We wtorek 8 czerwca odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja online pt. "AI w zdrowiu". Udział w niej jest bezpłatny. Konferencję rozpocznie wystąpienie Anny Goławskiej, wiceminister zdrowia, o trendach i wpływie sztucznej inteligencji na sektor ochrony zdrowia oraz pacjentów. Być może powie o planach cyfryzacji zapowiedzianych w Polskim Ładzie - to ona ma odpowiadać za ich wdrożenie. W konferencji weźmie też udział Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta , a także przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który omówi krajowe i unijne polityki oraz strategie dotyczące tworzenia rozwiązań opartych o AI i ich wdrażania w systemie ochrony zdrowia. To ważne, bo Rada Ministrów przyjęła „Politykę Rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”, a skoordynowanie działań i inicjatyw podejmowanych w systemie ochrony zdrowia przyczyni się do ustalenia spójnej strategii rozwoju AI w Polsce.

-----------------------------------------------
Zapisz się na bezpłatną konferencję online "AI w Zdrowiu" - link do rejestracji.
Posłuchaj, co mówią przedstawiciele administracji, biznesu, IT i  medycyny o sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.

-----------------------------------------------

AI to przyszłość ochrony zdrowia

- Jesteśmy świadkami zmian technologicznych, które mają transformacyjny wpływ na system ochrony zdrowia, rozwój badań naukowych i opiekę nad pacjentem - mówi Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, prezes Młodych Menedżerów Medycyny i liderka Koalicji AI w zdrowiu. - AI jest przyszłością sektora medycznego, czego dowodem jest coraz częstsze wykorzystywanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach medycznych - dodaje. Podczas konferencji zaś Lisa Hoollins z brytyjskiego NHS powie o o polityce AI w zdrowiu UK. Będą też poruszone takie tematy jak: udostępnianie i zbieranie danych medycznych, przechowywanie ich w chmurze, współpracy międzynarodowej, a także o AI w kardiologii - harmonogram konferencji dostępny jest tutaj- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że AI to naturalny i niezbędny dziś element rozwoju medycyny - mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Jako kardiolog – codziennie zajmujący się pacjentami, ale też badacz uczestniczący w wielu międzynarodowych projektach widzę ogromną potrzebę integracji i systematyzacji danych oraz optymalizacji szeregu procesów – także diagnostycznych. Sztuką jest bowiem nie tyle posiadanie danych, co skuteczne i mądre ich wykorzystanie zarówno w procesie naukowym, jak i klinicznym - mówi.  We wtorek 8 czerwca poznamy też najnowszą edycję raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”, który jest jedynym raportem w Polsce inwentaryzującym polski sektor medtech.

 

Startupy inwestują w zdrowie

W tegorocznej edycji raportu wzięło udział 115 startupów medycznych.- Z raportu wynika, że prawie 50 proc. startupów działa w obszarze AI - mówi Ligia Kornowska. - Jest to znaczny wzrost w porównaniu do zeszłorocznej edycji Raportu, w której działanie w obszarze AI zadeklarowało niecałe 30 proc. startupów. Wskazuje to na gwałtowny wzrost wykorzystywania sztucznej inteligencji w innowacyjnych rozwiązaniach oferowanych na rynku, co w przyszłości przyczyni się do dynamicznego rozwoju sektora ochrony zdrowia -zdradza Ligia Kornowska. Patronat nad raportem oraz konferencją objął Google Cloud. Michał Kramarz, head of Google for Startups, przyznaje, że widzi rosnącą liczbę medycznych startupów w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak również coraz większe zaangażowanie uczelni naukowych w analizę informacji przy wykorzystaniu AI. - System ochrony zdrowia, opierający się na ogromnych ilościach informacji, jest najlepszym przykładem tego jak sztuczna inteligencja może wspierać człowieka nadając znaczenie informacjom zdrowotnym, a co za tym idzie - istotnie wpływać na rozwój medycyny i systemu opieki nad pacjentami - dodaje. 

Organizatorem Konferencji jest Polska Federacja Szpitali, we współpracy z Ambasadą Brytyjską, Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Koalicją AI w zdrowiu. Partnerami Głównymi Konferencji są Google Cloud i PZU Zdrowie. Partnerem Wspierającym jest Operator Chmury Krajowej. Konferencja została także objęta patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Prawo.pl i Wolters Kluwer Polska są patronami medialnymi.