- To zwyczajnie radosna chwila, że właśnie dzisiaj, także w Dniu Kobiet, mogłem podpisać ustawę w sprawie czternastej emerytury - powiedział w poniedziałek 8 marca prezydent Andrzej Duda, który w Miejskim Ośrodku Kultury, Turystyki i Sportu, w Otwocku podpisał ustawę o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, popularnie zwaną ustawą o czternastej emeryturze.

Tak więc w tym roku emeryci i renciści, oprócz trzynastej emerytury, mają otrzymać także czternastą. Dodatkowe świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (czyli 1250,88 zł brutto). Czternastki ma otrzymać 9,1 mln osób. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Czytaj więcej: Senat zdecydował: 14-tka dla emerytów i rencistów bez kryterium dochodowego>>

- Bardzo się cieszę, jest to zwyczajnie radosna chwila dla mnie, że właśnie dzisiaj także w Dniu Kobiet, kiedy składamy życzenia wszystkim paniom, życząc im wszystkiego dobrego, zdrowia, a przede wszystkim pomyślności, wszelkiego dobra, mogłem podpisać ustawę, która jest dobrem - powiedział prezydent.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury – powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Jak podkreśliła, czternaste świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Czytaj również: Sejm przeciw poprawkom Senatu do czternastej emerytury>>

Miliardy popłyną do emerytów i rencistów

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę, która przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Jak przypomniał prezydent Duda, jej wypłata to koszt prawie 12 mld zł.