Anna Błaszczak- Banasiak przez całe swoje życie zawodowe działa w oparciu o prawa człowieka i na rzecz praw człowieka, szczególnie angażując się w ochronę praw osób z niepełnosprawnościami. Była współprzewodniczącą Komisji Ekspertów do spraw Osób z Niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i koordynowała proces monitoringu wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Za swoje zaangażowanie została wyróżniona tytułem Ambasadorki tej Konwencji oraz nagrodą główną „Integralia”.

Po uchwaleniu ustawy o równym traktowaniu współtworzyła w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich struktury organu do spraw równego traktowania. Była członkinią zarządu Europejskiej Sieci Organów do spraw Równego Traktowania „Equinet”. Reprezentowała Rzecznika w szeregu precedensowych postępowań sądowych dotyczących ochrony przed dyskryminacją, w tym w sprawach uchylenia samorządowych uchwał o tzw. strefach wolnych od LGBT czy uchylenia zakazów organizowania Marszów Równości. Kampania Przeciwko Homofobii przyznała jej nagrodę „Korona Równości” w kategorii prawo.

Czytaj:​ 
Amnesty: Prawo do zgromadzeń w Polsce coraz bardziej ograniczane>>
„Wolne od LGBT”, ale też od funduszy UE – czy gminy mogą się odwołać?>>

- Prawa człowieka definiują całe moje życie zawodowe. Jestem gotowa podjąć się wyzwań, jakie stoją przed Amnesty International w Polsce. Mówimy tym samym językiem o naruszeniach i zaniechaniach w obszarze praw człowieka, dlatego z dumą dołączam do globalnego ruchu 10 milionów osób, które niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak.

Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publikowanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.