Niskie zarobki i chaos prawny zniechęcają młodych do pracy w szkole

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Absolwenci kierunków pedagogicznych coraz rzadziej wybierają pracę w szkole. Zniechęca ich m.in. bałagan prawny. Oprócz kryzysu edukacyjnego szkoły czekać więc może kryzys kadrowy. Dziś statystyczny polski nauczyciel to prawie czterdziestopięcioletnia kobieta. MEN zapewnia, że robi wiele, by ten negatywny trend odwrócić.

13.02.2020

Marszałek Sejmu: Ujawnimy listy poparcia do KRS gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku WSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego, Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. WSA w Warszawie uchylił 24 stycznia br. postanowienia prezesa UODO, które wstrzymują ich upublicznienie.

12.02.2020

Trzeba poprawić projekt ustawy o przeniesieniu środków z OFE do IKE

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Posłowie uznali 12 lutego br., że projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) należy poprawić w sejmowych komisjach finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.

12.02.2020

Sędziowie krakowskiego SA: nie będziemy stosować się do "kagańcowej ustawy"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustawa z 20 grudnia 2019 r., trafnie zwana „ustawą kagańcową”, nie pozostaje w zgodzie z zasadami wyrażonymi w Konstytucji RP oraz z zasadami wyrażonymi w prawie Unii Europejskiej - stwierdza uchwała Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jej autorzy deklarują, że nie zamierzają się do niej stosować.

12.02.2020

Coraz mniej przeszczepień narządów, a więcej potrzebujących

Opieka zdrowotna

Liczba osób oczekujących na przeszczepienie narządów wzrosła z 1,5 tys. w 2014 roku do 1959 w 2020. Jednocześnie spadła liczba potencjalnych dawców. Wszystko przez to, że szpitale, które mają potencjał donacyjny, nie zachęcają rodzin do pobrania narządu od ich bliskich zmarłych.

12.02.2020

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów do swoich świadczeniobiorców

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał już ponad 9,73 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów. Trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. W środę ostatnia partia listów z PIT-ami została wysłana.

12.02.2020

BCC: Potrzebne działania uszczelniające nadużycia na rynku pracowników delegowanych spoza UE

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ograniczenie delegowania na teren Polski oraz z Polski cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, dla uniknięcia płacenia w Polsce danin publicznych postuluje Business Centre Club. Zjawisko ma dużą skalę i szkodzi rynkowi pracy. Sytuacja wymaga nie tylko reakcji organów kontrolnych, ale przede wszystkim podjęcia działań legislacyjnych.

12.02.2020

Sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi z Sądu Najwyższego 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od czwartku 13 lutego br. prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki przechodzi w stan spoczynku. 27 lutego mają być wybrani kandydaci, spośród których prezydent powoła nowego prezesa Izby.

12.02.2020

NIK: Większości zysków z przestępstw nie udaje się odzyskać

Prawo karne

W latach 2014-2018 nielegalne zyski przestępców oszacowano na 200 do ponad 500 mld zł, a odzyskano tylko 3 mld zł. To pokazuje, że w Polsce nie funkcjonuje spójny, kompleksowy system ujawniania i zabezpieczania mienia pochodzącego z przestępstw, który zapewniałby jego sprawne odzyskiwanie - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

12.02.2020

Specjalna podkomisja zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

Zawody medyczne

Jedenastu posłów weszło w skład podkomisji, która zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Tak we wtorek wieczorem zdecydowała sejmowa Komisja Zdrowia. Powołanie podkomisji to odpowiedź na apel lekarzy. Przygotowywane zmiany mają wejść w życie już 1 kwietnia 2020 roku.

12.02.2020

KE: Wykorzystamy procedury w obronie praworządności w Polsce 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska będzie wypełniać swą rolę strażniczki traktatu i wykorzysta procedurę przeciwnaruszeniową ilekroć pojawią się problemy dotyczące kwestii zgodności z prawem Unii Europejskiej - zapowiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce wiceszefowa KE Viera Jourova.

12.02.2020

Prezes TK nie przedstawi w Sejmie sprawozdania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu posłowie mają wysłuchać informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku. Nie zrobi tego jednak, jak to było w zwyczaju prezes tej instytucji, ponieważ Julia Przyłębska nie przyjdzie na posiedzenie. Wcześniej odmówiła obecności w Senacie.

12.02.2020

RPO apeluje o ożywienie instytucji kompensaty dla ofiar przestępstw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ofiary niektórych przestępstw mają prawo do państwowej kompensaty, ale instytucja ta jest jednak wykorzystywana stosunkowo rzadko. W kolejnych latach przyznawanych jest coraz mniej takich kompensat - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I zachęca Senat do zaproponowania zmian, które usprawniłyby jej przyznawanie.

12.02.2020

Pracownik delegowany przed 30 lipca może być traktowany według nowych unijnych zasad

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo unijne

Od 30 lipca 2020 roku zacznie obowiązywać dyrektywa unijna o delegowaniu pracowników. Nie wszystkie polskie firmy wiedzą jednak, że do okresu oddelegowania, czyli do 12 lub maksymalnie 18 miesięcy, będą musiały zaliczyć także okres pracy sprzed 30 lipca. To efekt braku przepisów przejściowych w dyrektywie i niekorzystnej jej interpretacji.

12.02.2020

RPO apeluje o przesunięcie daty ewaluacji na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Naukowcy apelują o przesunięcie ewaluacji jakości działalności naukowej. Argumentują, że resort nauki za późno zajął się choćby przygotowaniem wykazu czasopism i wydawnictw, w których można zamieszczać punktowane publikacje. Rzecznik praw obywatelskich skierował do resortu nauki wystąpienie w tej sprawie.

12.02.2020

Rząd daje pieniądze na PKS-y, ale samorządy w to nie wchodzą

Samorząd terytorialny Transport

Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.

12.02.2020

E-przetargi – wykonawcy i zamawiający oczekują usprawnienia systemu

Zamówienia publiczne

Co piąty wykonawca spóźnia się ze złożeniem oferty z powodu problemów z funkcjonowaniem platformy zakupowej. Niedostępność najczęściej dotyczy miniPortalu, na którym przetargi ogłasza blisko połowa zamawiających. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który deklaruje usprawnianie tego systemu.

12.02.2020

Sejmowa komisja przeciwna poprawkom Senatu do ustawy o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała we wtorek poprawki wniesione przez Senat do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Główne sprowadzają się do wykreślenia zapisów, na podstawie których "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

11.02.2020