Do Stanów Zjednoczonych już bez wizy, ale tylko na 90 dni

By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.

11.11.2019

Rozwód, nieformalna separacja - majątek dzielimy coraz częściej u notariusza

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba par, które przed rozwodem dzielą majątek u notariusza. Często decydują się na to młode pary, które nie mają dzieci i nie chcą orzekania o winie. Bywa też jednak, że wizyta u notariusza staje się jedyną szansą na w miarę szybkie zakończenie małżeństwa. Prawnicy do tego zachęcają, także w sytuacji nieformalnej separacji.

11.11.2019

Tożsamość narodowa to dobro osobiste

Prawo cywilne

Tożsamość narodowa to dobro osobiste - uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie, nakazując serwisowi internetowemu przeprosić za fotografię ilustrującą artykuł o kolaboracji i romansach Polek z Niemcami w czasie II wojny światowej. Zdjęcie przedstawiało kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach.

11.11.2019

Flaga lepiej chroniona niż hymn - ale za jej znieważenie głównie grzywna

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polskie flagi powiewające na tle odpalanych rac, transparenty w narodowych barwach opatrzone choćby antyimigranckimi hasłami - to obrazy znane są z obchodów 11 listopada, i w poprzednich i w tym roku. Jak mówią eksperci, znieważyć polską flagę nie jest jednak wcale łatwo

11.11.2019

We wtorek mija ważny termin przy PPK

PPK

Do 25 października 2019 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób wybierali podmiot zarządzający Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Natomiast nie później, niż do 12 listopada, podmioty te mają zapisać pracowników do wybranego PPK - odbywa się to automatycznie. Zostaną z niego wypisani, jeśli złożą u pracodawcy dokument o rezygnacji.

10.11.2019

Ministerstwo Środowiska podzielone na dwa

Środowisko

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego zostanie powołane nowe Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele. Ministerstwem Środowiska pokieruje Michał Woś.

09.11.2019

Transport zwierząt bez odpowiedniej kontroli

Tygrysy w ewidentnie za małych klatkach i z dokumentami nieodpowiadającymi rzeczywistości bez przeszkód przejechały przez dużą część UE. Transport zatrzymały dopiero władze białoruskie, ale nie miało to nic wspólnego z dobrostanem zwierząt. W polskich i unijnych przepisach są luki, a za nielegalne posiadanie w Polsce chronionego zwierzęta grozi kara zaledwie... 500 złotych.

09.11.2019

Zagranie koncertu nie zawsze jest dziełem, czasem - wykonaniem usługi

Prawo cywilne

W czasie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada może się zdarzyć, że część wykonawców jednego koncertu czy spektaklu wykonuje usługę zlecenia, a część - dzieło artystyczne. Soliści nie są "oskładkowani", a tancerze i chór - muszą płacić ZUS. Ustawodawca od lat nie może się zdecydować na jasne rozwiązanie tego problemu.

09.11.2019

Zestaw skomponowany z batoników, chrupek i cukierków to nie nowy produkt

VAT

Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

09.11.2019

Roszczeniowi rodzice często na bakier z prawem

Rosnąca świadomość rodziców, co do praw dzieci i powinności nauczycieli jest zjawiskiem pozytywnym. Gorzej, gdy trafimy na pieniacza, który - przekonany, że szkoła powinna skupiać się wyłącznie na jego genialnym dziecku, utrudni pracę całej kadrze. Czasem wychodzi też brak znajomości przepisów.

09.11.2019

Nowe ministerstwa i nowi ministrowie - premier podaje nazwiska

Administracja publiczna

Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele, resort zarządzania funduszami, którego szefową będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz i Jacek Sasin obejmujący tekę ministra do spraw nadzoru właścicielskiego - to nowości w rządzie. Zmieni się też kilku ministrów.

08.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty prezesowi Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Zarzuty, które zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił prof. Krystianowi Markiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i czworgu innym sędziom, dotyczą niestawiennictwa na wezwania rzecznika w charakterze świadka. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

08.11.2019

W PE o projekcie dotyczącym edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń

Parlament Europejski przygotował rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej - poinformowało biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna) w Brukseli. Eurodeputowani wzywają w nim polski parlament do powstrzymania się od przyjęcia tej nowelizacji Kodeksu karnego.

08.11.2019

Ryczałty uderzają w mazowieckie szpitale

Pacjent

Niedofinansowanie świadczeń, wzrost wynagrodzeń i lawinowo rosnące ceny produktów i usług prowadzą do wzrostu zadłużenia placówek i przerzucania odpowiedzialności finansowej na samorządy. Te ostatnie skarżą się, że straty, jakie musiały w tym roku ponieść w stosunku do 2018 r. - wzrosły minimum dwukrotnie. Trudna sytuacja jest m.in. na Mazowszu.

08.11.2019

Warszawa, Rzeszów i Katowice na czele rankingu miast dla młodych

Samorząd terytorialny

Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.

08.11.2019

NIK: Producenci żywności ekologicznej mają pod górkę

Małe i średnie firmy

Polska, zdaniem NIK, ma szansę, aby stać się znaczącym producentem żywności ekologicznej w Europie. Bez odpowiedniego wsparcia państwa będzie to jednak trudne. Działania podejmowane do tej pory na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne, a częste zmiany przepisów w sprawie trybu i zasad udzielania pomocy producentom żywności ekologicznej to kłody rzucane pod nogi.

08.11.2019

E-receptę już wystawiamy, ale opór pracowników towarzyszy niemal każdej nowej procedurze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już jesteśmy gotowi do wystawiania recept w wersji elektronicznej, które będzie obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Wszyscy lekarze zostali przeszkoleni. Tylko w październiku wystawiliśmy ich ponad 1300, czyli ok. 40 proc. ogółu – dodaje Agnieszka Ogonowska, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

08.11.2019

Turystyczne miasta bez ograniczenia handlu - związki zawodowe mówią "nie"

Prawo pracy

Złagodzenie ograniczenia handlu w niedzielę dla turystycznych miast jest niemożliwe. Oznaczałoby to rozsadzenie ustawy od środka - podkreślają związkowcy z NSZZ "Solidarność". Z kolei strona pracodawców nadal liczy, że rząd w ogóle wycofa się z ograniczenia handlu. Od 2020 ograniczenie będzie obowiązywało w prawie każdą niedzielę.

08.11.2019