W piątek Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas debaty pt. "#PolskiŁad sposobem na odbudowę zdrowia Polaków po COVID-19” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zapowiedział, że w czerwcu przedstawi rządowi projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia.  Podkreślił, że za ogromnym, wręcz historycznym wzrostem nakładów na ochronę zdrowia musi nastąpić poprawa efektywności ich wydatkowania.

Przypomnijmy, że ochrona zdrowia to priorytet programu Polski Ład. Najważniejsza zmiana  dotyczyć ma zwiększenia finansowania. Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej niż planowano, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. 

------------------------------------------------------------------------------
LEX zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. "
Elektroniczna dokumentacja medyczna – zasady funkcjonowania", które odbędzie się już 27 majaZapisz się już dziś, by wiedzieć, jak prowadzić EDM od 1 lipca >>
------------------------------------------------------------------------------

 

Liczą się nie tylko nakłady na zdrowie, ale także sposób ich wydawania

Minister Niedzielski podkreślił w Chełmie, że zawsze dojdzie się do momentu, w którym nakłady nie są już jedynym, najważniejszym priorytetem i to ich racjonalne wydatkowanie, to właśnie postawienie tego głównego kryterium wydatkowego, ma fundamentalne znaczenie. - Tym kryterium jest pacjent. Dlatego my nie poprzestaniemy na tym, by podnieść nakłady na zdrowie 7 proc. PKB, chociaż ten próg nakładów to jest niewątpliwie rzecz spektakularna, bez precedensu w historii Polski. Uporządkowanie spraw finansowych, ustabilizowanie ścieżki wzrostu nakładów, ścieżki wynagrodzeń będzie etapem, który pozwoli zająć się efektywnym wydatkowaniem pieniędzy. Bo my chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady. My chcemy dać pacjentowi jakość i bezpieczeństwo, które mają być dwoma kluczowymi hasłami przyświecającymi reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - powiedział.

I podkreślił, że za tymi 200 miliardami złotych, bo taki jest przelicznik 7 proc. PKB w perspektywie nadchodzących lat, które rząd chce osiągnąć do 2027 roku, musi iść i będzie szła jakość. -Jakość, którą będzie odczuwał każdy Polak, każdy pacjent, każdy, kto będzie korzystał z publicznego systemu opieki zdrowotnej. My chcemy tę jakość dawać, ale chcemy też tej jakości przede wszystkim wymagać, dlatego projektami flagowymi, oprócz tematów dotyczących finansowania, są m.in. ustawa o jakości i bezpieczeństwo pacjenta. To jest ustawa, którą w pierwszej kolejności będę chciał w czerwcu przedstawić rządowi i oczywiście parlamentowi - dodał.

Co oznacza jakość w ochronie zdrowia

Niedzielski zaznaczył, że w nowej ustawie nacisk jest położony właśnie na jakość leczenia. - Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o jakość kliniczną, którą będziemy mierzyć dokładnie we wszystkich jednostkach, tu chodzi również o kwestie obsługi pacjenta, o relacje między pacjentem a lekarzem, pielęgniarką i osobami, które pacjentowi pomagają. Pacjent ma prawo być poinformowany, pacjent ma prawo być z szacunkiem traktowany, pacjent ma prawo znać kolejne kroki swojego leczenia - wyjaśniał Niedzielski. Zaznaczył, że to będą zagadnienia - tak samo ważne jak parametry kliniczne, które są stosowane w leczeniu. Żeby to osiągnąć przygotowana zostanie ustawa o jakości, ale również dokonany restrukturyzacji szpitalnictwa, które ma polegać na dostosowaniu sieci szpitali do lokalnych potrzeb pacjentów.  Przypomnijmy, że rząd PiS już od czterech lat ma gotowy projekt założeń do tej ustawy. Do konsultacji publicznych został on skierowany w styczniu 2017 r. I zdaniem ekspertów warto do niego wrócić, bo jest to dobra podstawa do dalszych prac. Jednak jak zaznaczył Adam Niedzielski w rozmowie z portalem Polityka zdrowotna projekt będzie pisany od nowa. -  Moje podejście do budowania jakości jest szerokie: obszar kliniczny, obszar obsługi pacjenta i obszar zarządzania. I te trzy obszary będą w ustawie o jakości. To będzie istota tej ustawy. I teraz, jak będzie wyglądało płacenie za tę jakość. Ludzie na podstawie danych chcą wiedzieć, gdzie się leczyć. Dostaną wiedzę, gdzie ta jakość jest wysoka. I tę jakość będziemy finansowo „promować”. Wyznaczymy określone parametry - powiedział Niedzielski.