Poinformował o tym we wtorek wiceprzewodniczący PO Borys Budka. Chodzi o pismo podpisane w poniedziałek przez siedem organizacji społecznych i dziesięć ugrupowań politycznych: PO, PSL, Lewicę, Polskę 2050, Inicjatywę Polską, Nowoczesną, Zielonych, PPS, Razem i UED.

Jak podał Budka, partie opozycyjne skupione w tzw. Porozumieniu dla Praworządności zadeklarowały, że nie wezmą udziału w trwającej procedurze wyborów do sędziowskiej części KRS. - Apelujemy do rządzących o zatrzymanie procesu wyborów, a do sędziów o powstrzymanie się od kandydowania. Najpierw przywrócenie niezależności KRS, potem wybór składu - napisał na Twitterze Budka, zamieszczając oświadczenie Porozumienia dla Praworządności.

 

 

Koniec kadencji KRS, trzeba wybrać nowych sędziów

Oświadczenie partii opozycyjnych ma związek z tym, że 4 grudnia ruszyła procedura zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów przez Sejm. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pod taką kandydaturą musi podpisać się 25 sędziów lub co najmniej dwa tysiące obywateli. Kadencja obecnej KRS kończy się na początku marca.

- W związku z obwieszczeniem o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa oświadczamy, że sposób powoływania składu KRS został uznany za wadliwy i niezgodny z prawem UE przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ta sytuacja rodzi konflikt domagający się pilnego rozwiązania. W grę wchodzi polska racja stanu w postaci przynależności Polski do Unii Europejskiej. Zamrożona jest przynależna Polsce część środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy - czytamy w oświadczenii.

Czytaj także: 
Iustitia nawołuje do bojkotu wyborów do KRS>>
KRS protestuje przeciwko bojkotowi wyborów do tego organu>>

Trzeba przywrócić konstytucyjny porządek 

Według jegao autorów, w Polsce pogłębia się także chaos prawny i rośnie liczba wadliwie wydanych wyroków i obywateli, którzy nie otrzymują wiążącej decyzji sądów w ważnych dla nich sprawach.  - Dlatego deklarujemy, że nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do neoKRS. Uważamy, że wszelkie działania dotyczące tej sprawy powinny zostać wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego, zgodnego z polską Konstytucją i prawem Unii Europejskiej - oświadczyły partie opozycyjne.

Autrorzy deklaracji przypomnieli też, że w ramach Porozumienia dla Praworządności kontynuowane są prace nad projektem ustawy przywracającej konstytucyjny tryb wyborów KRS, przygotowanym z udziałem najwybitniejszych środowisk prawniczych.  - Liczymy, że większość sejmowa nie odrzuci jej w ramach politycznej wojny - napisali autorzy. I zaapelowali do rządzących i parlamentarzystów o powstrzymanie procesu wyboru nowych sędziów neoKRS, by "uniknąć pogłębiania się prawnego chaosu oraz oddali niebezpieczeństwo utraty przez Polskę środków unijnych".