Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora Krasonia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów, którzy wstrzymali delegację prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. W sprawie interweniuje Rzecznika Praw Obywatelskich, według którego może to być naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu oraz zasad niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów.

02.03.2020

Senat szykuje cztery projekty dla poprawy finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Projekt ustawy przywracającej subwencję rekompensującą w systemie dochodów samorządów, zmiana ustawy o dochodach samorządów w zakresie rekompensaty z tytułu ubytków w dochodach z PIT, wprowadzenie subwencji rozwojowej oraz subwencji ekologicznej – to inicjatywy, które wniesie senacka komisja samorządu do procesu legislacyjnego.

02.03.2020

UOKiK potwierdza, że po wcześniejszej spłacie kredytu można żądać zwrotu części opłat    

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Konsument, który dokonał wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego, może złożyć reklamację i domagać się zwrotu części pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wydał uzupełniające stanowisko w sprawie wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego twierdzi, że można oczekiwać proporcjonalnego liniowo zwrotu pobranych opłat i prowizji.

02.03.2020

RPO obawia się "efektu mrożącego" po sprawie sędziego Tulei

Wymiar sprawiedliwości

20 marca Izba Dyscyplinarna SN ma rozpatrzyć wniosek Prokuratury Krajowej o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Igora Tulei. Podstawowy zarzut to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, co naraziło bieg śledztwa". RPO ma wątpliwości, czy w ogóle można mówić o przestępstwie sędziego.

02.03.2020

Raport KPMG: Polski system podatkowy zasługuje na dwóję

CIT VAT Doradca podatkowy

2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.

02.03.2020

Policja nie zbada trzeźwości bezustnikowym alkomatem

Prawo karne Policja

W związku z zagrożeniem koronawirusem Komenda Główna Policji wydała policjantom zalecenie, by nie używali bezustnikowych alkomatów podczas akcji zbiorowego badania trzeźwości kierowców. W razie potrzeby mają używać urządzeń z wymiennymi ustnikami.

02.03.2020

Mały ZUS Plus wybrało już ponad 268 tys. osób

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Już ponad 268 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą wybrało Mały ZUS Plus, czyli możliwość płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze tylko dziś można zgłosić się do nowej ulgi. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięczne.

02.03.2020

Już 6 marca startuje Global Legal Hackathon

LegalTech

Ponad 177 zapisanych uczestników, ponad 25 zespołów w piątek 6 marca po raz trzeci w Warszawie weźmie udział w Global Legal Hackathon. Prawnicy, programiści, szefowie projektów, marketingowcy przez trzy dni będą tworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. Ich pracę oceni pięcioosobowe jury. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Główna to 10 tysięcy złotych.

02.03.2020

Samorządowcy: Pogarsza się sytuacja ekonomiczna miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Z przygotowanego przez Związek Miast Polskich raportu o stanie finansów samorządów wynika, że gwałtownie rosną koszty zadań publicznych, a jednocześnie spadają dochody samorządów - twierdzi Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, prezes Związku Miast Polskich.

02.03.2020

Szykują się zmiany w systemie finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Specjalny zespół ekspertów rządowych, samorządowych i przedstawicieli środowisk naukowych ma wypracować propozycje zmian w obszarze finansów samorządowych. Rezultatem prac ma być zwiększenie stabilności tego systemu, poprawa jego wydajności fiskalnej, zwiększenie samodzielności finansowej samorządów i ich władztwa podatkowego.

02.03.2020

Sejm uchwali specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Prawo pracy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Późnym wieczorem w niedzielę do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ponieważ w poniedziałek zbiera się w tej sprawie Sejm, ustawa jeszcze tego dnia może zostać uchwalona.

02.03.2020

"Iustitia": Obowiązek ujawniania przynależności do stowarzyszeń sprzeczny z prawami człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzony przez ustawę z 20 grudnia 2019 r. obowiązek ujawnienia przez sędziów przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń jest sprzeczny z podstawowymi prawami człowieka takimi jak prawo do poszanowania życia prywatnego, wolność wyznania, wolność gromadzenia się i stowarzyszania się - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

02.03.2020

MZ: Aptek nie ubywa, a pacjenci mają cały czas dostęp do leków

Pacjent Farmacja

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia liczba zamykanych aptek spada, a wprowadzone ponad dwa lata temu przepisy „apteka dla aptekarza” nie doprowadziły do tego, że ludność na terenach wiejskich straciła dostęp do placówek farmaceutycznych.

02.03.2020

Specjalny system wesprze działania wójtów, burmistrzów i radnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane dotyczące procesu świadczenia usług publicznych mają być wkrótce zebrane w jeden system informatyczny, który ma służyć ich monitorowaniu i być udostępniony dla wszystkich. Będzie wspierał samorządy w podejmowaniu decyzji, przedsiębiorcom pomoże w lokalizacji firmy, a mieszkańcom umożliwi kontrolę. Co ważne, ma wpłynąć na obniżenie kosztów administracji.

02.03.2020

Baza odpadów ma być połączona z JPK. Firmy protestują

Środowisko Prawo gospodarcze

Branżę odpadową czeka kolejna kosztowna i niebezpieczna zmiana. Baza Danych o Odpadach ma być połączona z bazą podatkowych Jednolitych Plików Kontrolnych. Taką propozycję przedstawiło Ministerstwo Rozwoju. Eksperci uważają, że prace nad nią powinny zostać wstrzymane do czasu aż BDO zacznie działać. Inaczej przedsiębiorcy będą narażeni na koszty, kontrole i kary.

02.03.2020

Telefoniczny kontakt z lekarzem zaleca resort zdrowia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Resort zdrowia zachęca pacjentów do korzystania z teleporady u lekarzy rodzinnych. Zaś ci apelują do NFZ aby ten zaakceptował zawieszenie niektórych zadań ich przychodni na czas walki z epidemią koronawirusa. Ich zdaniem do placówek medycznych nie powinny zgłaszać się zdrowe dzieci na badania profilaktyczne.

02.03.2020

Wypowiedzenie zmieniające też wymaga konsultacji ze związkami

Prawo pracy Prawo unijne

Wręczając większej grupie pracowników wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy, pracodawcy powinni rozpocząć procedurę konsultacji zwolnień grupowych. Nawet, jeżeli celem nie jest definitywne rozstanie się z załogą i gdy nie ma pewności, że liczba tych, którzy nie przyjmą nowych warunków, będzie mniejsza niż ustawowe progi zwolnień grupowych.

02.03.2020

Coraz trudniej odliczyć cały VAT od samochodów i paliwa

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Odliczenie pełnego VAT od firmowego samochodu i paliwa wymaga wykazania, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Udowodnienie tego faktu nie jest jednak proste. Dla skarbówki nawet potencjalna możliwość wykorzystania auta dla celów prywatnych wyłącza możliwość odliczenia całej daniny.

02.03.2020

Zapaść w psychiatrii dziecięcej rykoszetem uderza w sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Brakuje biegłych, szkoleń i placówek terapeutycznych specjalizujących się w pomocy dzieciom i nastolatkom. Warszawskie sądy już teraz ratują się przed przewlekłością przekazując swoje sprawy do innych apelacji. Powód... ponad roczny czas oczekiwania na opinię. Bez systemowych rozwiązań lepiej nie będzie - alarmują sędziowie rodzinni i prawnicy zajmujący się tymi sprawami.

02.03.2020