Rusza szósta edycja programu „Finansoaktywni”

Ordynacja Szkoła i uczeń

Umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu – tak brzmi temat przewodni szóstej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Program Ministerstwa Finansów jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych.

04.03.2020

Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.

04.03.2020

Minister: Nie ma powodu do zamykania szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Na razie nie ma powodu, żeby zawieszać zajęcia w całej Polsce. Każdy z dyrektorów szkoły wie, co ma robić, gdyby pojawiło się bezpośrednie zagrożenie. Takie stanowisko minister edukacji narodowej przedstawił w środę w związku z informacją o wystąpieniu w Polsce pierwszego zachorowania na koronawirusa.

04.03.2020

Dowód z warstwą elektroniczną działa już od roku

Administracja publiczna

Prawie trzy miliony Polaków odebrało już swój dowód z warstwą elektroniczną. Jedna z głównych zalet dokumentu, który jest dostępny od roku, to bezpieczeństwo. Właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną czy korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

04.03.2020

Minister zaleca uczelniom ostrożność w związku z koronawirusem

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa, a także rozważenie przełożenia rozpoczęcia studiów lub wymiany międzynarodowej na kolejny semestr - takie m.in. rekomendacje skierował w środę do uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego.

04.03.2020

Korupcja w Polsce coraz większym problemem, choć zwykłe łapówki przechodzą do lamusa

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie przepisy nie są dostosowane do zmiany charakteru korupcji w Polsce. Czasy, kiedy w Polsce przez korupcję rozumiało się niemal wyłącznie dawanie i przyjmowanie łapówek, dawno przeminęły - wskazuje Fundacja Batorego i dodaje, że konieczna jest m.in. reforma służby cywilnej, która powinna rozciągnąć jednolite standardy pracy urzędników na wszystkie typy instytucji rządowych.

04.03.2020

MEN: Rodzic może wyrazić opinię, ale nie zwolni dziecka z obowiązkowej edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzic ma prawo wyrazić zastrzeżenia wobec działalności szkoły, a obawy zgłosić jej dyrektorowi - tak wiceminister edukacji odniosła się do wątpliwości dotyczących kolportowania przez jedną z organizacji wzoru oświadczenia zachęcającego rodziców do wypisywania dzieci z zajęć nawiązujących do „zagadnień: edukacji seksualnej, antykoncepcji, profilaktyki ciąż wśród nieletnich.

04.03.2020

Wydatki na profilaktykę przeciwko koronawirusowi mogą być kosztem podatkowym

CIT PIT

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenia się w firmach koronawirusa i innych chorób pracodawcy masowo wyposażają biurowe łazienki i kuchnie w ręczniki papierowe, mydła antybakteryjne i inne środki higieniczne. Wydatki na ten cel można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika z też z prawa pracy.

04.03.2020

Fotoradary stwierdziły ponad 1,6 mln naruszeń przepisów ruchu drogowego w 2019 roku 

Prawo karne Policja

W 2019 roku urządzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zarejestrowały w Polsce 1 mln 606 tys. naruszeń. Najwięcej dotyczyło przekroczenia prędkości - 1 mln 573 tys., a 33 tys. przejazdu na czerwonym świetle. Nie jest to pełna liczba wykroczeń drogowych, bo obejmuje ona tylko dane z fotoradarów.

04.03.2020

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

Opieka zdrowotna Koronawirus

W szpitalu w Zielonej Górze potwierdzono w nocy pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pacjent przebywa w szpitalu, a jego rodzina została objęta kwarantanną domową.

04.03.2020

TK ogłosi dziś, czy można wnioskować o wyłączenie sędziego wybranego przez nową KRS

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności wniosków o wyłączanie sędziów, z uwagi na fakt, że dany sędzia został wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Wniosek w tej sprawie sformułowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. To jedna z serii spraw dotyczących tego zagadnienia, które trafiły do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r.

04.03.2020

Tajemnica lekarska słabiej ochroni pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd chce wprowadzić obowiązek przekazania przez szpitale zakładom ubezpieczeń informacji o stanie zdrowia pacjenta bez uzyskania jego pisemnej zgody i przekazania jej kopii, a jedynie na podstawie informacji o tym, że on wyraził taką zgodę. Lekarze protestują przeciwko tej zmianie.

04.03.2020

44 tys. cudzoziemców uczy się w polskich szkołach

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach w roku szkolnym 2018/19 uczyło się około 44 000 cudzoziemców. Najwięcej Ukraińców, ale dużo jest też uczniów z Białorusi, Gruzji, Indii, Mołdawii. To wyzwanie dla systemu edukacji, a największym problemem jest bariera językowa. Nie wszędzie jest zrozumienie, że język polski powinien być w takich szkołach taktowany jako język szkolnej edukacji.

04.03.2020

Samorządy chcą spalarni, ale nowe powstaną, gdy znajdą się na liście ministra klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce istnieje konieczność dalszej budowy spalarni – potwierdza resort klimatu, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom wielu samorządów. Podkreślają one, że termiczne przetwarzanie śmieci jest alternatywą dla ich zalegania na składowiskach i uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jednak te inwestycje nie mogą już liczyć na wsparcie UE.

04.03.2020

Trwają prace nad ustawą naprawczą - krytykuje ją nie tylko MS, ale i prawnicy

Wymiar sprawiedliwości

Senacki projekt w założeniu ma implementować wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. - zakłada wygaszenie obecnej kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz uchylenie podjętych przez nią uchwał. Resort sprawiedliwości podnosi, że jest niekonstytucyjny. Prawnicy, że to krok w dobrym kierunku, ale z brakami.

04.03.2020

Koronawirus pozwoli ominąć przepisy budowlane

Budownictwo Koronawirus

Do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi - nie będzie trzeba stosować prawa budowlanego. Nie będzie potrzebny projekt, pozwolenie na budowę, zgoda konserwatora zabytków, itp. Zdaniem ekspertów to zbyt ogólny przepis, który pod osłoną walki z epidemią, stworzy pole do nadużyć, nawet tam, gdzie obecnie budować nie można.

04.03.2020

Trwa konflikt wokół podwyżek dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W lutym Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt rozporządzenia podnoszący dolną i górną granicę wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości. I o ile pierwsza kwestia nie budzi zastrzeżeń, o tyle druga - bardzo duże. Związki mówią o tworzeniu kominów płacowych, a nieoficjalnie - warunków do rozwoju nepotyzmu.

04.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

TK 31 marca oceni zgodność uchwały trzech izb SN z konstytucją i traktatem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 31 marca wyznaczył rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego styczniowej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Premier chce zbadania jej zgodności m.in. z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych UE.

03.03.2020