawomocnie skazany. Rzecznik Praw Obywatelskich uzasadnia kasacje tym, że dochował on wszelkiej staranności w jej usprawiedliwieniu, skan wniosku o odroczenie i zaświadczenie lekarza przesłał dzień wcześniej mailem.

05.02.2020

Siedem błędów, których powinien wystrzegać się menadżer

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Niedelegowanie zadań, pochopne decyzje i brak komunikacji w zespole to tylko niektóre z błędów, których powinien unikać menadżer. Od dobrego wymaga się empatii i zrozumienia, ale także konsekwencji i stanowczości. Nieumiejętne kierowanie zespołem może skutkować nieefektywną pracą, zwiększoną rotacją, a finalnie prowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

05.02.2020

W Polsce minimalne wynagrodzenie prawie trzykrotnie niższe niż w Irlandii

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Poziom minimalnego wynagrodzenia w Polsce jest wyższy niż np. na Litwie, na Słowacji, w Estonii czy w Czechach. Nadal, jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, daleko nam do takich krajów jak Irlandia. To nie jedyny problem. Zdaniem ekspertów Personnel Service, o wysokość pensji minimalnej różnią się też zarobki kobiet i mężczyzn w niektórych zawodach.

05.02.2020

Uproszczona legalizacja nie dla działkowców

Budownictwo

Zgodnie z poprawką senatorów tzw. uproszczona legalizacja nie obejmie samowoli budowlanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, np. ponadwymiarowych altan. Działkowcy przesłali do Senatu wiele apeli i stanowisk, w których ostrzegali m.in. przed perspektywą dzikich osiedli mieszkaniowych i zostali wysłuchani.

05.02.2020

Rzecznicy zgodnie o promowaniu kar cielesnych - wysoce szkodliwe

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawa dotyczy książki Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka”, która zawiera opisy metod stosowania kar cielesnych wobec dziecka. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpili do wydawcy o wycofanie jej ze sprzedaży. Podnoszą, że promowanie przemocy jest wysoce szkodliwe, RPO dodaje, że może być traktowane jako nawoływanie do przestępstwa.

05.02.2020

Wolność wypowiedzi na uczelniach niekoniecznie lepiej chroniona

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce lepiej chronić wolność słowa na uczelniach. Zadba o to specjalna komisja, ale w ocenie ekspertów rozwiązanie to jest raczej problematyczne. Po pierwsze istniejące gwarancje w tym zakresie są wystarczające, po drugie tak znowelizowane przepisy mogą być wykorzystywane przez wyznawców dość skrajnych poglądów - np. osób kwestionujących kulistość ziemi.

05.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020

Problem z ławnikami SN trwa - teraz spór o szkolenie z etyki

Wymiar sprawiedliwości

Ławnicy orzekający w dwóch nowych izbach Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej mieli zostać przeszkoleni z zakresu etyki. Temat ważki - bo jak wskazują - wielu z nich z dylematami etycznymi styka się na co dzień. Wśród prelegentów nie znaleźli się jednak sędziowie Sądu Najwyższego tylko m.in. dwaj księża. Strata pieniędzy i czasu - mówią ławnicy.

05.02.2020

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.

05.02.2020