UOKiK ukarał firmy za naciąganie na inwestycję w auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dwie spółki Auto Rentier i Praebeo, kierowane przez jedną osobę, zostały ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za obiecywanie szybkiego zarobku na zainwestowanie w zakup auta na wynajem. Zamiast zysku klienci mają problemy w banku. Ta sprawa jest też badana przez prokuraturę.

28.02.2020

Norwegia wstrzymuje fundusze dla resortu sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Z powodu obaw o stan praworządności rząd Norwegii poinformował, że wstrzymuje dofinansowanie dla Polski w ramach programu wsparcia wymiaru sprawiedliwości. - Nasz kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce - powiedział wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen. MS twierdzi, że jeszcze nie zna tej decyzji.

28.02.2020

Nieważny dowód osobisty uniemożliwi wyjazd za granicę

Administracja publiczna

Od połowy stycznia, kiedy zmieniły się przepisy ustawy o dowodach osobistych, blisko 250 osób nie mogło opuścić kraju w związku z tym, że strażnicy graniczni stwierdzili nieważność ich dowodów osobistych. Przyczyną nieważności dokumentu może być np. zmiana nazwiska.

28.02.2020

W razie przymusowej kwarantanny pracownik dostanie wynagrodzenie chorobowe

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracownik, który decyzją inspektora sanitarnego zostanie poddany kwarantannie, nie zostanie bez wynagrodzenia. Decyzja taka jest bowiem podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeśli kwarantanna będzie dotyczyć dziecka, to rodzic może na jej podstawie wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

28.02.2020

Ministerstwo Finansów nie podwyższy drugiego progu w PIT

PIT

W ostatnim czasie do MF trafiło kilka interpelacji poselskich dotyczących skali podatkowej w PIT. Posłowie próbowali w nich zwrócić uwagę resortu na konieczność podwyższenia drugiego progu podatkowego. Od 2009 roku wynosi on 85 528 złotych. Resort nie widzi jednak potrzeby zmian. Przy obecnym progu 32-proc. stawka podatku dotyczy tylko około 5 procent podatników.

28.02.2020

Służba zdrowia będzie polubownie rozwiązywać spory z pacjentami

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd popiera postulat lekarzy o wprowadzeniu możliwości mediacji między pacjentem a medykiem w trakcie trwającego postępowania dyscyplinarnego. Jeśli polubowne rozmowy zakończą się ugodą, lekarz nie będzie obwiniony. Taka możliwość ma być wprowadzona do ustawy lekarskiej w ramach trwających w Sejmie prac legislacyjnych.

28.02.2020

Duże miasta bardziej atrakcyjne dla medyków

Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali powiatowych liczą na to, że młodzi lekarze zobowiązani do obycia części specjalizacji w mniejszym szpitalu, zasilą szeregi ich kadry i umożliwią dopięcie dyżurów. Tymczasem rezydenci nie chcą kształcić się ani pracować w mniejszych placówkach medycznych i niechętnie patrzą na projekt ustawy w tej sprawie.

28.02.2020

MEN: Samorządy dostają dość pieniędzy na małe szkoły

Zarządzanie oświatą

Decyzja o likwidacji placówki powinna być ostatecznością, ale może stać w sprzeczności z podstawową racjonalnością w przypadku placówek, gdzie w perspektywie najbliższych lat brak jest szans na zwiększenie liczby uczniów - zwracają uwagę posłowie, którzy podkreślają, że takich placówek nie da się utrzymać. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku.

28.02.2020

Inicjatywa lokalna mało popularna, choć może być sposobem na oszczędności

Samorząd terytorialny

Tylko nieliczne samorządy wywiązują się z obowiązku uchwalania zasad realizacji zadań publicznych w formie inicjatywy lokalnej. Powody to niewiedza samorządowców i brak zaufania do mieszkańców, którzy z kolei nie zawsze chcą brać sprawy w swoje ręce. Tymczasem to narzędzie pozwala na oszczędności w budżetach gmin.

28.02.2020

Pracownicy na dopalaczach, a przepisów brak

Prawo pracy BHP

Od 10 lat wzrasta liczba osób sięgających po dopalacze w środowisku pracy – alarmują toksykolodzy. Ich zdaniem, testy na obecność nowych substancji psychoaktywnych (NSP) powinny być elementem medycyny pracy, a pracodawcy powinni być informowani o uzależnieniu pracownika. Dziś nie jest to w ogóle uregulowane w polskim prawie.

28.02.2020

Wybory prezydenckie: Więcej błędnych danych na listach poparcia

Prawo karne Administracja publiczna RODO Wybory

Komitety wyborcze rejestrują się, ale często podpisy obywateli popierających kandydata nie zgadzają się z rejestrem PESEL. Państwowa Komisja Wyborcza odnotowuje więcej błędów, niż w poprzednich wyborach: zdarzają się martwe dusze, bo komitety korzystają ze starych baz danych i nie aktualizują adresów i nazwisk.

28.02.2020

Waloryzacja rent i emerytur już w marcu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Już od 1 marca 2020 roku wzrosną emerytury i renty. W tym roku - o 3,56 proc., nie mniej niż 70 zł. To efekt waloryzacji, jaką zostaną objęte świadczenia. Jest ona dokonywana z urzędu, co oznacza, że emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Wzrosną także najniższe emerytury i renty.

28.02.2020

W poniedziałek Sejm oceni zagrożenie koronawirusem

Opieka zdrowotna Koronawirus

W poniedziałek o godz. 10 rozpocznie się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym ma być przedstawiona informacja rządu ws. koronawirusa. Jak poinformowała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek, będzie to jedyny punkt programu. Sejm nie zajmie się projektem opozycji, by koronawirusa dodać do przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych.

27.02.2020

Trzech sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Izby Karnej Sądu Najwyższego wybrało w czwartek sędziów Jerzego Grubbę, Jarosława Matrasa i Michała Laskowskiego (fot.) jako kandydatów na nowego prezesa tej Izby. Po zaopiniowaniu przez pierwszą prezes SN kandydatury zostaną przekazane prezydentowi, który powoła jednego z nich na prezesa SN kierującego Izbą Karną.

27.02.2020

PIP wyjaśnia czy można wysłać pracownika służbowo w rejon koronawirusa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła wyjaśnić wątpliwości dotyczące przepisów prawa pracy, odnoszące się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z takim ryzykiem są dostępne na stronie www Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

27.02.2020

Minister funduszy do marszałków: Trzeba stawiać na duże partnerskie projekty

Finanse publiczne Prawo unijne

Umowę Partnerstwa, która określi ramy korzystania z funduszy UE w perspektywie 2021-2027, rząd ma przyjąć w drugiej połowie roku. Umożliwi to zakończenie negocjacji wieloletnich ram finansowych. Minister funduszy powiedziała marszałkom województw, że konieczne jest jak najszybsze wyjście z grona regionów o najsłabszym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego.

27.02.2020

Prokuratura chce oskarżyć sędziego Tuleję o przekroczenie uprawnień 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wystąpiła do sądu dyscyplinarnego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei. Podstawowy zarzut we wniosku to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa".

27.02.2020

RPO: Zakaz bicia dzieci jest absolutny

Treści książki stoją w rażącej sprzeczności z respektowaniem praw dziecka i mogą być postrzegane jako nawoływanie do przestępstwa - podkreśla RPO w odpowiedzi skierowanej do Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Przypomina, że zakaz bicia dzieci w Polsce jest zakazem absolutnym.

27.02.2020