Kwestia wypłat 14. emerytury powróciła po sobotniej wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który na antenie TVP Info pytany o to, czy w tym roku utrzymane zostaną 13. i 14. emerytury, stwierdził: - Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (...) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym rok - powiedział.

Wypowiedź ta była szeroko komentowana na Twitterze. W odpowiedzi na te komentarze rzecznik rządu przypomniał, że czternastki - w przeciwieństwie do trzynastek - były jednorazowym świadczeniem. - Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa. Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny. Teraz wyższa emerytura po obniżce podatków w ramach Polskiego Ładu. Od marca waloryzacja - napisał na Twitterze Müller.

Czytaj w LEX: Charakter prawny "trzynastej emerytury" >

Także w poniedziałek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, była pytana o to, czy w 2022 roku będzie wypłacana czternasta emerytura. Okazją była zorganizowana po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów konferencja prasowa, w trakcie której szefowa MRiPS oraz prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poinformowały o planowanej na luty wypłacie wyrównań dla emerytów i rencistów, którzy – po wejściu w życie podatkowego Polskiego Ładu – otrzymali w styczniu niższe świadczenia.

Czytaj również: Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku>>

Jak przypomniała minister Marlena Maląg, 14. emerytura była planowana jako świadczenie jednorazowe w 2021 r., co ministerstwo wielokrotnie sygnalizowało. - To była swoista tarcza antykryzysowa dla seniorów – oznajmiła Maląg. I dodała: - Co do tego, czy w 2022 r. będzie jeszcze realizowane, decyzja jeszcze nie została ostatecznie podjęta.

Także podczas spotkania z dziennikarzami w urzędzie wojewódzkim w Łodzi Marlena Maląg odniosła się do pytań dotyczących zaniechania wypłaty tegorocznej 14. emerytury. - Decyzje w tej sprawie nie zostały ostatecznie podjęte, ale czternasta emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe. To cały czas komunikowaliśmy – podkreśliła Maląg. I zaznaczyła: - Wprowadzenie Polskiego Ładu, a co za tym idzie ulg podatkowych, spowoduje, że w kieszeni emerytów zostanie więcej pieniędzy niż po wypłacie czternastek.

Czytaj w LEX: Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 2022 r. i obowiązek składania deklaracji do ZUS >

Przypomnijmy, że czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.